مصاحبه با رضا غیابی، در استارت‌آپ ویکند Modotech

رضا غیابی
رضا غیابی

رضا غیابی مدیر عامل شرکت ایلیا فرصت آفرین و مربی استارت آپ ویکند مدوتک در خصوص نحوه‌ی عملکرد این همایش، در مصاحبه با Modir TV اظهار داشت:

مانند تمام استارت آپ ویکندهایی که در تمام دنیا وجود دارد در این جا نیز شرکت کنندگان ابتدا ایده‌های خود را در استیج بیان می‌کنند و بعد از رای گیری، گروه بندی صورت گرفته و تیم‌ها تشکیل می‌شوند و مدل کسب و کار خود را ارائه می دهند و در نهایت آن را به داورها ارائه داده و با انتخاب سه تیم برتر، تیم برنده اعلام می‌شود.

مربی این دوره از استارت آپ ویکند مدوتک درباره‌ی آینده‌ی این استارت آپ‌ها توضیح داد:

این استارت آپ‌ها چهار کارایی دارند؛ اول  فرهنگ سازی می‌کنند و دوم اینکه جامعه را به درک مفهوم کارآفرینی تشویق کرده و نشان می‌دهند که در صورت نبود کارآفرینی چه اتفاقی رخ می‌دهد. سوم استارت آپ‌های موفق از همین جریانات به وجود آمده اند و کارایی آخر این است که دانش افراد برای چگونگی ایجاد کسب و کار افزایش پیدا می‌کند.

وی در اشاره به این موضوع که موفقیت استارت آپ‌ها در خارج از استارت آپ ویکند پایدار می ماند به این موضوع اشاره کرد که: استارت‌آپ‌ها اگر در این استارتاپ ویکند، موفق عمل کنند، در خارج از این محیط نیز می‌توانند همچنان به کسب موفقیت‌های پی در پی ادامه دهند! وی در ادامه به برخی از راهکارهای مناسب برای تحقق این اهداف اشاره کرد:

اول از هرچیز غر نزنند و این مسئله بسیار مهم است، چون غز زدن آن چیزی است که در جامعه ما باعث عقب افتادن از هرچیزی می‌شود و دومین راهکار این است که آنچه را در سر دارند انجام دهند اما مطمئن باشند که نفع همه در آن وجود دارد و سوم حتما سعی کنند کاری را انتخاب کنند که علاوه بر اینکه بتوانند پول دربیاورند، بتوانند از این کار لذت برده و هدف بزرگتری را دنبال کنند و در نهایت چهارمین راهکار این است که اگر می‌خواهند نوآوری کنند تنها این نوآوری در ایده نباشد، حتی می‌‌توانند یک ایده قدیمی را انتخاب کنند اما در روش‌های درآمدزایی آن نوآوری انجام دهند  یا در روش مارکتینگش نوآوری انجام دهند یا در برند یا هرچیز دیگری که می توانند.

رضا غیابی به عنوان یک یک مشاور خبره در زمینه کارآفرینی، چالش‌های پیش رو برای شروع یک استارت آپ را اینگونه تشریح کرد: چالش‌های حقوقی، چالش تامین سرمایه و مهم‌تر از همه نگهداری و تعمیرات تیم اصلی ترین چالش های موجود در شروع یک استارت آپ هستند؛ چراکه در ایران این مسئله که هرکس سریعتر عمل کند وجود ندارد و مهم این است که چه کسی صبر می‌کند و می‌ایستد، لذا هر کسی در کنار ایده‌ی خود صبر کند  و بایستد می‌تواند ایده خود را جلو ببرد کمااینکه بعضی از استارت آپ‌ها مثل اسنپ، آپارات، کافه بازار در گذشته با حمایت استارت آپ ویکند شکل نگرفته اند و از نسلی هستند که یاد گرفته‌اند با یکدیگر کار کنند و در کنار هم بمانند که این نیز خود بسیار با ارزش است.

وی برای ارائه‌ی بهتر ایده در استارت آپ ویکند گفت: باید افراد یاد بگیرند با قالب و فرمتی که سرمایه گذاران عادت دارند ایده‌ها را بشنوند و درباره‌ی آن صحبت کنند و از طرفی بتوانند ایده‌ی خود را به طور دقیق شرح داده و  ایده‌ را بگونه‌ای توضیح دهند که جدیت و مصمم بودن آن‎‌ها نمایان باشد.

آن‌ها باید بتوانند در عین اینکه خودشان هستند راحت ایده‌ی خود را بفروشند چرا که باید “هیچی” را به قیمت خیلی بالا بفروشند و برای این کار باید به ارائه دادنشان و نحوه‌ی برقرار کردن ارتباط با مخاطبان خود بسیار دقت کنند و ساده و دقیق فکر کرده و در خود کاریزما ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید
بوم مدل کسب و کار Apple iTunes
ادامه مقاله

بوم مدل کسب و کار Apple iTunes

راهنمای مطالعه Customer Segments (بخش مشتریان)Relationships (ارتباط با مشتریان)Channels (کانال توزیع)Value Propostion (ارزش پیشنهادی)Key Activities (فعالیت‌های اصلی)Key Resources…