بازاریابی رایگان: چگونه وقتی بودجه نداریم یا خیلی کم داریم بازاریابی کنیم؟

چگونه وقتی بودجه نداریم یا خیلی کم داریم بازاریابی کنیم؟

همیشه زمانی که پای هزینه های مالی برای تبلیغات یک مارکتینگ به میان می اید به خصوص اگر تبلیغات دیجیتالی باشد مسائل کمی پیچیده میشوند.

مخصوصا اگر یک شرکت نوپا و استارت آپ اقدام به تبلیغات دیجیتالی کرده باشد، محاسبه هزینه های مربوطه کمی او را دلسرد خواهد کرد.

اما اگر راه هایی برای بازاریابی دیجیتالی رایگان و کم هزینه وجود داشته باشد چه؟ ان زمان هم دست از کار میکشید؟

اگر پاسخ شما به این سوال منفی است پس با ما همراه باشید تا ۱۰ روش ارزان و کم هزینه برای بهبود بازارایابی به شما معرفی کنیم.

بازاریابی کم هزینه

۱.     بهبود محتوا

زمانی که از نظر مالی در مضیقه قرار دارید یکی از بهترین راه ها برای صرفه جویی این است که روش تولید محتوای وبلاگ خود را با ارزش و موثرتر کنید.

این امر به شما کمک میکند تا میزان بازدید از وبسایت شما افزایش یابد. هم چنین از فضایی که در وبلاگ خود دارید میتوانید برای پاسخگویی به سوالات مشتریان و راهنمایی ان ها به سمت وبسایت خود بهره ببرید.

دقت کنید که نیاز نیست همواره به دنبال تولید محتوای جدید باشید بلکه میتوانید محتواهای موجود در وبلاگ خود را به صورت ویدئو یا اینفوگرافی در فضاهای دیگری مانند یوتیوب به اشتراک بگذارید.

هم چنین میتوانید افرادی را به صورت مهمان در وبلاگ خود بپذیرید که برای شما تولید محتوا کنند و خود در وبلاگ ان ها به صورت مهمان حضور داشته باشید. این مساله هزینه ای در بر ندارد.

۲.     تولید پادکست

پادکست های مرتبط با محصولاتتان را خودتان تولید کنید. میتوانید از محتوای تولید شده در وبلاگتان استفاده کنید و ان را به یک پادکست مهیج تبدیل کنید.

این پادکست را در فضاهای مجازی که مدیریت میکنید منتشر کنید و میزان فروش و تعداد مشتریان خود را افزایش دهید.

۳.     پیشنهاد یک دوره مجانی

شاید به نظرتان کمی زیاده روی باشد اما این امر که به مشتریانتان اجازه دهید تا در یک مدت کوتاه به صورت رایگان از محصول شما استفاده کنند یکی از بهترین تاکتیک های بازاریابی است.

در این زمان هم افراد نحوه ی استفاده از محصول شما را فرا گرفته اند که میتواند ان ها را به محصول علاقه مند کند و هم اینکه به ان ها نشان داده اید که مورد اعتماد شما هستند.

۴.     تهیه جایزه برای مشارکت ها

ایجاد فضایی برای رقابت بین کاربران یکی از راه هایی است که میتوانید بدون هزینه تعداد کاربران خود را در فضاهای مختلف افزایش دهید.

این امر شما را از سایر رقبا نیز پیش می اندازد و حتی مشتریان آنها را نیز به شما جذب میکند. پس هر از چندگاهی جایزه ای برای مشارکت کاربران در نظر بگیرید.

۵.     تولید محتوا توسط کاربران

بسیاری از کاربران علاقه دارند تا در پیشرفت برند محبوب خود دخیل باشند. از این فرصت استفاده کنید و از ایده ها و محتواهای تولیدی ان ها بهره ببرید. هیچ کاربری در ازای ان از شما هزینه دریافت نخواهد کرد.

یکی از راه های مفید در این زمینه که هیچکس انتظار دریافت مبلغ بابت انجام ان را ندارد این است که کمپینی مبتنی بر انتشار عکس ها و ویدئوهایی از کاربران در حال استفاده از محصول شما راه اندازی کنید.

یا هشتگ منحصر به فرد خود را تهیه کنید و از کاربران بخواهید زیر پست های مرتبط به محصول شما از ان استفاده کنند.

۶.     تسلط بر شبکه های اجتماعی

استفاده از شبکه های مجازی یکی از بهترین راه هایی است که میتوانید صدای خود را به افراد زیادی برسانید. اما باید در این فضا فعالیت مناسبی داشته باشید تا در صدر فید و اکسپلور قرار بگیرید.

پس با پست کردن محتواهای مفید مانند ویدئوها، استوری ها و لایوهای جذاب به بیشتر کردن تعداد فالوئرهای خود بپردازید هم چنین از ان ها بخواهید تا با شما مشارکت داشته باشند.

۷.     افزایش ارتباط با کاربران

سعی کنید تا با اتفاقات به روز جامعه همراه باشید و از ان ها غافل نشوید. به عنوان مثال میتوانید از یک کمپین در فضای کاری خود حمایت کنید.

یا اینکه در جامعه حضور پیدا کنید و با مردم به صورت رودررو در ارتباط باشید و از این وقایع در فضای مجازی خود پست منتشر کنید.

۸.     برگزاری وبینار

برگزاری وبینارها به خصوص در این زمان که نمیتوان سمیناری برگزار کرد بسیار پر اهمیت است. مزایای وبینارها این است که اولا هزینه ای برای شما در بر نخواهند داشت.

افراد از سرتاسر جهان میتوانند در ان شرکت کنند و شما و محصولتان را ببینند و اینکه در نهایت با توجه به محتوای ارائه شده در این وبینارها افراد میتوانند مهارت شما در بیزینس را نیز بسنجند.

۹.     بازبینی لیست انلاین افراد

بسیاری از فضاها وجود دارند که میتوانید اطلاعات مربوط به خود و کمپانی را در ان جا قرار دهید تا افرادی که همواره انلاین هستند شما را مشاهده کنند.

به عنوان مثال اطلاعات خود را در “یلپ” یا “گوگل مای بیزینس” قرار دهید و نظرات و پیشنهادات افراد مختلف را جویا شوید.

این کار برای شما هزینه ای ندارد پس تا جایی که میتوانید اطلاعات خود را در لیست های مختلف قرار دهید و مشتریان خود را زیادتر کنید.

۱۰. بهبود استراتژی سئو

با بهبود سئوی خود میتوانید به حجم عظیمی از مشتریان و فروش محصول دست یابید. برای این منظور خوب است که اقدام به قرار دادن کلمات کلیدی در محتوا، بهبود وبسایت، قرار دادن لینک های داخلی و خارجی و… کنید.

بهبود سئو کمک فراوانی به شما میکند و هزینه ی کمی در بر دارد پس به هیچ عنوان از ان غافل نشوید.


پیلارهای مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید