انواع رویکردهای سئو؛ مزایا، معایب و ویژگی ها

مشخص کردن روش انجام یک کار، مهمترین نتیجه حاصل از برنامه ریزی کردن و تعیین هدف در فرآیند اجرای یک پروژه است. اگر بخواهیم به طور ساده تر بیان کنیم این هدف گذاری و برنامه ریزی شما هست که تعیین می کند کدام روش برای دستیای به مقصود مورد نظر مناسب تر است. اما باز هم سوال همیشگی مطرح است که “آیا هدف، وسیله را توجیه می کند؟”

با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را در تعیین اهداف و انتخاب روش های بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یعنی سئو (SEO) مورد بررسی قرار دهیم. در این مقاله قصد داریم سه رویکرد اصلی به سئو به عنوان مهمترین روش های بهینه سازی سایت با نام های سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری را تشریح کنیم. اما قبل از آن بهتر است کمی در مورد خود گوگل بدانیم.

گوگل دوستان خود را چگونه انتخاب می کند؟

گوگل و نظارت بر وبسایت ها
مهمترین هدف گوگل، نمایش پاسخ درست و مناسب به کاربرانش است.

واضح است که نیاز مشخص یک کاربر در استفاده از یک موتور جستجو مانند گوگل یافتن پاسخ سوال پیش آمده برای اوست که اغلب به صورت لحظه ای برای کاربر ایجاد شده است. بنابراین در سوی مقابل، این موتور جستجو است که تمام تلاش خود، برای یافتن و ارائه بهترین و مرتبط ترین پاسخ به کاربرش را در دستور کار قرار می دهد.

گوگل برای دستیابی به این هدف سعی می کند صفحاتی با محتوای هرچه با کیفیت تر و مرتبط تر برای پاسخ به سوال کاربران خود نمایش دهد. بنابراین:

تمام الگوریتم های گوگل، قوانین، استانداردها و نحوه عملکرد ربات ها و هوش مصنوعی آن در جهت نمایش صفحاتی عمل می کنند که بتوانند بهترین پاسخ را در قالب یک محتوای با کیفیت ارائه کنند.

کاملا طبیعی است که گوگل، قوانین و شاخص هایی را در نظر بگیرد که بتواند از میان صفحات بی شمار موجود در سطح وب که نزدیکی مضمون و محتوایی زیادی هم به یکدیگر دارند، اقدام به انجام رتبه بندی بین آن ها برای نمایش در نتایج جستجوی کاربران کند.

یکی از مهترین شاخص هایی که گوگل از همان اوایل پیدایش برای رتبه بندی نتایج استفاده کرده است، اولویت دادن به صفحاتی است که از سایر وبسایت ها ارجاع دریافت کرده اند. این ارجاع توسط قراردادن لینک صفحه مقصد در صفحه مبدا انجام می گیرد. فرآیندی که آغاز راه کشمکش بین موتور جستجو و سئو‌کاران شد.

انواع روش هاس سئو
سئو کردن، شروع یک مبارزه با موتورهای جستجوگر نیست.

مسیری که برای تشخیص و یافتن محتواهای با کیفیت از طریق اتکا به توصیه سایر وبسایت ها، طرح ریزی شده بود، دستاویز سو استفاده عده کثیری از صاحبان وبسایت قرار گرفت تا با هدف نمایش در رتبه های برتر متوسل به خرید یا ساخت لینک از سایر وبسایت ها به صفحات مورد نظر خود کنند. رخدادای که امروزه با قوانین دائما بروزآوری شده گوگل و پیشرفت قدرت شناسایی الگوریتم های آن، روز به روز بیشتر به زیان سواستفاده کنند‌گان تمام می شود.

کلاه های سئو را چه کسی می دوزد؟

واضح است که در طرف مقابل یعنی در سمت صاحبان وبسایت نیز تمایل زیاد و رقابت شدیدی برای کسب رتبه های بالاتر در نتایج جستجوی مربوط به محتوا، کالا و خدمات عرضه شده آن ها در وبسایت‌هایشان وجود داشته باشد. همچنین باید در نظر داشت:

گوگل با در اختیار داشتن بیش از ۹۲ درصد حجم جستجوهای انجام شده در بستر وب، گوی سبقت را از سایر موتورهای جستجو ربوده است.

بنابراین طبیعی است که در چنین شرایط مبهمی که با متغیرهای ناشناس بی شماری در رابطه با نحوه عملکرد و کارکرد الگوریتم های سئو نظیر: پاندا، مرغ مگس خوار، پنگوئن، کبوتر، رنک برین و … وجود دارد، روش های بسیار مختلفی هم در شکل اجرا برای نحوه انجام بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو توسط صاحبان وبسایت یا کارشناسان سئو، آزمون، تجربه و بکاربرده شود.

سئو کلاه سفید، رستگاری در نزد گوگل

رویکرد سئو به روش کلاه سفیذ
White Hat Seo؛ نقطه امنی است که از هر گزندی در امان خواهید ماند.

انواع روش های اجرایی برای بهینه سازی سایت به سه دسته اصلی با عنوان رویکردهای سئو تقسیم می شود که بر حسب کارکرد، هدف و نحوه اجرا از یکدیگر متمایز شده اند. در این بین سئوی کلاه سفید، اطمینان‌بخش‌ترین روش برای انجام سئو است که با رویکرد احترام به قوانین و استانداردهای گوگل، سعی در ارائه بهترین پاسخ به کاربران موتور جستجو از طریق تولید محتوای مناسب و با رعایت اصل کاربر پسندی در بستر وبسایت دارد.

رویکرد سئو کلاه سفید، خیال هر صاحب وبسایتی را از بایت رعایت قوانین گوگل راحت می کند.

این یعنی شما هرگز هیچ گونه نگرانی در بایت بروز رسانی های الگوریتم ها و تغییر روش رصد و رتبه بندی موتور جستجو نخواهید داشت. زیرا هرگز بر خلاف خواست و اهداف آن عمل نکرده اید.

از سویی دیگر مزیت و دستاورد اصلی White Hat Seo، دستیابی به ثبات در رتبه صفحات وبسایت برای کلمات کلیدی مورد نظر است که دغدغه بسیار مهمی برای کارشناسان و اجراکنندگان پروژه های بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو محسوب می شود.

اما اگر بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که “اگر واقعا کار به این سادگی و صرفا با تولید محتوای سئو شده قابل انجام بود پس چرا سایر روش ها هم مورد استفاده قرار گرفته و پا گرفته اند؟” باید در جواب بگوییم که در حقیقت فضای رقابتی حاکم بر بستر وب و نتایج بالای جستجو که دستخوش عملکرد تعداد بی شماری کارشناس وب و سئو شده است، شرایط را برای عملکردهای درست، سخت تر می کند.

باید در نظر داشت مهمترین تهدیدی که بر علیه رویکرد کلاه سفید در برابر سایر روش های سئو وجود دارد، فقط مسئله زمان بر بودن آن است.

البته هرگز نباید تصور کرد که روش سئوی کلاه سفید، وبسایت شما را در مسیر موفقیت قرار نخواهد داد، بلکه این رویکرد در احترام به قوانین گوگل، علاوه بر ایجاد ثبات و ماندگاری رتبه ها، نه تنها ایجاد هرگونه نگرانی از تغییرات گاه و بی گاه الگوریتم های گوگل را از بین خواهد برد، بلکه تاثیر گذاری مثبت روز افزون این روش را هم به شما نوید خواهد داد.

سئوی کلاه سیاه؛ به خاطر یک مشت بازدید بیشتر

رویکرد سئو به روش کلاه سیاه
سیاه کار کردن سئو، در درجه اول به زیان خود صاحبان سایت است و در ادامه به سوابق خود کارشناسان سئو لطمه می زند.

رویکرد دوم به انجام بهینه سازی سایت برای موتور جستجو به روش سئو کلاه سیاه معروف است. Seo Black Hat ناشی از حرص و طمعی است که از سوی صاحبان وبسایت و کسب و کارها برای کسب نتایج بالاتر در حداقل زمان ممکن مطالبه می شود.

گوگل به عنوان یک موتور جستجو با اهداف مشخص خود، نیاز به تعیین یکسری فرآیند ماشینی برای یافتن بهترین پاسخ ممکن به کاربران خود از میان میلیون ها صفحه نمایه شده در بستر وب دارد.

شناسایی همین فرآیندها توسط صاحبان وبسایت کافی است تا آتش انبار باروت گول زدن موتورهای جستجو شعله ور شود. همین فرصت، جرقه آغاز فلسفه استفاده از روش سئو کلاه سیاه بود.

آنچه در خصوص تلاش برای دور زدن گوگل انجام می شود، دقیقا از همان روش هایی است که گوگل سعی دارد از طریق آن ها، محتوای باکیفیت و مرتبط صفحات وبسایت ها را بیابد. در ادامه با چند نمونه از این اقدامات آشنا می شویم:

 • Keyword Stuffing: استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی در درون متن صفحات سایت، یکی از عملکردهای کلاه سیاه برای جلب توجه گوگل است. انجام چنین کاری قطعا با هدف اصلی موتورهای جستجو در ارائه محتوای درست، با کیفیت و کاربر پسند در تناقض است.
 • استفاده از متن پنهان: روش دیگری برای استفاده از بیش از اندازه از کلمات کلیدی به شرط دیده نشدن توسط مخاطب و عدم ایجاد مشکل کاربر پسندی برای سایت، بی رنگ کردن فونت متون حاوی کلمات کلیدی پر حجم است.
 • تولید نادرست محتوا: اهمیت محتوا برای گوگل منجر شده است تا در روش های کلاه سیاه تولید محتوا هم در مسیر تقلب و کپی برداری پیش برده شود. تولید محتوای بی ربط به صورت خودکار در پیرامون کلمات کلیدی و کپی کردن و استفاده از محتوای سایر وبسایت ها بدون ذکر منبع نیز از مظاهر سیاه کار کردن در سئو است.
 • فعالیت های لینک سازی: تلاش برای ایجاد و دریافت لینک از سایر وبسایت ها به هدف صفحات وبسایت مقصد چه از طریق پرداخت پول و چه از طریق ایجاد و ساخت پست های بلاگی، از جمله اقداماتی محسوب می شود که مربوط به رویکرد Black Hat هستند.

حال که با تعدادی از تلاش های انجام شده برای گول زدن ربات های موتورهای جستجو آشنا شدید بد نیست بدانید که امروزه تقریبا همه این روش های سئو کلاه سیاه، تبدیل به اقداماتی پر ریسک شده اند که نه تنها هیچ اطمینانی به جواب دادن چنین روش هایی وجود ندارد بلکه با درصد احتمال بالایی منجر به تشخیص و شناسایی توسط گوگل و در نهایت جریمه شدن صفحات سایت و در نتیجه آن از دست رفتن رتبه می شوند.

داستانی جدید برای سئو؛ خوب، بد، خاکستری

رویکرد سئو به روش کلاه خاکستری
سئو کلاه خاکستری را باید بیاموزید و بیازمایید تا بهترین دستاورد ممکن را از میان انواع روش های سئو بدست آورید.

نقاط ضعف و تهدیدات مشخصی که برای روش های کلاه سفید و کلاه سیاه یافت شده اند، منجر به روی آوری کارشناسان سئو به روشی میانه شد که عنوان جدید رویکرد کلاه خاکستری به خود گرفت.

Gray Hat Seo در برگیرنده علایم مشخصه بسیاری است. رویکردی که مختص کارشناسان سئو است، روشی که راه اعتدال را در پیش گرفته، شکلی از اجرا که قصد ندارد توسط گوگل به عنوان عملکرد خطا شمرده شود ولی در عین حال قصد هم ندارد تنها با روش تکیه بر محتوا، زمان ارزشمند برای جایگاه یابی وبسایت یک کسب و کار در سطح وب و نتایج جستجو را از دست بدهد.

Gray Hat Seo به طور مشخص رویکردی است که نحوه عملکرد آن را می توان در دو جمله خلاصه کرد: به جا گذاشتن اثر انگشت حداقلی و ردپای حداکثری.

در تعریف فوق منظور از ثر انگشت، اقداماتی است که می تواند از سوی گوگل مورد شناسایی قرار بگیرد که در روش سئو کلاه خاکستری به حداقل ممکن می رسد و منظور از ردپا، جلب توجه کردن در نزد گوگل است که می باید به صورت بهینه به حداکثر ممکن خود برسد.

همین تعریف کافی است تا بدانیم که رویکرد سئو کلاه خاکستری، ترکیبی بین دو روش کلاه سفید و کلاه سیاه است. فعالیت‌هایی که برای بهینه سازی سایت انجام می شود و این فعالیت‌ها گاها با اصول و قوانین گوگل مغایرت دارند؛ اما به‌گونه‌ای که منجر به جریمه شدن‌ توسط گوگل نشود.

بعد از شناخت نسبی که به تعاریف و مزایا و معایب هر کدام از رویکردهای سئو پیدا کردید، وقت آن است که در مورد جزئیات روش های اجرایی این سه رویکرد نیز اطلاعات کافی داشته باشید تا در تشخیص و تصمیم گیری برای انجام یا واگذاری بهینه سازی سایت به شکل کارآمدی بهره برداری کنید. برای این منظور شما را به مطالعه ادامه مقالات Modir.Tv در بخش سئو و موتورهای جستجو دعوت می کنیم.

8 دیدگاه
 1. سوال من اینست که چرا علی رغم اینکه من همواره به روش سئو کلاه سفید عمل کرده ام ولی پیشرفت قابل ملاحظه ای در رتبه های سایتم ایجاد نشده. الان بیشتر از یک سال هست که مشغول تولید محتوای کاربر پسند و با دقت بسیار زیاد هستم

  1. دوست عزیز در درست بودن انتخاب مسیر خودتان شک نکنید. آنچه گوگل بدان اهمیت می دهد تولید محتوای کاربرپسند است بطوری که نیاز او را بر طرف کند. اما در خصوص مدت زمان نتیجه دهی کار باید بدانید که روش سئو کلاه سفید بطور طبیعی زمان بر ولی پایدار است. از طرف دیگر در نظر داشته باشید که اگر در یک فضای بسیار رقابتی عمل می کنید حتما نیاز خواهید داشت که از تکنیک های کلاه خاکستری هم بهره بگیرید تا مسیر موفقیت شما در بهینه سازی سایت هموار شود. موفق باشید.

 2. در مورد روش سئو کلاه خاکستری چه قدر احتمال داره که در آینده گوگل این روش ها رو تشخیص بده و جلوشو بگیره؟

  1. اساسا سئو کلاه خاکستری به دنبال این نیست که روش های کلاه سیاه را پیاده سازی کند و یا بر خلاف سئو کلاه سفید عمل کند. بلکه قصد بر این است با شناخت خوب نسبت به نحوه عمل روبات های گوگل، به طریقی اقدام به سئو شود که بیشترین تاثیرگذاری مثبت ممکن جهت درک محتوای صفحات وبسایت و کمترین احتمال ممکن برای در نظر گرفته شدن هر یک از فعالیت های داخلی و خارجی صورت گرفته در سایت به عنوان موارد خلاف مقررات توسط گوگل، به انجام برسد.

 3. میشه بفرمایید در حال حاضر سئوکارهای مطرح اکوسیستم دیجیتال مارکتینگ کشور ما از چه رویکردی به سئو بیشتر استفاده می کنند. با توجه به اینکه قطعا نتیجه گرفتن سریع برای اونها در اولویت هست.

  1. دوست عزیز علاوه بر بحث سریع نتیجه گرفتن موضوع بسیار مهم پرسونال برندینگ هم برای چنین افرادی خیلی حائز اهمیت هست. بنابراین نباید از سئوکاران برجسته و شناخته شده انتظار داشته باشید که به سئوی کلاه سیاه یا منفی تن بدهند. از طرف دیگر هم تنها به روش های سئو کلاه سفید متکی نخواهند بود و حتما روش میانه یعنی سئو کلاه خاکستری را برای انجام سئو پروژه های خودشون در نظر خواهند گرفت. به طوری که به همراه توجه ویژه به محتوای سایت و سئو داخلی و تکنیکال، اقداماتی هم در سمت سئو خارجی یعنی لینکسازی و سوشال سیگنال هم در نظر خواهند گرفت.

 4. به قول خودتون دیدگاه کلی و بسیار کاربردی به موضوع داشتید از متن خوب شما تشکر می کنم. موضوع مهمی رو برای سئو در این روزها انتخاب کرده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید