آموزش سرچ کنسول (Search Console) گوگل

شاید شما هم نام سرچ کنسول گوگل را به خصوص اگر به فکر سئوی سایت خود باشید، شنیده‌اید اما دقیقا ندانید که این ابزار چه کارایی هایی دارد و برای چه کسانی مفید است. در این مقاله به معرفی و آموزش سرچ کنسول گوگل برای مبتدی‌ها می‌پردازیم. با آموزش سرچ کنسول همراه باشید:

اطلاعاتی که سرچ کنسول در اختیار صاحبان سایت ها قرار میدهد:

 • میزان بازدید از سایت
 • تعداد کلیک هایی که صورت گرفته است.
 • پس از جست و جوی چه کلمات کلیدی در موتور جست و جوگر گوگل، سایت شما به نمایش درامده است.
 • رتبه ی شما در لیست جست و جوی گوگل
 • خطاهایی که در سایت رخ میدهد.
 • موارد امنیتی
 • عباراتی در سایت شما که توسط گوگل ایندکس شده اند
 • و…

حال که با برخی امکانات مفید این ابزار اشنا شده اید بیایید تا نحوه‌ی ورود به این ابزار و استفاده از امکانات ان را فرا بگیریم.

نحوه ی ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل:

 1. به صفحه ی google search console بروید و روی login یا start now کلیک کنید.
 2. حال که به حساب خود وارد شده اید، زیر قسمت search dropdown روی add property کلیک کنید.

اضافه کردن سایت در سرچ کنسول

اکنون برای اضافه کردن سایت خود به حساب کاربریتان میتوانید از دو روش اقدام کنید.

افزودن سایت در سرچ کنسول

 • دامنه: اگر از طریق دامنه اقدام به وارد کردن سایت خود کنید تمام ورژن‌های سایت که به این دامنه متعلق است (subdomain, www or without www, Http or https) نیز در حساب کاربری شما ثبت میشوند.

اگر دارای سایت وسیعی هستید پیشنهاد میکنیم تا از این طریق سایت خود را در سرچ کنسول گوگل قرار دهید. اگر این گزینه را انتخاب کنید، بایید DNS دامنه خود را به آنچه گوگل به شما می‌گوید تغییر دهید.

 • ثبت URL: در این روش، زمانی که URL سایت خود را وارد میکنید تنها میتوانید همان آدرس را بررسی کنید. اگر میخواهید URLهای دیگری را نیز وارد کنید باید تک به تک این کار را انجام دهید.
 1. مشخص کردن نوع مالکیت: زمانی که یکی از دو نوع نام برده در بالا را برای وارد کردن سایت خود انتخاب کنید پنجره ای برای شما باز میشود.

در اینجا ما از روش وارد کردن URL اقدام به وارد کردن سایت به حساب سرچ کنسول گوگل کرده ایم و پنجره ای به این شکل برای ما به نمایش درامده است.

روش های افزودن سایت در سرچ کنسول

 1. بر اساس تنظیمات پیش فرضی که در این ابزار وجود دارد به شما فایل HTML سایت داده میشود تا از این طریق تایید کنید که سایت وارد شده متعلق به شما است.

افزودن سایت در سرچ کنسول

در این مرحله راه های مختلفی برای تایید سایت شما وجود دارد. ما در اینجا از HTML TAG بهره برده ایم. لذا کد ارائه شده را کپی میکنیم.

کد سرچ کنسول برای ثبت سایت

{نکته ای که در اینجا وجود دارد اینست که اگر سایت شما به صورت فایل وردپرس در اختیار شما باشد چگونه میتوانید ان را در سرچ کنسول گوگل تایید کنید؟ برای این امر طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. به نرم افزار وردپرس وارد شوید و ابزار YOAST SEO را نصب کنید.
 2. حال این ابزار را فعال کنید.
 3. اکنون قسمت SEO این ابزار را انتخاب کنید.
 4. روی تنظیمات اصلی (GENERAL) کلیک کنید.
 5. بر روی ابزار وبمستر (WEBMASTER) کلیک کنید.

محل درج کد در ورپرس سایت

 1. کدی را که از سرچ کنسول گوگل دریافت کرده اید در قسمت مشخص شده پیست کنید.}
 2. اکنون به سرچ کنسول گوگل بازگردید و دکمه ی تایید (VERIFY) را فشار دهید. دقت کنید که برای تایید سایت شما و خواندن اطلاعات موجود دران این ابزار نیاز به زمان دارد.

در این میان بیایید تا با بخش های مختلف این ابزار بیشتر اشنا شویم.

بخش های مختلف سرچ کنسول

 1. OVERVIEW:

یکی از بخش های این ابزار است که از دو قسمت تشکیل شده است:

قسمت های سرچ کنسول

در اینجا از ۳ روش میتوانید به اطلاعاتی در خصوص سایتتان دست یابید:

 • Performance
 • Coverage
 • Enhancements

اطلاعات سایت در سرچ کنسول

 • کارایی Performance: این بخش مربوط به عملکرد سایت شما میشود. یعنی چه میزان بازدید شده، تعداد کلیک ها، کارایی در دستگاه های مختلف و… .

عملکرد سایت در سرچ کنسول

جستارها (Queries): در این قسمت میتوانید اطلاعات مربوط به تعداد بازدید از سایت، تعداد کلیک هایی که در سایت شما زده شده، رتبه ی خود در سرچ گوگل و رتبه CTR خود را به دست اورید.

صفحات (Pages result): در اینجا میتوانید اطلاعاتی در خصوص میزان نشان دادن صفحات سایت خود در رابطه با URL های سرچ شده را مشاهده کنید.

کشورها (Countries report): این بخش به شما نشان میدهد که سایت شما در چه کشورهایی بازدید کننده داشته است.

دستگاه (Device): این بخش به شما نشان میدهد که سایت شما در چه دستگاه هایی بهترین کاربری خود را داشته است.

نمود جست و جو (Search Appearance): در اینجا میتوانید مشاهده کنید که کدام صفحات سایت شما راحت تر و سریعتر در دستگاه های مختلف لود شده اند.

 • URL Inception: در این بخش میتوانید معایب موجود در سایت و موارد ایندکس شده توسط گوگل را مشاهده کنید.

ایندکس سایت در سرچ کنسول

 1. INDEX:

ایندکس سایت در سرچ کنسول

 • گزارش (Coverage): در این قسمت میتوانید ایندکس های مرتبط با صفحات سایت خود را مشاهده کنید. هم چنین خطاهای موجود در ان ها را نیز بررسی کنید.

گزارش ایندکس در سرچ کنسول

 • Sitemap: در این قسمت که با عنوان سایت مپ (sitemap) شناخته میشود این امکان را به موتورهای جست و جو میدهید تا بدانند دقیقا در سایت شما چه اطلاعاتی موجود است و چگونه دسته بندی شده است.

این اطلاعات مربوط به ساختمان سایت و یا حتی اطلاعات جزئی تر مانند محتوای عکس ها و ویدئوها و نحوه ی به روزرسانی سایت توسط شما است.

این کار الزامی نیست اما اگر سایتی جدید ساخته اید که هنوز لینک های مرتبط با سایت شما در سایر سایت ها قرار نگرفته اند و یا اینکه سایت وسیعی دارید و صفحات ان به درستی با یکدیگر در ارتباط نیستند به شما پیشنهاد میکنیم تا این مرحله را انجام دهید.

سایت مپ در سرچ کنسول

 • REMOVALS: در این قسمت میتوانید URLهای اضافی را که توسط موتور جست و جو خوانده میشوند حذف کنید. تنها شما میتوانید به این بخش دسترسی داشته باشید زیرا سایت جزو اموال حساب کاربری شما ثبت شده است.

دقت کنید که این URLها حذف نشده اند بلکه حداکثر به مدت ۶ ماه نادیده گرفته میشوند و پس از آن دوباره به لیست جست و جو بازمیگردند.

URL های اضافی در سرچ کنسول

 1. ENHANCEMENTS:

تحلیل سایت در گوشی در سرچ کنسول

 • MOBILE USEABILITY: در این قسمت میتوانید خطاهای مربوط به باز شدن سایت در صفحات گوشی همراه را مشاهده کنید.

 

سایت در موبایل در سرچ کنسول

 • BREADCRUMBS: اگر سایت شما از صفحات متعدد و فراوانی بهره میبرد بهتر است از این قسمت استفاده کنید. این بخش به شما این امکان را میدهد تا نیازی به جست و جو برای خطاهای هر صفحه نداشته باشید و به صورتی جامع ان ها را مشاهده کنید.

صفحات متعدد در سرچ کنسول

 1. SECURITY & MANUAL ACTION:

manual action در سرچ کنسول

 • MANUAL ACTION: در اینجا زمانی که یک فرد اقدام به جست و جو در موتور جست و جوگر میکند، اگر مطلبی غیر مرتبط از سایت شما دریافت کند به صورت دستی به سایت شما اخطار داده خواهد شد.

این امر موجب میشود تا صفحه ی مربوطه، دیگر در لیست جست و جو نشان داده نشود. برای رفع این مشکل باید به قسمت manual action در سرچ کنسول گوگل بروید و ان را رفع کنید. ممکن است این مشکل تنها صفحه ای از سایت شما باشد و یا کل سایت شما را در بر گرفته باشد.

 • SECURITY ISSUES: این بخش مروبط به مسائل امنیتی سایت شما است. اگر سایت شما هک شده باشد در این قسمت میتوانید از این موضوع اگاهی یابید.

این بخش مربوط به لینک های داخلی و خارجی سایت شما است.

لینک های سایت در سرچ کنسول

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید