طراحی تجربه کاربری (UX) در طراحی وبسایت چیست؟

تجربه طراحی کاربری (UX) در طراحی وبسایت چیست؟

طراحی تجربه کاربری چیست؟ همه ی ما روزانه با فعالیت هایی روبرو میشویم که از انجام دادن آن ها یا احساس خوش آیندی نصیبمان میشود و یا اینکه انقدر کلافه میشویم که از ادامه دادن ان فعالیت دست میکشیم و راه دیگری را انتخاب میکنیم.

این اتفاق را میتوان بیشتر در فضای مجازی و صفحات وبسایت ها مشاهده کرد. وارد یک وبسایت میشوید و به دنبال محصولی هستید.

طراحی تجربه کاربری یا UX Design
طراحی تجربه کاربری یا UX Design

وبسایت مکان مناسبی برای جست و جو ندارد، تصاویر دقیقی قرار نگرفته است، قیمت ها به درستی مشخص نشده اند، امکان اطلاع از موجودی وجود ندارد و مشکلات دیگری که باعث میشوند بلافاصله وبسایت را ترک کنید.

به سراغ سایت دیگری میروید. سایت به سرعت برایتان باز میشود، صفحه اصلی با طراحی ساده و زیبایی به نمایش در می اید، دکمه جست و جو را میابید، عکس های واضحی به نمایش در می آیند، از قیمت و موجودی کالا و نحوه ارسال مطلع میشوید. به راحتی خرید خود را انجام میدهید.

در هر دوی این سایت ها شما تجربه کاربری را از سر گذرانده اید. در اولی تجربه کاربری نامناسبی داشتید و در دومی تجربه کاربری لذت بخشی را پشت سر گذاشته اید.

این را میتوان ساده ترین تعریف برای تجربه کاربری دانست. این تجربه به فضای مجازی محدود نمیشود اما از انجایی که در این فضا به سرعت میتوانید مسیرتان را تغییر دهید اهمیت بیشتری دارد.

حال بیایید تا با طراحی تجربه کاربری بیشتر اشنا شویم و تاثیر ان در تجربه کاربری را دریابیم.

طراحی تجربه کاربری (UX) در طراحی وبسایت

طراح تجربه کاربری وظیفه مهمی برعهده دارد که در اغلب شرکت ها این وظیفه برعهده گروهی از طراحان گرافیکی، طراحان وبسایت، بازاریابان، مدیران و گاها روانشناسان قرار میگیرد.

این که کاربر در زمان ورود به وبسایت شما چه احساسی دریافت کند در بقیه ی روندی که طی میکند بسیار اهمیت دارد.

لذا زمانی که اقدام به طراحی وبسایت خود میکنید باید نکات مهم و متعددی را در نظر داشته باشید تا با ارائه تجربه کاربری راحت و اسان، میزان فروش محصولات خود را بالا ببرید و نام و اوازه ای به دست بیاورید.

اما یک طراح تجربه کاربری چطور میتواند وبسایتی طراحی کند که کاربر بتواند تجربه کاربری مناسبی داشته باشد؟ زمان خود را در وبسایت بگذراند؟ خرید کند؟ و باز به وبسایت شما بازگردد؟

برای اینکه یک طراح تجربه کاربری بتواند سایت مناسبی را طراحی کند باید خود را در جایگاه کاربر بگذارد و از دید او به وبسایت نگاه کند.

باید ببیند که سرعت باز شدن سایت مناسب است یا خیر؟ زمانی که وارد سایت میشود میتواند تمام مطالب موجود در سایت را بیابد یا خیر؟

هم چنین باید ببیند که سایت در دستگاه های مختلف مانند تبلت، کامپیوتر و گوشی های موبایل به درستی باز میشوند یا خیر؟

زمانی که پاسخ این سوالات را دریافت کرد، باید اقدام به طراحی سایتی بکند که کاربر در زمان خروج از ان رضایت کامل داشته باشد و نام این سایت را برای خرید دوباره به یاد بسپارد.

طراحی تجربه کاربری (UX) با طراحی رابط کاربری (UI) متفاوت است!
طراحی تجربه کاربری (UX) با طراحی رابط کاربری (UI) متفاوت است!

ویژگی های طراحی کاربری ایده آل

اکنون که با تجربه کاربری و طراح تجربه کاربری اشنا شدید و دانستید که این موضوع چقدر برای کسب و کار شما مورد اهمیت است، بیایید تا با ویژگی های یک طراحی کاربری ایده آل اشنا شوید.

سودمندی

زمانی که یک کاربر به سایت شما وارد میشود به دنبال این است که نیاز خود را رفع کند. این نیاز میتواند خرید یک محصول و یا خواندن مطلبی سودمند باشد.

اگر این کاربر نتواند نیاز خود را در سایت شما رفع کند تجربه کاربری ناخوشایندی را تجربه خواهد کرد چرا که سایت شما زمان او را از بین برده است و در مقابل نیاز او را براورده نکرده است.

سادگی

تا جایی که میتوانید ظاهر سایت خود را ساده و مینیمال طراحی کنید. این امر به کاربران اجازه میدهد که در میان مطالب مختلف و تصاویر متعدد و متنوع گمراه نشوند.

این امر به افرادی هم که سالخورده هستند و یا دارای معلولیت حرکتی و فکری هستند کمک میکند تا از سایت شما به راحتی استفاده کنند.

مطلوبیت

سعی کنید در خصوص محصول خود از حداقل توضیحات استفاده کنید. اگر در توضیح محصول خود از کلمات تخصصی و یا مطالب سنگین و عکس های نامشخص استفاده کنید کاربر را گیج کرده اید و تجربه ناخوشایندی برایش رقم زده اید.

قابلیت جست و جو

دنیای این روزها دنیای سرعت است. هیچ کس نمیخواهد صفجات سایت شما را برای پیدا کردن محصول مورد نظرش زیر و رو کند و در نهایت هم نتیجه ای حاصل نشود.

پس گزینه جست و جو را از یاد نبرید. با این کار فرد به راحتی میتواند محصول مورد نظر خود و محصولات مشابه ان را در کوتاه ترین زمان ممکن بیابد.

دسترسی

این موضوع که سایت شما به سرعت بالا بیاید و هر فردی در هر سن و شرایطی بتواند از ان استفاده کند بسیار اهمیت دارد.

در واقع اگر شما مبنای سادگی و دسترسی سایت خود را بر اساس افرادی که سالخورده و یا دارای معلولیت هستند قرار دهید، موجب میشود تا کاربری ان برای افراد بدون معلولیت بسیار راحت تر شود.

اعتماد

شاید شما هم شنیده باشید که انسان ها به کسانی که چهره زیبایی دارند زودتر از دیگران اعتماد میکنند. این امر در مورد سایت شما نیز صحت دارد.

زمانی که فرد با سایتی مملو از زیبایی و راحتی روبرو میشود، تجربه کاربری خوشایندی دریافت میکند و همین امر موجب میشود تا به سایت شما اطمینان کند.

از این اعتماد سواستفاده نکنید. چرا که اگر غیرقابل اعتماد شوید دیگر نمیتوانید اعتماد هیچکسی را به دست بیاورید.

طراحی تجربه کاربری (UX)

حوزه های درگیر با مقوله تجربه کاربری یا UX

  • طراحی‌تعامل (Interaction Design)
  • رابط کاربر و طراحی دیداری (User Interface Design)
  • کارآیی یا کاربردپذیری (Usability)
  • قابلیت دسترسی (Accessibility)
  • معماری اطلاعات (Information Architecture)
  • تعامل انسان و کامپیوتر (HCI)

چگونه سایت خود را بر این اساس طراحی کنیم؟

اطلاعات فراوانی در خصوص تجربه کاربری و طراحی کاربری به دست آوردید. حال بیایید تا قدم به قدم با نحوه طراحی کاربری سایت شما پیش برویم.

تحقیق

تحقیق در هر زمینه ای مرحله مهمی به شمار میرود. بازاریابی نیز از این امر مستثنی نیست. در این خصوص میتوان تحقیق را به دو دسته تقسیم کرد:

مشتریان

شناخت مشتریان در بازاریابی بسیار اهمیت دارد. چرا که این موضوع موجب میشود تا دقیقا بدانید که چه چیزی را باید به چه کسانی ارائه دهید.

چگونه ان را ارائه دهید که تجربه کاربری راحتی به دنبال داشته باشد؟ در چه زمانی ان را ارائه دهید و….

هدف و محصول

اینکه چه محصولی را ارائه میدهید به شما کمک میکند تا مشتریان خود را بشناسید و برای فراهم کردن راحتی ان ها اقدام به طراحی کاربری سایت خود کنید.

تحلیل

زمانی که تحقیقات خود را به انجام رساندید اقدام به تحلیل این داده ها کنید. تحلیل داده ها به شما کمک میکنند تا مشکلات خود را بشناسید و نسبت به یافتن راه حل ان ها اقدام کنید.

طراحی اولیه

اکنون که فهمیدید چه کسانی به سایت شما خواهند امد و چه محصولاتی را میخواهید به فروش برسانید وقت ان است که راهکارهای اولیه خود برای طراحی کاربری را ارائه دهید.

طراحی نهایی

پس از ان که طرح را ارائه کردید، طراحان گرافیک، طراحان رابط کاربری (UI Designer) و بازاریاب ها اقدام به طراحی نهایی سایت میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *