مدیر بازاریابی (Marketing Manager) یا مدیر مارکتینگ کیست؟ چه وظایفی دارد؟

مدیر بازاریابی یا Marketing Manager
مدیر بازاریابی کیست و چه وظایفی دارد؟

مدیر بازاریابی (Marketing Manager) یا مدیر مارکتینگ را این گونه به شما معرفی کنیم که اگر شما یک مدیر بازاریابی باشید، باید بهترین راه‌ها را برای رشد و ترویج محصول، خدمات و برندتان پیدا کنید و آن‌ها را به بهترین شکل ممکن به کار ببرید (البته به کمک زیر دست‌هایتان!).

تعریف مدیر بازاریابی

وب‌سایت Business Dictionary، مدیر بازاریابی را این گونه تعریف می‌کند:

مدیر بازاریابی، مدیری‌ست که اصلی‌ترین وظیفه او، مدیریت منابع بازاریابی یک محصول یا یک کسب و کار است. مدیر بازاریابی می‌تواند صرفا مسئول یک محصول یا خدمات باشد، و یا مسئولیت طیف وسیعی از کالاها و خدمات یک برند را به عهده بگیرد.

بنابراین، کسب و کارهای بزرگ (بر خلاف کسب و کارهای کوچک‌تر) می‌توانند بیشتر از یک مدیر بازاریابی را استخدام کنند.

مدیر بازاریابی

وظایف مدیر بازاریابی

از اصلی‌ترین مشکلات مدیران بازاریابی این است که نمی‌دانند دقیقا چه وظیفه‌ای دارند! پس بهتر است در ابتدا ببینیم که از یک مدیر بازاریابی باید انتظار چه کارهایی را داشت؟

همچنین بسته به شرکتی که در آن کار می‌کنید و بخشی که در آن شرکت مشغولید، می‌تواند وظایف شما تغییر کند.

وظایف مدیر بازاریابی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تحقیق و بررسی روند بازار
 • شناسایی بازارهای هدف و بهترین روش‌های دسترسی به آن‌ها
 • تدوین استراتژی‌های بازاریابی برای رسیدن به اهداف بازاریابی شرکت
 • طراحی کمپین و بودجه بندی آن‌ها
 • نظارت و انجام هماهنگی‌های لازم برای تولید پوستر، بروشور، بنر تبلیغاتی اینترنتی و…
 • طراحی استراتژی رسانه‌های اجتماعی
 • شرکت در همایش‌ها، کنفرانس‌ها و جلسات فروش
 • نظارت بر روند اجرایی کمپین‌ها از این بابت که همه چیز به موقع و به درستی اجرا شود.
 • نظارت بر بودجه هزینه شده در کمپین‌ها
 • بررسی و تهیه گزارش درباره میزان اثربخشی هر کمپین
 • مدیریت تیم مدیران (اجرایی) بازاریابی، و دستیاران‌شان

۶ وظیفه اصلی مدیر بازاریابی

بازاریابی یکی از گسترده ترین بخش های هر کسب و کار است که هر روز بخش های جدیدی به آن اضافه می شود، اما از مهم ترین و اصلی ترین وظایف مدیران مارکتینگ می توان به:

 1.  به عنوان یک مدیر بازاریابی، شما باید بر تمامی فعالیت‌های هر کمپین نظارت داشته باشید که از راستایشان خارج نشوند.
 2.  باید بتوانید نهایت مهارت و خلاقیت خود را برای ارتباط بهتر و بهتر با مشتری به کار بگیرید.
 3.  شما ممکن است مسئول چندین کمپین مختلف باشید و طوری تیم اجرایی آن را مدیریت کنید که مطمئن باشید کمپین را به موفقیت می‌رسانند.
 4.  شما باید بتوانید با شرکت ها و موسساتی که به شما در تحقیقات بازار کمک می‌کنند رابطه برقرار کنید.
 5.  باید بتوانید با استفاده از نتایج به دست آمده از تحقیقات بازار، راه حل‌هایی را برای افزایش بازخورد کمپین‌های شرکت‌تان ارائه بدهید.
 6. در نهایت، در پایان هر کمپین باید ارزیابی کنید که این کمپین تا چه توانسته که موفق باشد؟ و گزارش آن را تهیه کنید.

اشاره کرد.

۱۲ مهارت مورد نیاز برای مدیران بازاریابی

مدیر بازاریابی باید این ۱۲ مهارت را داشته باشد:

 1. مهارت سخن‌وری
 2. علاوه بر مهارت سخن‌وری، باید قلم خوبی نیز داشته باشد.
 3. خلاقیت بالا
 4. مهارت در برنامه‌ریزی
 5. توانایی رهبری یک تیم
 6. کاریزمای بالا (حرفش برو داشته باشد!)
 7. اعتماد به نفس در فروش و مذاکره
 8. توانایی کار کردن زیر فشار Deadlineها و محدودیت‌های زمانی
 9. قدرت توجه به جزئیات
 10. مهارت در بودجه‌بندی، داشتن شمّ اقتصادی (به صرفه تر بودجه خرج کند!)
 11. تسلط به زبان انگلیسی
 12. آشنایی به زبان‌های دیگر (از جمله آلمانی) می‌تواند کمک قابل توجهی برای شما داشته باشد.

بیشتر بدانید: «۹ مهارتی که یک مدیر بازاریابی موفق باید داشته باشد» را حتما بخوانید!

شرایط استخدام به عنوان مدیر بازاریابی

معمولا به ۳ الی ۵ سال سابقه کار (به عنوان مدیر اجرایی بازاریابی یا دستیار مدیر بازاریابی) احتیاج دارید.

برای استخدام شدن به عنوان یک مدیر بازاریابی، خیلی بیشتر از این که مدرک دانشگاهی (و سایر مدارکی) که دارید مهم باشد، تجربه شما و مهارت‌هایی که دارید مهم است. حتی ممکن است شما بدون ارائه مدرک دانشگاهی‌تان، به عنوان مدیر بازاریابی در یک شرکت استخدام شوید، اما اگر در مهارت‌های کاربردی‌تان ضعف‌های قابل توجهی وجود داشته باشد، قید این شغل را بزنید!

نکته: کسانی که سابقه موفقی در مدیریت فروش یا مدیریت روابط عمومی (PR) داشته باشند نیز از شانس خوبی برای استخدام شدن به عنوان مدیر بازاریابی برخوردارند.

شرایط استخدام به عنوان مدیر بازاریابی

چگونه شرکت مناسب پیدا کنیم؟

معمولا در گذشته برای پیدا کردن شرکت مناسب یا باید در روزنامه به دنبال آن می گشتید یا به شرکت مد نظر خود مراجعه می کردید.

اما امروزه اگر بخواهید به عنوان یک مدیر بازاریابی فعالیت کنید، در کنار این فعالیت ها بهترین راه برای پیدا کردن شرکت مناسب مراجعه به وب سایت های کاریابی آنلاین مثل: Jobinja ,Iran Talent و… است، که با مراجعه به آنها می توانید بهترین شرکت را در کمترین زمان ممکن پیدا کنید.

میزان درآمد

درآمد مدیران بازاریابی بسیار متغیر است. بسته به شرکتی که در آن فعالیت می‌کنید می‌توانید بین حداقل ۱۵ میلیون تومان تا حتی بیشتر ۱۰۰ میلیون تومان در ماه درآمد باشد. البته مدیران بازاریابی معمولا دستمزدی تشویقی (Bonus) نیز دارند که بنا به ثمربخش بودن فعالیت‌شان در پایان هر ماه به آن‌ها پرداخت می‌شود (که این مورد کاملا بستگی به شرکتی که در آن فعالیت می‌کنید (و انصاف مدیر عاملتان!) دارد).

سخن آخر

از شما به عنوان یک مدیر بازاریابی انتظار می‌رود که از همان ابتدا درباره مباحث بازاریابی و مدیریت، مهارت‌های کافی را داشته باشید؛ منتها ممکن است کارفرمای شما، درباره محصولات یا خدمات شرکت، لازم باشد تا به شما مقداری آموزش جداگانه بدهد؛ که با بازار شرکت و محصولات آن بیشتر آشنا شوید.

اما به عنوان یک مدیر بازاریابی باید همیشه به روز باشید؛ چرا که هر روز ابزارها و راهکارها و اتفاقات جدیدی در دنیای بازاریابی معرفی می‌شود.

سوالات متداول

برای اینکه مدیر بازاریابی شویم از کجا باید شروع کنیم؟

اول باید درک درستی از روش های بازاریابی و شرایط کسب و کار ها داشته باشید. به همین منظور توصیه میشود اطلاعات خودتان را در خصوص ساختارها و مدل های درامدی افزایش دهید. و مقالات بخش بازاریابی ما را مطالعه کنید.

حقوق یک مدیر بازاریابی بطور متوسط چقدر است؟

بستگی دارد به صنعت، سایز کسب و کار و تجربه مدیر بازاریابی. اما معمولا بطور میانگین حقوق مدیربازاریابی بالای ۱۵ میلیون تومان است که در بعضی حوزه ها می تواند تا ۱۰۰ میلیون نیز بصورت ماهانه در نظر گرفته شود.

14 دیدگاه
 1. آیا یک مدیر بازاریابی می تواند در امور سایر بخش های سازمان دخالت کند؟

  1. قطعا انجام دخالت در امور سایر بخش های یک سازمان اقدم قابل قبولی نیست. اما انچه باید در خصوص وظایف مدیر بازاریابی باید در نظر داشته باشید، اینست که یک مدیر مارکتینگ اساسا به هر فرایندی که مرتبط به محصول و نحوه عرضه آن برای مشتریان باشد می تواند تاثیر گذار باشد و قطعا باید با مشخص کردن هدف کسب و کار توسط مدیریت ارشد هماهنگی کامل بین مدیر بازاریابی با سایر مدیران و سایر بخش های سازمان به عمل آید. این هدف می تواند عمل به خواسته های مشتری و جلب رضایت او و یا تلاش برای فروش محصولات یا خدمات خاصی باشد که می تواند حاشیه سود بالاتری برای کسب و کار مربوطه فرآهم آورد.

 2. با تشکر از نوشته خوب و کامل شما من خودم در نقش یک مدیر بازاریابی چالش های بسیاری با سایر مدیران مجموعه مخصوصا بخش تولید و لجستیک دارم. امیدوارم نقش مدیر بازاریابی در ارتباط با سایر بخش های سازمان هم به یک ثبات رویه اصولی و کارامد برسه. با تشکر از سایت خوب شما

  1. سپاس از شما. بله بیشتر ساختار اداری و نوع فرهنگ کاری و سازمانی مرسوم ما چندان حالت حرفه ای ندارد و این به دلیل عدم اموزش های صحیح و بخشی هم ناشی از مدیریت ناکارآمد مدیران ارشد سازمان هاست. امیدواریم روزی برسد که همه اعضای سازمان به اهمیت ویژه فروش و بازاریابی پی ببرند و در جهت حفظ بقا و رشد و توسعه کسب و کار خودشان گام بردارند.

 3. لطفا از وظایف اختصاصی یک سوپروایزر شرکت بخش نیز توضیحاتی ارائه کنید. ممنون

  1. سرپرستان فروش و بازاریابی در شرکت های پخش مسئولیت مهمی بر عهده دارن که جدا از تجربه کاری مرتبط و تسلط به مسیرهای مویرگی و تقسیم بندی آن، مهمترین مسئولیت انها هدایت تیم بازاریابی است که بطور عمده نیاز به مهارت های ارتباطی توسط چنین مدیران و سرپرستانی دارد.

 4. همونطور که تو تصویر اول گذاشتید یک مدیر مارکتینگ مانند آچار فرانسه هست. مهم ترین بخش کارش شناسایی رفتار کاربران و چیدن استراتژی برای ارائه محصول در زمان خودش هست.

  1. بله مدیر بازاریابی باید دقیقا از مخاطبین حوزه ای که در ان مشغوله باید اطلاع داشته باشه و یا با استفاده از کمپین ها داده هایی از خواسته ها و نیازهای مخاطبین جمع اوری کنه و در بهترین نحو انها در قالب ارائه محصول انجامش دهد.

 5. مدیریت کمپین ها خیلی خیلی مهمه چون هزینه میشه و اگ درست جواب نده میتونه علتش عدم مدیریت درست کمپین ها باشه چون ما این تجربه رو در شرکتمون داشتیم متاسفانه

  1. یکی از وظایف مدیر بازتریابی همانطور که در محتوا اوردیم، طراحی کمپین هاست، یعنی بر اساس بودجه شرکت کمپین های نورد نیاز و اثرگذار را باید طراحی کند.

 6. بسیار عالی. مدیر بازاریابی با توجه به وظایف و مهارت هایی که داره در ایران نادیده گرفته میشه و حقوق به ان اندازه که باید نیست. به نظر من یکی از کارها با درامد بالا همین مدیر مارکتینگ هست .

  1. بله متاسفانه سمت هایی ک حرفه موثری در کسب و کار دارند که یکی از انها مدیر بازاریابی است در ایران انقدر که باید ارزش ندارد و حتی درامد ناکافی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید
بازاریابی چریکی یا پارتیزانی (Guerrilla Marketing) چیست؟ + آموزش، مثال و عکس
ادامه مقاله

بازاریابی چریکی یا پارتیزانی (Guerrilla Marketing) چیست؟+ آموزش، مثال و عکس

راهنمای مطالعه بازاریابی پارتیزانی یا گوریلا مارکتینگ چیست؟بازاریابی پارتیزانی چگونه خلق شد؟تفاوت بازاریابی سنتی و چریکیاصول بازاریابی پارتیزانیانواع…