بخش بندی بازار یا Market Segmentation چیست؟

بخش بندی بازار یا Market Segmentation چیست؟
بخش بندی بازار یا Market Segmentation چیست؟

تقسیم یک بازار را به گروه‌های مختلف همگنی از مصرف‌کنندگان یا کالا (و خدمات)، بخش بندی بازار یا Market Segmentation می‌گویند.

درست نیست که بخواهیم یک سری فرآیندهای بازاریابی مشخص و ثابت را برای همه‌ی مشتریان احتمالی بازارمان اعمال کنیم. بالاخره مخاطبان ما همه از یک شکل نیستند. هر کسی خلق و خوی خودش را دارد؛ توان مالی خودش را دارد؛ سلیقه و توقعات و… مخصوص خودش را دارد.

بخش بندی بازار به زبان ساده

بازار را به سگمنت ها یا بخش‌های مختلفی که در هر بخش، ویژگی‌های مد نظر ما در مخاطبان آن بخش یکسان است، دسته‌بندی می‌کنیم. سپس برای هر کدام از این بخش‌ها، برنامه بازاریابی مخصوص خودش را برنامه ریزی و اجرا می‌کنیم.

به زبان ساده تر یک بخش (یا سگمنت) از بازار، گروهی از مشتریان(بالفعل یا بالقوه) هستند که مجموعه نیازها و خواسته های مشابه یا یکسانی دارند.

در هر صورت نگران نباشید! قرار نیست که لزوما برای هر کدام از این بخش‌ها همه چیز را از اول طراحی کنید! گاهی وقت‌ها تغییر لحن پیام‌هایتان و یا طراحی یک بنر متفاوت می‌تواند برای هر بخش از بازارتان کارتان را پیش ببرد.

۵ نکته در بخش‌ بندی بازار

زمانی که می‌خواهید بازارتان را بخش بندی کنید؛ توجه داشته باشید که هر کدام از بخش‌ها باید این ۵ ویژگی را داشته باشند:

  1. قابل اندازه‌گیری باشند.
  2. تحت پوشش ارتباطات و شبکه‌های پخش شما باشند.
  3. واکنش‌شان در برابر فعالیت‌های بازاریابی‌مان متفاوت باشد.
  4. طول عمر بالا داشته باشند (سریع از بین نروند).
  5. سودآوری یایدار یا قابل توجهی داشته باشند.

انواع بخش بندی بازار بر اساس مشتریان

مشتریان (فعلی و احتمالی) را می‌توان به روش‌های مختلفی دسته‌بندی کرد؛ اما اصلی‌ترین روش دسته بندی آن‌ها این ۴ گروه می‌باشد:

بخش بندی بازار بر اساس مشتریان
بخش بندی بازار بر اساس مشتریان
  • بخش بندی جغرافیایی یا Geographical Segmentation: این دسته‌بندی براساس تغییرات آب و هوا، تغییرات نژادی و رنگ پوست، تراکم جمعیت و رشد جمعیت صورت می‌گیرد.
  • بخش بندی دموگرافیک یا Demographic Segmentation: این طبقه‌بندی که از آن طبقه بندی جمعیت شناختی یا جمعیتی نیز باد می شود، بر اِلِمان‌هایی مانند جنسیت، سن، درآمد، تحصیلات، طبقه اجتماعی، وضعیت درآمد و اشتغال، تمرکز می‌کند، بخش بندی جمعیتی یا دموگرافیک یکی از اصلی ترین روش های تقسیم بندی بازار است و از آن در حوزه های مختلف استفاده می شود. تقسیم بندی جمعیتی به ویژه در صنایع آرایشی بهدشتی، خوراکی، خودروسازی و پوشاک معمولا استفاده می شود.
  • بخش بندی روان‌شناسی Psychological Segmentation: که شامل مواردی چون سبک زندگی، تفکر، عقیده و… می‌باشد،گاهی رفتار خرید مشتریان در بواسطه نوع و تیپ شخصیتی وی و همچنین سبک زندگی و اعتقادی وی تعیین می شود.
  • بخش بندی رفتاری یا Behavioral Segmentation: این طبقه از مشتریان را با توجه به الگوهای خرید، حساسیت به قیمت، وفاداری به برند و ارزش خدمات و بازخوردشان در جامعه مشخص می کنند.

البته این که چطور بخواهید بازارتان را بخش بندی کنید عموما به عواملی چون تحقیقات بازاریابی، ترند(Trend) و روندی که بازار در حال طی کردن است و تصمیمات مدیریتی که شخصا برای کسب و کارتان گرفته‌اید دارد.

بخش بندی بازار بر اساس کسب و کار

در بخش قبلی، ما بازارمان را بر اساس مشتری‌هایمان دسته‌بندی کردیم. اما حالا می‌خواهیم تا بر اساس کسب و کارمان این کار را انجام بدهیم.

مثلا دیجی کالا اگر بخواهد بر اساس مشتریانش بازار را دسته بندی کند، می تواند آن‌ها را بر اساس سن، جنس، موقعیت جغرافیایی، وضعیت مالی و… دسته‌بندی کند. اما اگر بخواهد بر اساس کسب و کارش بازار خود را بخش بندی کند، بایستی آن را به بخش‌هایی نظیر «بازار موبایل»، «بازار لوازم خانگی»، «بازار کفش های ورزشی» و… تقسیم کند.

این مقاله به نوعی برای هدفمندتر شدن فعالیت های بازاریابی تان بود. اگر به چنین مقاله هایی احتیاج دارید می توانید به «بازار هدف چیست؟» نیز مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید