آموزش کار با گوگل تگ منیجر: راهنمای آسان

آموزش کار با گوگل تگ منیجر: راهنمای آسان

جمع آوری اطلاعات برای افزایش کاربری و بهبود سایت بسیار مورد اهمیت است. اغلب افراد با استفاده از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس این کار را انجام میدهند.

اما جمع اوری داده از آنچه گفته میشود کار سخت تری است با این حال برای استفاده از گوگل آنالیتیکس، گوگل سرچ کنسول بهتر است تا با تگ ها اشنایی داشته باشید تا راحت تر بتوانید اطلاعات مورد نیاز خود را جمع اوری کنید. با ModirTV همراه باشید.

گوگل تگ منیجر چیست؟

به طور کلی میتوان تگ را به این صورت معنا کرد: کدهایی که در فایل جاوااسکریپت یا HTML سایت خود وارد میکنید تا اطلاعات یک فایل را به صورت مستقیم درون کدها قرار دهید.

برای افرادی که در زمینه مارکتینگ فعالیت میکنند اطلاعات ضروری که از تگ ها دریافت میکنند شامل تعداد کلیک ها بر روی لینک ها، حضور کاربر در سایت، حذف اجناس از سبد خرید و… بسیار مورد اهمیت است.

هر تگ وظیفه مخصوص به خودش را دارد به عنوان مثال میتوانید یک تگ را تنها برای دریافت اطلاعات کسانی قرار دهید که فرم مربوط به “ارتباط با ما” را پر کرده اند.

از این اطلاعات بعدها میتوانید در گوگل آنالیتیکس، تبلیغات گوگل، سئو سایت و یا دیگر راه ها و ابزارهایی که برای مارکتینگ شما مورد نیاز است استفاده کنید.

متاسفانه باید بگوییم که استفاده از تگ ها برای کسانی که اشنایی زیادی با کدنویسی ندارند کار دشواری است و دریافت مدرک برای این افراد نیز زمان بر است.

گوگل تگ منیجر در واقع به این افراد کمک میکند تا بتوانند تگ های مورد نظر خود را درون سایت قرار دهند. به این صورت که هر زمان نیاز داشتید تا اطلاعاتی را به صورت تگ قرار دهید پروسه کدنویسی آن از طریق گوگل تگ منیجر صورت میگیرد.

در واقع گوگل تگ منیجر فواید زیادی دارد. اول اینکه به کدنویسان شما اجازه میدهد تا مشغول کدنویسی پروژه های بزرگ تر شوند و کارهای کوچک تر را به گوگل تگ منیجر بسپارند.

دوم اینکه زمانی که گوگل تگ منیجر اقدام به کدنویسی میکند امکان بروز خطای انسانی به حداقل میزان خود میرسد. و سوم اینکه به کدنویسان این امکان را میدهد تا راحت تر بتوانند اطلاعات مربوط به سایت را تجزیه و تحلیل کنند.

دسترسی این افراد به گوگل تگ منیجر و تگ ها موجب میشود تا اطلاعات دقیق تری از کاربران آنلاین به دست بیاورند و راحت تر بتوانند فعالیت آن ها را دنبال کنند.

با این حال ممکن است بخواهید که این ابزار را ابتدا برای خود به نمایش بگذارید و بعد از آن در سایت استفاده کنید و یا اینکه هم اکنون از ابزار تگ دیگری استفاده میکنید.

و یا اینکه سایت شما نیازی به این اطلاعات و دسته بندی های پیچیده ندارد. پس در نظر بگیرید که ایا واقعا نیازی به تگ منیجر دارید و یا خیر.

با این حال گوگل تگ منیجر یک ابزار رایگان است و لذا استفاده از آن هیچ ریسکی برای شما به همراه ندارد(ضرر مالی)

در ادامه قصد داریم تا شما را با نحوه ی ساخت اکانت در گوگل تگ منیجر، ساخت تگ جدید، نحوه استفاده از گوگل تگ منیجر، لینک کردن آن با گوگل آنالیتیکس و قرار دادن کد آن در وردپرس اشنا کنیم.

راهنمای استفاده از گوگل تگ منیجر

ساخت اکانت

ساخت اکانت در گوگل تگ منیجر در دو مرحله صورت میگیرد و هیچ ارتباطی با اکانت های شما در گوگل آنالیتیکس و جی میل ندارد.

۱.     ثبت نام (Sign up)

  • به صفحه گوگل تگ منیجر وارد شوید و روی گزینه سبز رنگ sign up for free کلیک کنید.
  • در این مرحله صفحه ای برای شما باز میشود که اطلاعات مربوط به نام کمپانی، آدرس سایت، کشور و سایر اطلاعات مربوط به سایت شما را درخواست میکند.
  • پس از پر کردن فرم روی دکمه ابی رنگ create کلیک کنید.

ثبت نام گوگل تگ منیجر

۲.  دنبال کردن دستورالعمل های برنامه نویسی

در این مرحله باید کدهای داده شده از سوی تگ منیجر را در قسمت <head> و <body> سایت خود وارد کنید. میتوانید این کار را الان و یا بعدا انجام دهید. کدها در قسمت داشبورد اکانت شما ذخیره میشوند.

پس از آن که کدها را در سایت خود وارد کردید دکمه ok را فشار دهید.

قرار دادن کد های تگ منیجر درون وب سایت

تنظیم تگ

اولین مساله ای که هر فرد پس از ثبت نام در گوگل تگ منیجر نیاز دارد تا انجام دهد تنظیم کردن تگ های مورد نیاز برای بررسی عمیق تر اطلاعات مانند رفتار کاربران در سایت است.

اما اگر این تگ ها به صورت دقیق و مناسب دسته بندی نشده باشند نمیتوانند در این زمینه موثر واقع شوند. پیشنهاد تگ منیجر برای دسته بندی صحیح تگ ها به این صورت است:  tag type – name of app – detail

به عنوان مثال در نظر بگیرید که میخواهید تگی برای دریافت اطلاعات از کمپین تبلیغاتی خود تهیه کنید. برای تنظیم این تگ بهتر است از این روش استفاده کنید:

“AdWords conversions – iOS – 2020-02 campaign”

این روش به شما کمک میکند تا تگ ها را به صورتی دقیق دسته بندی کنید و زمانی که به آن ها نیاز داشتید بتوانید به راحتی تگ مورد نظر خود را پیدا کنید.

۱.ساخت تگ در داشبورد گوگل تگ منیجر

برای این امر کافی است تا وارد قسمت داشبورد اکانت خود شوید و روی قسمت add a new tag کلیک کنید.

ساخت تگ در داشبورد گوگل تگ منیجر

۲. پیکربندی تگ

حال نام تگ خود را وارد کنید و سپس هر جایی از باکس tag configuration که میخواهید کلیک کنید تا نوع تگ را انتخاب کنید.

پیکربندی تگ در گوگل تگ منیجر

۳ .نوع تگ را انتخاب کنید

هزاران نوع تگ در گوگل تگ منیجر قرار دارد که میتوانید هر کدام از آن ها را که مورد نظرتان است انتخاب کنید. در اینجا ما به طور مثال گزینه “classic google analytics” را انتخاب کرده ایم.

انتخاب تگ در گوگل تگ منیجر

۴. تگ خود را با گوگل آنالیتیکس مرتبط کنید.

برای اینکه بتوانید اطلاعات مورد نظر از تگ ساخته شده را در گوگل آنالیتیکس پیگیری کنید باید این دو اکانت را به یکدیگر متصل کنید.

برای این کار باید وارد اکانت گوگل آنالیتیکس شوید و آیدی مربوط به متعلقات (property ID) را کپی کنید. سپس وارد تگ منیجر شوید و در قسمت track type این کد را وارد و نحوه دنبال کردن تگ را انتخاب کنید.

گزینه های زیادی در این مرحله وجود دارند و ما به طور مثال page view  را انتخاب کرده ایم.

مرتب کردن تگ گوگل منیجر با گوگل انالیتیکس

۵. ضبط اطلاعات تگ

در این زمان باید محرک مورد نظر را انتخاب کنید. مثلا در این راهی که ما پیش گرفته ایم قصد داریم تا هر زمان کاربری وارد هر یک از صفحات سایت شد اطلاعات رفتاری او در تگ مورد نظر ضبط شود.

لذا برای مسیر مورد نظر ما، گزینه all pages محرک مورد نظر است. انتخاب محرک به اهدافی که تگ را برای آن طراحی کرده اید بستگی کامل دارد.

اطلاعات تگ منیجر

۶. ذخیره سازی تگ

اکنون که همه چیز را برای تگ مورد نظر به درستی تعریف کرده اید کافی است تا گزینه ابی رنگ بالای صفحه را بزنید تا همه ی این مراحل ذخیره شوند.

ذخیره تگ در گوگل تگ منیجر

۷. فعال کردن تگ

برای فعال کردن تگ باید گزینه submit را فشار دهید. تا زمانی که این دکمه را فشار ندهید تگ مورد نظر هیچ فعالیتی نخواهد داشت.

فعال کردن تگ در GTM

زمانی که گزینه submit را فشار دهید دو گزینه پیش رو دارید. یکی “publish & create version” و دیگری “create version”.

اگر از تمام مراحل مطمئن هستید گزینه اول را انتخاب کنید و سپس دکمه publish را فشار دهید.

منتشر کردن در گوگل تگ منیجر

 

۸. نام و توضیحات مربوط به تگ را اضافه کنید.

این مرحله برای دسته بندی صحیح تگ ها به کار میرود لذا دقت کنید که نام های دقیق و مرتبطی را انتخاب کنید.

نام و توضیحات مربوط به تگ

۹. اطمینان حاصل کنید که تگ مورد نظر در لیست گزارشات نشان داده میشود.

لیست گزارشات گوگل تگ منیجر

گوگل تگ منیجر و گوگل آنالیتیکس

برای این که بتوانید اطلاعات دقیق تری از تجزیه و تحلیل تگ ها به دست بیاورید پیشنهاد میکنیم تا دو اکانت تگ منیجر و آنالیتیکس را با یکدیگر مرتبط کنید.

در ابتدا باید کدی را که برای آنالیتیکس در سایت خود وارد کرده اید حذف کنید و تنها کد مربوط به تگ را نگه دارید در غیر اینصورت تمام اطلاعات دو بار برای شما ذخیره میشود و باعث بهم ریختگی اطلاعات میشود.

اکنون باید برای ایدی آنالیتیکس یک متغیر انتخاب کنید. این متغیر به شما این امکان را میدهد تا اطلاعات را از تگ دریافت و در مکان صحیحی ذخیره سازی کنید.

زمانی که یک متغیر ایجاد میکنید دیگر نیازی نیست هر زمان که تگ جدیدی تهیه کردید به دنبال اطلاعات حاصل از آن بگردید.

نحوه ساخت متغیر

۱. دکمه متغیر در قسمت home گوگل تگ منیجر را انتخاب کنید.

نحوه ساخت متغیر در GTM

۲. زیر قسمت ” User-Defined Variables” دکمه “new” را فشار دهید.

Google Tag manger

۳. نام متغیر خود را انتخاب کنید. ما در این قسمت از نام ” GA Tracking ID” استفاده کردیم.

GTM

۴. نوع متغیر خود را مشخص کنید. زمانی که نمی‌خواهید ایدی برای تگ های مختلف تغییر کند پس گزینه “Constant” را انتخاب کنید.

گوگل تگ منیجر

۵. تنظیمات را ذخیره کنید. در این مرحله شماره Google Analytics Tracking ID را در جعبه مشخص شده وارد کنید و دکمه ذخیره سازی را فشار دهید.

ذخیره تنظیمات در گوگل تگ منیجر

نحوه تغییر و ویرایش تگ

۱. تگ مورد نظر را انتخاب کنید.

نحوه تغییر و ویرایش تگ در GTM

۲. گزینه “+” کنار property id  را فشار دهید.

تگ منیجر

۳. متغیر مورد نظر را انتخاب کنید. در اینجا متغیر مورد نظر GA tracking ID است. آن را انتخاب کنید.

google tag manger

۴. ذخیره کنید.

تگ منیجر

گوگل تگ منیجر برای وردپرس

برای اینکه بتوانید کدهای مرتبط با تگ را درون سایتی که با استفاده از وردپرس ساخته شده است قرار دهید باید دو مرحله را پشت سر بگذارید. در صورتی که وب سایت خود را طراحی نکرده اید می توایند از افزونه های مرتبط با Google Tag Manager استفاده کنید.

اما اگر میخواهید به صورت دستی این کار را انجام دهید پس مراحل زیر را دنبال کنید:

این کار اگر سایت شما از صفحات زیادی بهره مند است کمی طولانی میشود زیرا باید کد مربوط به تگ ها را در قسمت <body> مربوط به هر صفحه قرار دهید.

۱. کد تگ را کپی کنید

در این مرحله باید کدی را که در حین ساخت از تگ منیجر دریافت کردید کپی کنید. این کد را میتوانید از قسمت google tag manager در کنار قسمت  workspace changes کپی کنید.

کد مربوط به گوگل تگ منیجر

۲. کد را در وردپرس بارگزاری کنید.

کد مورد نظر را در قسمت <body> هر صفحه ای که مد نظر دارید بارگزاری کنید.

گوگل تگ منیجر برای وردپرس

اکنون دیگر هر تگ جدیدی که در تگ منیجر قرار دهید به صورت اتوماتیک در صفحات مورد نظر شما که در این مرحله کد را در آن ها قرار دادید قرار میگیرد.

جمع بندی

با استفاده از گوگل تگ منیجر(Google Tag Manager) می‌توانید سفر مشتری، رفتار و … مشتری را بررسی کنید. این ابزار به شما کمک می کند که تحلیل دقیق تری از رفتار کاربران خود داشته باشید. پس اگر هنوز از ابزار تگ منیجر استفاده نمی کنید بهتر است با این آموزش کار با این ابزار را شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید