بازاریابی اینترنتی (آنلاین) چیست؟

تعریف بازاریابی اینترنتی یا آنلاین
بازاریابی اینترنتی یا آنلاین چیست؟

به مجموعه ابزارها و روش های استفاده شده برای ترویج و تبلیغ محصولات یا خدمات از طریق اینترنت را بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی آنلاین می‌گویند. آنلاین مارکتینگ رنج گسترده ای از المنت های بازاریابی را نسبت به بازاریابی سنتی شامل می‌شود. در ادامه بیشتر مفهوم بازاریابی اینترنتی یا آنلاین چیست؟ مزایا و استراتژی های آن را شرح می‌دهیم.

بازاریابی اینترنتی و روش های انجام آن
بازاریابی اینترنتی با آنلاین موفق تر از بازاریابی سنتی

همه چیز از معرفی اولین آیفون شروع شد!
بعد از آن هم دهها و صدها مدل تلفن هوشمند را دیدیم که با اپها و ویجتهای آنلاینش ما را به شدت محتاج اینترنت کرد!
فیس بوک آمد و ارتباطاتمان را هم به دنیای مجازی برد!
گوگل کاری کرد که هر چه را بخواهیم بتوانیم از اینترنت پیدا کنیم!
و ضربه نهایی را هم که شرکتهای خدمات اینترنت و خطوط موبایل زدند که دسترسی ما را به اینترنت پرسرعت بیشتر از قبل کردند و ما رفتیم تا در دنیای مجازی باشیم!

به قول شخصیت مارک زاکربرگ در فیلم The Social Network:

ما انسانها در غار زندگی میکردیم و بعد به روستاها رفتیم؛ شهرها را ساختیم و به شهرها مهاجرت کردیم و الان میرویم تا در اینترنت زندگی کنیم!

و واقعا هم همین شد!

بالاخره هر صاحب کسب و کاری کافیست تا بشنود که در یک جایی جمعیت زیاد است و برود و خودش را جلوی آنها به نمایش بگذارد!

بازاریابی آنلاین، استفاده از کانال‌های مبتنی بر وب برای انتشار یک پیام در مورد برند، محصولات و یا خدمات مشتریان بالقوه آن است.

اگر نمیدانید چه نوع برنامه ریزی نیاز دارید و یا این که روش اصولی آن را نمیدانید پس در این مقاله همراه Modir TV باشید تا چند روش اصلی “بازاریابی اینترنتی” را به شما نشان بدهیم!

بازاریابی اینترنتی یا آنلاین چیست؟

بدون بازاریابی آنلاین، می‌توان گفت تقریبا همه کسب و کارها، از دور رقابت در دنیای اینترنتی امروز، حذف می‌شوند. در هر حوزه ای، از خرده فروشان گرفته تا متخصصین بازرگانی و …، بازاریابی آنلاین به عنوان ستون فقرات و پایه فرآیند جذب مشتری عمل می‌کند.

بازاریابی اینترنتی چیست و مزایای آن
عناصر مهم بازاریابی اینترنتی در عکس اشاره شده است.

حتما می‌پرسید که مزایای بازاریابی آنلاین چیست ؟ و آیا ارزشش را دارد که کلی زمان بگذاریم و هزینه های زیادی کنیم ؟ در ادامه مزایای این روش را توضیح می‌دهیم.

فواید و مزایای بازاریابی آنلاین

اگر بخواهیم قبل از شروع به اصلی ترین فواید و مزیت های تبلیغات اینترنتی اشاره کنیم می توانیم از این موارد نام ببریم:

 1. دسترسی هدفمند به مخاطبین
 2. هزینه پایین رسانه ای
 3. عدم محدودیت زمانی در دسترسی به مخاطبین
 4. دامنه انتظار بالا
 5. هزینه عملیاتی پایین
 6. قابلیت ارزیابی اثربخشی دقیق
 7. رساندن پیام خود به تعداد محدودی از مخاطبان
 8. کمک می‌کند در هر جای که مشتری قرار دارد، باشید.
 9. ایجاد سود و مزایای بیشتر نسبت به تبلیغات سنتی
 10. رشد سریعتر نسبت به روش سنتی 

انواع استراتژی و روش های بازاریابی اینترنتی

می‌دانم شاید وقتی اسم بازاریابی اینترنی می‌آید، می‌گویید انجام دادنش سخت نیست! اما این نوع بازاریابی شامل بخش های مهم و اثربخشی است که شاید تا الان به گوشتان نخورده است! در هر صورت اگر می‌خواهید در کسب و کار خود در دنیای اینترنتی امروز، موفق تر عمل کنید باید در مورد این عناوین بدانید و به درستی پیاده سازی کنید؛

تبلیغات بصری (Display Advertising)

با این روش تبلیغات کم و بیش آشنا هستیم.
در تبلیغات بصری، بنر یا عکسی با محتوای تبلیغاتی کسب و کار شما، در وبلاگ یا وب سایت پربازدید (و ترجیحا مرتبط) دیگری، به نمایش گذاشته میشود.

این روش، میتواند به طرز مطلوبی سطح آگاهی مخاطب را نسبت به شما، بالا ببرد.
بسته به اهدافتان می توانید یا به طور کلی برند خود را معرفی کنید و یا برای مثال برای کمپین نوروزیتان مخاطب جذب کنید.

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

با توجه به نامش، در این روش مخاطبان را با ایمیلهای تبلیغاتی، مورد هدف قرار میدهید.این روش تا چندین سال پیش خیلی مورد استقبال بازاریابان قرار نمی‌گرفت، اما با توجه به نتایج کمپین های ایمیل مارکتینگ، اخیرا تاثیرات بازاریابی ایمیلی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

تاثیرات بازاریابی ایمیلی در بازاریابی آنلاین
از اهمیت بازاریابی ایمیلی در بازاریابی آنلاین نمیتوان چشم پوشی کرد.

برای اطلاعاتی مفیدتر به مقاله “ایمیل مارکتینگ چیست؟” نگاهی بیندازید.

بازاریابی درون گرا (Inbound Marketing)

بازاریابی درون گرا بسیار کلیتر از مدل آنلاین آن است.
اما در بازاریابی آنلاین، این روش این گونه عمل میکند که برای مثال شما با رایگان در اختیار گذاشتن اطلاعات و مقالات علمی مرتبط با محصولات و یا خدمات برند خودتان، مخاطبان خود را جذب می کنید.

بازاریابی موتورهای جست و جو (SEM)

در این بخش، مخاطب در حالی که دنبال راه حل مشکل خود در اینترنت میگردد، نام برند شما را به عنوان اولین نتایج جست و جو میبیند.

روش کار آن هم این طور است که بودجهای را در نظر میگیرید و به گوگل میدهید، تعدادی عبارت انتخاب میکنید و گوگل شما را در جست و جوی آن نتایج در رتبههای نخست نشان میدهد، پس از آن به ازای هر کلیک، مبلغی را از شما کم میکند.

مبلغی که به ازای هر کلیک میپردازید بنا به درجه سختی، میزان جست و جو و… متغیر است.
نکته جالب این که میتوانید تعیین کنید که در چه ساعت و روزی، از چه موقعیتی (مثلا ایران، فرانسه، ونیز و… را میخواهید) کاربران بتوانند وبسایت شما را در نتایج ببینند.

بهینه سازی موتورهای جست و جو (SEO)

با سئو (SEO)، شما کلمه و عبارت مرتبط با کسب و کارتان را در نتایج جست و جوی موتورهای جست و جو مانند گوگل تا رتبههای اول بالا میآورید.
تفاوت این روش با قبلی این است که در SEO شما خودتان بالا میآیید و گوگل شما را یک شبه بالا نمیآورد!

به ازای کلیکها دیگر لازم نیست پولی پرداخت کنید، منتها رساندن وبسایت شما در کلمات کلیدی رقابتی مستلزم ۲ تا ۶ ماه زمان است و این روش نیازمند نیروهای متخصص در این حوزه میباشد تا هم بتوانید به موقع نتیجه بگیرید و هم بتوانید بر روی ماندگاری نتایج خود حساب کنید.

با مطالعه مقاله “سئو (SEO) چیست؟” بیشتر برای سئو کردن سایتتان قانع میشوید!

سئو از المنت های موثر در یازاریابی اینترنتی میباشد.
تاثیر سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جست و جو (SEO) در بازایابی اینترنتی

بازاریابی شبکههای اجتماعی

همانطور که از نام این بخش برمیآید، این روش (بازاریابی رسانه های اجتماعی) با استفاده از شبکههای اجتماعی بزرگ به عنوان رسانه تبلیغاتی، نام برند شما را در خاطر مخاطبان هک میکند (“بازاریابی رسانه های اجتماعی چیست؟” را ببینید).

بازاریابی موبایلی

با توجه به اینکه کاربران موبایل روز به روز بیشتر می‌شوند، فرصت خوبی برای صاحبان کسب و کار به وجود امده که بتوانند کاربران را در سایت هایی که بیشتر وقت می‌گذرانند، شکار کرده و پیام تبلیغاتی خود را به آنان نشان دهد.

در بازاریابی موبایلی، تمرکز، هدف قرار دادن مخاطبان تلفن همراه است؛ به عنوان مثال می‌توان کاربران مناطق جغرافیایی یا زمان خاص را فیلتر کرد و زمانی که وارد یک فروشگاه می‌شوند یا قصد خرید دارند، پیشنهادهای خود را به آنها ارائه داد.

بازاریابی زنجیرهای

در این روش، شما به خرده فروشان اینترنتی، تبلیغاتچیهای آنلاین و یا طراحان وبلاگ، بودجهای را اختصاص میدهید تا برای برند شما، مطلب بنویسند.

بازاریابی محتوا

معمولا بازاریابی محتوا برای افزایش آگاهی مخاطبان از برند مورد نظر استفاده می‌شود. هدف از تولید محتوا سئو شده، استفاده کاربر از محتوا و سپردن اسم برند در ذهن برای مراجعات بعدی به سایت است. بازاریابی محتوا با اعتماد مشتریان رابطه مستقیمی دارد و هرچقدر محتوا هدفمند و موثرتر باشد، اعتماد مشتری یا کاربر نسبت به شما بیشتر می‌شود.

برخلاف روش های همچون ppc، بازاریابی محتوا یک استراتژی بسیار ماندگار می‌باشد. به همین دلیل بازاریابان از تمامی انواع محتوا (متن، تصویر، ویدیو و…) استفاده می‌کنند تا کاربران را به سمت خود بکشانند. با مراجعه به مقاله “بازاریابی محتوایی چیست؟” دانش خود را در این زمینه بیشتر کنید.

دلیل اهمیت بازاریابی اینترنتی

اینترنت توانایی ارتباط با میلیونها انسان در جای جای دنیا را دارد. و میتواند برای شما بازارهای هدفی تازه و جهانی تعریف کند. این روش نسبت به دیگر روشها، کم هزینهتر و پربازدهتر میباشد.

اهمیت بازاریابی اینترنتی
اتفاقاتی که در هر ۶۰ ثانیه در دنیای اینترنت اتفاق می‌افتد

نتیجه بخش بودن بودجهای که به این روش اختصاص میدهید به راحتی با ابزارهای تحلیلی دقیق قابل ارزیابی و تشخیص است.
اما به یاد داشته باشید که در این روش حتما از نیروهای متخصص کمک بگیرید.

شما چطور فکر می کنید؟
به نظر شما از بین روشهای بالا کدام یک از آنها میتواند بیشترین اثر را برای کسب و کارتان به ارمغان بیاورد؟
دوست داریم نظرتان را بدانیم!


مقالات مرتبط:

سوالات متداول

مهمترین مزایای بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی آنلاین به شما این امکان را می‌دهد که روابط جدیدی را با روشی هدفمند ایجاد کنید که در گذشته امکان پذیر نبود. بازاریابی ایمیلی، هدف قرار دادن کلمات کلیدی و سایر استراتژی‌ها می‌تواند کمک کند تا پیام شما در قالب انواع تبلیغات آنلاین، بسیار مورد توجه قرار گیرد.

مهم ترین روش های بازاریابی اینترنتی کدامند؟

بازاریابی محتوا، سئو، ppc یا تبلیغات کلیکی، ایمیل مارکتینگ، اینباند مارکتینگ، سوشال مارکتینگ، افیلیت مارکتینگ می‌باشند.

19 دیدگاه
 1. در مورد بازاریابی محتوایی و تاثیرش روی بازاریابی اینترنتی توضیح دادید خیلی خوب بود مرسی

 2. استراتژی های بازاریابی اینترنتی واقعا مختلف هستند. من به شخصه از ایمیل مارکتینگ استفاده کردم ولی نتیجه چندانی ندیدم ازش و به سمت سئو رفتم که خیلی بهتر جواب داد.

  1. ممنون از به اشتراک گذاری تجربه تون. البته استفاده از هر استراتژی در هر زمینه ای متفاوت هست. ممکنه کسب و کارهای دیگه با ایمیل مارکتینگ تاثیر بیشتری نسبت به سئو دیده باشند یا بالعکس. در کل متفاوت هست در هر زمینه کاری

 3. یعنی اگه همین این استراتژی های بازاریابی رو رعایت کنیم میتونه میزان فروش رو ۱۰۰ درصد کنه؟

  1. ۱۰۰ درصد نمیتوان جواب مثبت داد. هر یک از استراتژی ها میتونه در هر کسب و کاری متفاوت جواب بده. ولی تاثیر بسیار زیادی دارند.

 4. من بازاریابی محتوا رو که جز مهمترین بخشای بازاریابی انلاینه امتحان کردم . میتونم بگم ۹۰ درصد بازاریابی ها به همین محتواست که خیلییییی موثره ممنون از مطلب خوبتون

  1. بله محتوا در تبلیغات بسیار مهم میباشد و تاثیر چند برابر را ایجاد میکند.

 5. بازاریابی اینترنتی برای اونایی که تازه کسب و کارشون رو شروع کردن میتونه ایده خیلی خوبی باشه

   1. مرسی از مقاله خوب شما. لطفا در مورد افلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش هم مطلبی آموزشی بذارید. ممنون

    1. با سپاس از شما آقای روزبه. بله این موضوع در وبسایت مدیر تی وی به صورت یک مقاله جامع منتشر خواهد شد.

 6. یک موردی که به نظر در این مقاله درست و کاربردی نمیاد، بحث ایمیل مارکتینگه…ایمیل مارکتینگ اصلا در ایران کاربردی ندارد، درضمن کاربران به راحتی می توانند ایمیل و مبدا ایمیلی شما را، توی بخش تبلیغات یا اسپم قرار بدن و بعد از اون تمام تلاش شما بی نتیجه خواهد بود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید