الگوریتم سند باکس گوگل چیست؟ چکارش کنیم؟

سند باکس گوگ

اگر شما هم در زمینه تولید سایت و سئوی سایت فعال بوده باشید اطلاعاتی در خصوص گوگل سندباکس دارید و یا حداقل نام آن را شنیده اید.

این ابزار که هیچ موقع وجود آن توسط گوگل تایید نشده به عقیده بسیاری از سئو کاران وجود خارجی دارد و مانع از این میشود که نتیجه سئوی سایت تازه راه اندازی شده نمایان شود.

به معنای دقیق تر گوگل سندباکس به سایت هایی که به تازگی راه اندازی شده اند اجازه نمیدهد که در لیست جست و جو در مقام بالایی قرار بگیرند حتی اگر تمام موارد مربوط به سئو سایت را انجام داده باشند. با Modir TV همراه باشید.

تاریخچه گوگل سند باکس

در سال ۲۰۰۴ بسیاری از توسعه دهندگان وب و سئوکاران به این نتیجه رسیدند که جدای از تلاش هایی مربوط به سئوی سایت در چند ماه اول پس از راه اندازی سایت نمیتوانند رتبه ی بالایی در جست و جو بگیرند.

این مساله حتی برای جست و جو بر اساس کلمات کلیدی نیز وجود داشت و این سایت ها در رتبه های خوبی قرار نمیگرفتند با این حال در سایر موتورهای جست و جو مانند بینگ و یاهو رتبه خوبی دریافت میکردند.

این اتفاق که با نام سندباکس شناخته میشود میتواند از چند هفته تا چند ماه به طول بیانجامد که برای یک کسب و کار اتفاق خوشایندی نیست.

در واقع میتوان این اتفاق را به این امر مرتبط دانست که گوگل در زمینه ارائه مطالب و اطلاعات مرتبط و مفید به کاربرانش بسیار حساس است و به سایت ها و برندهای جدید به این راحتی اعتماد نمیکند.

باری دیگر در سال ۲۰۱۴ توسعه دهندگان وب و سئو کاران مشاهده کردند که سایت های جدید جدای از نحوه سئوی آنها تا مدتی در رتبه بندی مناسبی برای موتور جست و جوی گوگل قرار نمیگیرد.

سندباکس گوگل در سال ۲۰۲۰

امروزه نیز در زمینه های مختلف شاهد سندباکس گوگل هستیم که مانع میشود تا سایت های نوپا و تازه تاسیس در رتبه های بالای موتور جست و جوگر گوگل قرار بگیرند.

با توجه به تجربه ای که سئو کاران در اختیار ما قرار داده اند اغلب سایت ها تا ۱ ماه نمیتوانستند در رتبه های بالای جست و جو قرار بگیرند و هیچ عاملی برای تغییر دادن نبود تا این سایت ها رتبه خود را بالا ببرند.

چرا تئوری سندباکس منطقی به نظر میرسد؟

پاسخ به این سوال ساده است. زمانی که گوگل مانع از قرار گرفتن سایت در رتبه های بالا شود زمان بیشتری در اختیار دارد تا صحت این سایت را مورد بررسی قرار دهد و آن را از فیلترهای اسپم عبور دهد.

این مساله که یک وبسایت تازه تاسیس بتواند در رقابت بر سر کلمات کلیدی یک سایت قدیمی را شکست بدهد و در رتبه های بالا قرار بگیرد کمی مشکوک به نظر میرسد.

علاوه بر این همه ی ما میدانیم که بک لینک ها عامل مهمی در بالا بردن رتبه سایت دارند و اینکه یک سایت تازه تاسیس بک لینک های قوی داشته باشد عجیب به نظر میرسد.

هم چنین بسیاری از سئو کاران اعتقاد قوی دارند که گوگل بر اساس رفتار مخاطبان با سایت مورد نظر رتبه آن سایت را مشخص میکند.

این مساله ما را به تئوری “ماه عسل” میرساند. این تئوری بیان میکند که در مدت زمانی کوتاه، گوگل سایت مورد نظر را در رتبه بالایی قرار میدهد تا ببیند رفتار مخاطب با این سایت چگونه است.

یعنی گوگل میزان کلیک بر روی سایت، مدت زمان ماندن مخاطب در سایت، استفاده از لینک های داخلی و بسیاری دیگر از رفتارها را مورد بررسی قرار میدهد.

با وجود تمام این مسائل جالب است بدانید که گوگل وجود سندباکس را رد میکند و در این خصوص اطلاعاتی بروز نمیدهد.

موانع رتبه گرفتن سایت ها

تخصص، اقتدار و اعتماد به نفس وبسایت ها یکی از مهم ترین عوامل کیفی از نظر گوگل به شمار میرود. از جمله دیگر عوامل میتوان به بک لینک ها اشاره کرد.

لذا دور از تصور است که یک سایت تازه تاسیس بتواند در طول یک یا چند ماه اعتماد گوگل را به خود جلب کند. در ادامه عواملی را مورد بررسی قرار میدهیم که مانع از رتبه گرفتن یک سایت در موتور جست و جوی گوگل میشود.

محتوای محدود و یا نادرست

گوگل برای این که از محتوای شما و ارتباط آن با کلمات کلیدی به کار برده شده اگاه شود نیازی به چک کردن تمام صفحات سایت ندارد.

این ابزار تنها با جست و جو در کلمات کلیدی، عناوین و مواردی از این دست تصمیم میگیرد که با سایت شما چه رفتاری داشته باشد.

کمبود حضور مخاطب

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم رفتار مخاطب با سایت شما در رتبه بندی بسیار اهمیت دارد. حضور مخاطب در سایت، میزان کلیک ها بر روی لینک ها و… به گوگل اطلاعاتی را ارائه میکند.

این ابزار این اطلاعات را با سایت های مشابه دیگر مقایسه میکند و اگر نتیجه به نفع شما باشد رتبه شما در جست و جوی کلمات کلیدی بالاتر میرود.

کمبود بک لینک های با کیفیت

بک لینک ها لینک هایی هستند که سایر سایت ها به اطلاعات درون سایت شما میدهند تا افراد بتوانند از طریق آنها به سایت شما دسترسی داشته باشند.

بک لینک ها عامل بسیار مهمی در رتبه بندی توسط گوگل به شمار میروند و لذا باید بک لینک هایی قوی داشته باشید.

در واقع این که هر سایتی به شما بک لینک بدهد اهمیت ندارد بلکه باید سایت های معتبر و مرتبط به شما بک لینک بدهند تا رتبه بندی شما در گوگل بالا برود.

چگونه میتوان از سندباکس دوری کرد و یا مدت زمان آن را کاهش داد

پاسخ به این سوال را با توضیحی در خصوص لینک های کلاه سفید اغاز میکنیم. اگر در زمینه سئو فعالیت میکنید با این اصطلاح اشنایی دارید با این حال توضیح مختصری در این خصوص ارائه میدهیم.

لینک های کلاه سفید در واقع به لینک هایی گفته میشود که بر اساس فعالیت صحیح سایت به وجود امده اند. یعنی برای بالا بردن رتبه بندی سایت خود اقدام به خرید لینک و یا قرار دادن لینک در سایت های دیگری که متعلق به خودتان است نکرده اید.

وجود بک لینک های کلاه سفید موجب میشود تا مدت زمان حضور شما در سند باکس گوگل کاهش یابد و زودتر وارد رتبه بندی مناسبی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید