سایت مپ (Sitemap) چیست و چه نقشی در سئو سایت دارد؟

بهترین مثال برای سایت مپ، یک نقشه گنج است؛ تصور کنید به شما گفته شده در منطقه‌ای خارج از شهر گنجی وجود دارد. شما تنها می‌توانید تصور کنید که در آن منطقه گنجی است؛ بی‌شک بدون استفاده از نقشه گنج، دستیابی به آن محال خواهد بود. یک نقشه سایت خوب نیز مانند یک راهنما، به موتور‌های جستجو کمک می‌کند تا در تمام صفحات مهم وب‌سایت خزیده و محتواهای هدف شما را پیدا کنند.

نقشه سایت یا سایت مپ یکی از اصلی‌ترین نکات در SEO سایت است و در واقع از مهم‌ترین عناصر بهینه سازی سایت محسوب می‌شود. زیرا به موتورهای جستجو امکان یافتن صفحات و ساختار سایت شما را می‌دهد. همچنین در گرفتن رتبه بهتر به شما کمک می‌کند، زیرا گوگل می‌تواند صفحات جدید یا آپدیت صفحات را سریع‌تر پیدا کند.

سایت مپ (Sitemap) یا نقشه سایت چیست؟

Sitemap یا نقشه سایت، درواقع نقشه‌ای برای موتور‌های جستجو است؛ لیستی از اطلاعات صفحات، فیلم‌ها و تصاویر موجود در یک سایت که فهرست‌بندی شده‌اند، تا خزنده‌های موتورهای جستجو در آن‌ها خزش کرده و محتواهای سایت را ایندکس کنند.

نقشه سایت قابلیت درک بهتر ساختار سایت شما را برای گوگل فراهم می‌کند
سایت مپ قابلیت درک بهتر ساختار سایت شما را برای گوگل فراهم می‌کند.

سایت مپ بخشی از سئو داخلی (On-Page SEO) است که قابلیت درک بهتر ساختار سایت شما برای گوگل و سرعت کشف مهم‌ترین محتوا را افزایش می‌دهد؛ همچنین می‌تواند صفحات به‌روزرسانی شده سایت را با سرعت بیشتری ایندکس کند. پس بخشی از دلایل مهم استفاده از آن به شرح زیر است:

 • به عنوان نقشه راه گوگل برای درک بهتر مطالب و ساختار سایت
 • هدایت موتورهای جستجو برای خزیدن، تشخیص و فهرست‌بندی صفحات مهم
 • کمک به تشخیص و یافتن صفحات جدید یا صفحات به‌روزرسانی شده

و…

تاریخچه معرفی سایت مپ

در ژوئن سال ۲۰۰۵ گوگل، سایت مپ ورژن ۰.۸۴ را با فرمت XML راه اندازی و معرفی کرد تا توسعه‌دهندگان وب‌سایت لیستی از لینک‌های خود را بتوانند منتشر کنند. در آوریل سال ۲۰۰۷ شرکت‌های IBM و Ask.com پشتیبانی خود را از این فرآیند اعلام کردند؛ بعدها Google ،Yahoo و MSN کشف اتوماتیک نقشه سایت از طریق فایل Robots.txt را نیز به روبات‌های خزشگر خود اضافه کردند.

انواع سایت مپ

بطور کلی دو نوع قالب اصلی وجود دارد: سایت مپ HTML و سایت مپ XML

 • نقشه سایت XML: رایج‌ترین نوع سایت مپ است؛ موتورهای جستجو و خزنده‌ها، این فایل که با فرمت تکست و در بخش Public HTML در سمت سرور قرار می‌گیرد را هدف قرار می‌دهند تا به ساختار و صفحات مهم سایت دسترسی بهتری پیدا کنند و صرفا برای خزیدن و دسته بندی سایت استفاده می‌شود. نمونه اولیه یک نقشه سایت xml را در زیر مشاهده کنید:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
<url>
<loc>http://www.example.com/foo.html</loc>
<lastmod>2018-06-04</lastmod>
</url>
</urlset>
 •  نقشه سایت HTML: برای کمک به کاربران جهت دستیابی به آنچه در جستجوی آن هستند استفاده می‌شود و اساسا در صورت گم شدن کاربر در سایت به او برای یافتن مکانی که هم اکنون در آن قرار دارد کمک کند. سایت مپ HTML یک عنصر برای کمک به کاربر و آنچه دنبال آن می‌گردد است. این نوع نقشه برای حرکت راحت‌تر کاربر در سایت ایجاد می‌شود؛ هرچند نباید به عنوان جایگزین Navigation استفاده شود. این نوع نباید برای موتورهای جستجو ارسال شود، بلکه در مکان‌هایی مانند Footer باید بکار گرفته شود.

 از نقشه سایت HTML باید استفاده کنیم یا XML؟

خوشبختانه مجبور به انتخاب یکی از این دو نیستیم و می‌توانیم از هر دو آن‌ها استفاده کنیم، زیرا هر کدام از آن‌ها اهداف متفاوتی دارند؛ هرچند وجود نقشه سایت XML توصیه می‌شود زیرا ضروری‌‌تر بوده ولی بکارگیری HTML اختیاری‌ است. تفاوت اصلی آن‌ها در این است که اطلاعات به چه کسی داده می‌شود و چه کسی باید بخواند؛ در XML نیازی نیست به فکر خوانایی و اطلاعات مفید به کاربر باشید و تنها نگرانی شما باید خزنده‌های گوگل باشند. نسخه HTML باید نسخه ساده‌تر، خوانا‌تر و قابل درک برای کاربر باشد.

 انواع سایت مپ به لحاظ محتوا

علاوه بر دو نوع اصلی، انواع دیگری نیز وجود دارد:

 • Video Sitemap: اطلاعات دقیقی از ویدئوهای سایت را در اختیار گوگل می‌گذارد و اطلاعاتی همچون دسته بندی، عنوان، مدت ویدئو، توضیحات و کاربران مورد نظر را در اختیار گوگل قرار می‌دهد؛ در صورتی که برای سایت شما ضروری نیست، از آن استفاده نکنید و بودجه خزش سایت خود را ذخیره کنید.
 • News Sitemap: این نقشه، محتوای اخبارهای سایت را به گوگل معرفی می‌کند؛ و البته یک قانون برای آن وجود دارد وجود دارد: مقالاتی که بیشتر از دو روز گذشته منتشر شده‌اند را در فایل نقشه قرار ندهید. نقشه‌های سایت خبری باید حداکثر ۱۰۰۰ URL داشته باشند.
 • Image Sitemap: در این نوع به گوگل کمک می‌شود تا تصاویری که نتوانسته در آن‌ها خزش کند را کشف و ایندکس کند. اطلاعاتی همچون تایتل، موقعیت جغرافیایی، نوع تصویر و… به صورت دقیق باید توسط سایت به گوگل ارائه شود.

آیا به نقشه سایت نیاز است؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا نظر خود گوگل را بررسی کنیم:

اگر صفحات سایت شما به درستی پیوند خورده باشند، خزنده‌های وب ما معمولاً می‌توانند، بخش زیادی از سایت شما را کشف کنند.

اگر همه صفحات شما به درستی لینک سازی داخلی شده باشند، معمولا خزنده‌ها قادر به کراول کردن صفحات شما بدون سایت مپ هستند؛ اما با اضافه کردن آن، قابلیت سریع پیدا شدن صفحات مهم و اطلاعات را در اختیار خزنده‌ها قرار می‌دهید. اگر شما اطلاعات مهم‌ترین صفحات خود را قرار ندهید، زمان زیادی صرف کراول کردن صفحات سایت شما می‌شود. پس وجود Sitemap منطقی است!

در حالی که نقشه سایت به همه توصیه می‌شود، سایت‌هایی که معیارهای زیر را دارند حتما باید از آن استفاده کنند:

 •  سایت‌‎های بسیار بزرگ: تصور کنید سایتی با میلیون‌ها صفحه دارید؛ مسلما پیدا کردن همه صفحات برای گوگل کاری دشوار است. اینجاست که سایت مپ وارد می‌شود! هر سایت دارای Crawl Budget محدودی است پس زمان زیادی صرف می‌شود تا خزنده URLهای تازه و یا صفحات به‌‌روز شده را ایندکس کند؛ با اضافه کردن تاریخ آخرین آپدیت‌ها در آن می‌توانید مطمئن شوید که نادیده گرفته نمی‌شوند.
 • سایت‌هایی با صفحات زیاد که به خوبی لینک سازی نشده‌اند: اگر صفحاتی داشته باشید که به آن‌ها به خوبی لینک نداده باشید، این احتمال وجود دارد که موتورهای جستجو این صفحات را نادیده بگیرند و آن‌ها را فهرست‌بندی نکنند.
چه صفحاتی به نقشه سایت نیاز دارند؟
چه صفحاتی به سایت مپ نیاز دارند؟
 • سایت جدید و یا نداشتن بک لینک: خزنده‌ها با دنبال کردن لینک‌ها، از صفحه‌ای به صفحه دیگر، محتواهای موجود را کشف می‌کنند؛ پس اگر وب‌سایت شما بک لینک از سایت‌های دیگر نداشته باشد، ممکن است سایت شما توسط خزنده پیدا نشود و یا زمان طولانی صرف آن شود.

و سخن آخر
در این مقاله با سایت مپ (Sitemap) آشنا شدیم؛ پس برای بهینه‌تر شدن سئو داخلی سایت خودتان، حتما از آن استفاده کنید و اهمیت‌‌ آن را فراموش نکنید.

منتظر سوالات و نظرات ارزشمند شما هستیم!

هدف از نقشه سایت چیست؟

سایت مپ به گوگل می‌گوید کدام صفحات شما از اهمیت بالاتری برخوردار هستند؛ در واقع نقشه سایت قابلیت درک بهتر ساختار سایت شما برای گوگل و سرعت کشف مهم‌ترین محتوا را افزایش می‌دهد.

چند آدرس در سایت مپ قرار می‌گیرد؟

حداکثر سایت مپ ۵۰۰۰۰ URL در حجم ۵۰ مگابایت است؛ اگر بیشتر از این مقدار باشد، باید آن را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم بندی کرد.

بهترین ابزار برای ایجاد نقشه سایت XML چیست؟

۱. Yoast SEO

۲. Inspyder Sitemap

۳. XML-Sitemaps

۴. Google XML Sitemaps

۵. XML Sitemap Generator

2 دیدگاه
 1. سلام
  واقعا مطلب کاربردی ای بود
  اما امکان قرار دادن کدهای انواع سایت مپ هستش؟

  1. بله دوست عزیز. مطابق درخواست شما کد انواع سایت مپ در ادامه به مقاله افزوده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید