انواع رسانه‌ها در برنامه‌ریزی رسانه‌ای – بخش اول

انواع رسانه‌ها در برنامه‌ریزی رسانه‌ای
انواع رسانه‌ها در برنامه‌ریزی رسانه‌ای

اجازه دهید تا الگوی ۵M را (که در مقاله تبلیغات چیست به آن اشاره کردیم) دوباره مرور کنیم:

 • Mission
 • Message
 • Media
 • Money
 • Measurement

این یک اصل اساسی در تبلیغات است که برای انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی، ابتدا اهدافتان را تعیین می‌کنید، سپس پیامتان را و در مرحله بعدی، باید ببینید که از چه دریچه‌ای می‌خواهید پیامتان را به مخاطبان خود منتقل کنید. در این مقاله به انواع رسانه‌ها در برنامه‌ریزی رسانه‌ای اشاره خواهیم کرد؛ یک معرفی و مقایسه کلی از انواع رسانه‌هایی که برای تحقق اهداف تبلیغاتی‌تان آماده‌اند. با Modir TV همراه باشید.

۱) تبلیغات تلوزیونی (TV Advertising)

اصلی‌ترین ویژگی تلوزیون این است که Reach بسیار بالایی دارد. عمومی‌تر اگر بخواهیم بگوییم، با تبلیغات تلوزیونی می‌توانید یک پیام را در معرض نمایش گستره بسیار بزرگی از مخاطبان قرار دهید.

نقاط ضعف تلوزیون:

 • هدفمند نبودن: یکی از بزرگترین بزرگترین نقطه ضعف تلوزیون این است که نمی‌توانید مخاطبان خود را به دقت انتخاب کنید. در واقع، هدف‌مندی مخاطبان تلوزیون، کمتر از بسیاری از رسانه‌هاست.
 • نبود امکان ارزیابی: بزرگترین نقطه ضعف تلوزیون این است که نمی‌توانید با جزئیاتی قابل قبول متوجه شوید که واکنش مخاطبان شما نسبت به تبلیغات‌تان چه بوده است؟
  چند نفر آن‌ها را دیده‌اند؟ از چه رده سنی؟ با چه جنسیتی؟ چند نفر از آن‌ها پیام را دیده‌اند؟ چند نفر از آن‌ها واکنش نشان داده‌اند؟
  این اطلاعات را نمی‌توانید به دست بیاورید (مگر اطلاعاتی کلی و غالبا حدسی).

هرچند در برخی از کشورها، برخی از شبکه های تلوزیونی نهایت سعی خود را کرده‌اند که بتوانند به هدف‌مندترین شکل ممکن، مخاطب را هدف بگیرند؛ اما به هر حال، باز هم تبلیغات تلوزیونی تنها برای کسانی مفید است که با توده‌ی عظیمی از مردم سر و کار دارند؛ در واقع، برای محصولاتی مفید است، که بازار گسترده و عظیمی دارند (مثل FMCGها).

تبلیغات تلوزیونی، به مدتی طولانی، ستون اصلی دنیای رسانه‌های تبلیغاتی بود. اما در عصر حاضر و با ظهور رسانه‌هایی مانند اینترنت، یا مثلا رسانه‌های ویدیویی آموزشی، تمایل به تلوزیون به عنوان یک رسانه‌ی تبلیغاتی کم‌تر شده است. چرا که تبلیغات در اینترنت و رسانه‌های ویدیویی، بسیار هدف‌مندتر بوده و قابلیت ارزیابی بسیار بسیار بالاتری نسبت به تبلیغات تلوزیونی دارند.

۲) تبلیغات رادیویی (Radio Advertising)

رادیو، یکی از ماندگارترین رسانه‌های تبلیغاتی‌ست که نزدیک به ۸۰ سال است که از آن در جهت تحقق اهداف تبلیغاتی استفاده می‌شود. تبلیغات رادیویی، به نسبت تبلیغات تلوزیونی مخاطبانی هدفمندتر می‌تواند داشته باشد؛ اما کمیت مخاطبان آن به مراتب کمتر از تلوزیون است.

در بسیاری از کشورها شما می‌توانید دسته مشخصی از شبکه‌های رادیویی را به صورت یک جا و هم زمان به منظور تحقق اهداف تبلیغاتی خود به کار بگیرید. برای مثال:

 • شبکه‌های رادیویی مربوط به موسیقی
 • شبکه‌های رادیویی اختصاصی برای جوانان
 • شبکه‌های رادیویی اقتصادی
 • و از همه مهم‌تر، شبکه‌های رادیویی محلی (شبکه‌های استانی) برای تبلیغات هدفمندتر، بسیار کارایی دارد.

رادیو نیز مانند تلوزیون، دارای مشکلاتی مشابه است؛ مثلا:

 • واکنش مخاطب تبلیغات رادیویی، غیر قابل ارزیابی می‌باشد.
 • با این که به نسبت تبلیغات تلوزیونی، مشتریان هدف‌مندتری را مخاطب قرار می‌دهد، اما باز هم نمی‌توان آن را به عنوان یک رسانه‌ی هدفمند در نظر گرفت.
 • و نقطه ضعف سوم این که بر خلاف تلوزیون و بسیاری از رسانه‌ها، این رسانه، تنها امکان ارسال پیام صوتی را دارا می‌باشد، که این مسئله باعث می‌شود که تبلیغات رادیویی برای بسیاری از محصولات و خدمات، کاربرد نداشته باشد.

۳) تبلیغات اینترنتی (Internet Advertising)

چه بخواهید چه نخواهید دوره، دوره اینترنت است. این رسانه با سرعت بسیار چشم گیری در حال محبوب شدن برای کسب و کارهاست، به نحوی که هر ساله تعداد زیادی از شرکت‌ها، سهم قابل توجهی را از بودجه رسانه‌ای خود، به تبلیغات و بازاریابی اینترنتی واگذار می‌کنند.

تبلیغات اینترنتی، جدی‌ترین رقیب تلوزیون و سایر رسانه‌هاست، به ۲ دلیل:

 • به دلیل این که به شدت هدف‌مند است.
 • به دلیل این که با دقتی بسیار بالا می توان رفتار مخاطب را تحلیل کرد.

از انواع تبلیغات اینترنتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در بخش دوم انواع رسانه‌های تبلیغاتی، رسانه‌های دیگر را بررسی خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید