قیمت (Price) چیست؟

قیمت در آمیخته بازاریابی
قیمت یا Price چیست؟

قیمت هزینه ای است که مشتری باید برای محصول یا خدمات شما پرداخت کند. قیمت گذاری در یک محیط رقابتی، کاری بسیار بحرانی و چالش برانگیز است. اگر شما قیمت را بسیار پایین تعیین کنید، میزان فروش و هزینه های تان افزایش خواهد یافت و اگر قیمت را بسیار بالا و گران تعیین کنید، بعضی از مشتریان تان به آغوش رقبای منتظرتان پناه می برند. تصمیم گیری برای قیمت گذاری، شامل نقطه قیمت، لیست قیمت، تخفیف ها، زمان بازپرداخت و… است.

قیمت گذاری در بازار رقابتی و بازار آزاد، محور بسیاری از معاملات است. هنگامی که مشتری یک محصول را با قیمت مورد انتظار یافت، معامله را انجام خواهد داد و سایر انتخاب ها را نادیده خواهد گرفت. بنابراین، بالا بردن یا پایین آوردن قیمت، میزان فروش را تنظیم خواهد کرد. این نکته، استدلال و دلالت هایی برای چرخه عمر محصولات دارد. هنگامی که محصول شما، به عنوان یک محصول جدید و منحصر به فرد جلوه می کند، شما می تواند قیمت را بی محابا بالاتر ببرید، اما باید قیمت را هم‌زمان با ظهور رقبا و جایگزین های جدید در مرحله بلوغ چرخه عمر محصول، پایین تر بیاورید.

معمولاً انعطاف پذیری شما در قیمت گذاری، نقشی منحصر به فرد در محصولات و خدمات‌تان دارد. چرا که مشتریان، در تعیین ارزش بسیاری از محصولات منحصر به فرد، همانند یک گیتار سفارشی یا یک اتومبیل اسپرت مدل ام جی سال ۱۹۶۲ کار دشواری پیش رو دراند. اگر تعداد آن ها کم باشد، ارزش گذاری مشکل است. عکس آن نیز در بین اجناس و محصولاتی همانند روغن سرخ کردنی و سیم پیچی الکتریکی وجود دارد. فروشندگان در این گونه موارد انعطاف پذیری کمتری دارند. اگر آنها محصول را گران تر از قیمت رایج بازار بفروشند، میزان فروش کاهش می یابد. اگر قیمت ها را پایین تر بیاورند، میزان فروش موقتاً افزایش می یابد و سطح قیمت پایین تر رقبا می شود و سبب می‌شود که رقبا نیز قیمت های خود را پایین تر بیاورند و در نتیجه سودآوری و درآمد تمام فروشندگان در آن بازار تغییر کند.

دیاگرام انعطاف پذیری قیمت گذاری و منحصر به فرد بودن محصول
دیاگرام انعطاف پذیری قیمت گذاری و منحصر به فرد بودن محصول

برخی از فروشندگان، با تکمیل محصولات فعلی و منحصر به فرد کردن محصولات خود، قیمت بالا را به طور موفقیت آمیزی حفظ می کنند. این رویکرد، به طور مثال در صنایع آرایشی و بهداشتی رایج است.
وقتی که محصولات یا خدمات خود را قیمت‌گذاری می کنید، آن قیمت یک عنصر مهم از آمیخته بازاریابی است و بر نتایج شما تأثیر خواهد گذاشت. یک عنصر مهم از آمیخته بازاریابی است و بر نتایج شما خواهد گذاشت. می توانید به اهدافی از جمله؛ افزایش سوددهی، یا افزایش سهم بازار، شکست رقبا یا منع آنها از ورود به بازارتان، دست یابید. شرکت های موفق، محصولات جدید خود را با قیمت ویژه در ذهن طراحی می کنند.

مطالعه مقاله «انواع رویکردها و استراتژی‌های قیمت گذاری» خالی از لطف نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید