الگوریتم رنک برین RankBrain چیست؟ در مورد هوش گوگل چه می دانید؟

الگوریتم رنک برین

همانطور که می دانید عملکرد موتور جستجوی گوگل بر اساس الگوریتم های خاصی صورت می گیرد که دائماً در حال تغییر و بروزرسانی هستند تا شباهت بیشتری به هوش انسانی پیدا کنند و بتوانند تا حد ممکن وب سایت ها را با دقت بیشتری پایش کرده و در انجام رتبه بندی، محتوای های با کیفیت و کاربر پسند را در اولویت نمایش قرار دهند.

RankBrain نیز یکی از این الگوریتم ها است که با الگوریتم مرغ مگس خوار، الگوریتم پنگوئن و الگوریتم پاندا تفاوت زیادی دارد. لطفا با ما همراه شوید تا هر آنچه را که لازم است در مورد الگوریتم رنک برین بدانید، برای شما بازگو کنیم.

اگر میخواهید محتوای سایت خود را صفحه اول گوگل مشاهده کنید؛ از تاثیر الگوریتم رنک برین غافل نشوید. محتوای منحصر بفرد و متناسب با نیاز کاربران بنویسید، لینک سازی صحیح داشته باشید و با رعایت فناوری الگوریتم RankBrain، از گوگل رتبه خوبی دریافت کنید.

پارامترهایی که الگوریتم رنگ برین بر آن اساس عمل می کند شامل: محتوای به روز، استفاده از کلمات کلیدی و نگارش محاوره‌ای است. پس با رعایت این موارد، نظر این الگوریتم را به محتوای خود جلب کنید.

اگر می خواهید بدانید چگونه، محتوای سئو شده بنویسید که جلب توجه کند! ابتدا سعی کنید محتوایی ایجاد کنید که کاربران را درگیر خود کند و او را در صفحه وب سایت شما نگه دارد. وقتی کاربر از محتوای شما رضایت داشته باشد، در نظر سنجی های شما نیز ممکن است شرکت کند و این اتفاق به عنوان تجربه کاربری خوب می تواند دیگران را نیز به سمت سایت شما هدایت کرده و ترافیک سایت تان افزایش پیدا کند.

هوش مصنوعی چیست؟

قبل از اینکه در ارتباط با الگوریتم رنک برین RankBrain مطلبی گفته شود، خوب است به اختصار به هوش مصنوعی اشاره ای داشته باشیم. هوش مصنوعی بر خلاف هوش طبیعی انسان، در ماشین هایی وجود دارد که هیچ هوشیاری یا هیچ احساسی ندارند و تمام هدف هوش مصنوعی این است که سیستم های رایانه ای بتوانند مانند انسان ها به سطحی از درک مطالب برسند و به نیازهای کابران پاسخ دهند.

این مهم از طریق یادگیری ماشین محقق خواهد شد و باعث می شود ماشین ها به طور خودکار یاد بگیرند و می توانند تجربیات جالبی را برای کاربران ایجاد کنند. ماشین ها قادرند با تجزیه و تحلیل الگوها و ثبت رفتارهای تکراری کاربران محتوا را پیش بینی کرده و بهترین پاسخ را به آن ها ارائه دهند.

الگوریتم گوگل چگونه عمل می کند؟

الگوریتم های گوگل برنامه های کامپیوتری هستند که دارای توابع و فرمول های ریاضی می باشد و محتویات وب سایت ها را با کمک خزنده های گوگل تجزیه و تحلیل و دسته بندی می کنند.

هر ساله گوگل از الگوریتم های جدیدی برای بهبود رتبه بندی مطالب انواع وبسایت رونمایی می کند. هدف گوگل از انجام این کار ارائه مناسب ترین نتیجه به کاربر است. الگوریتم Rank Brain باعث تغییر بزرگی در زمینه بهینه سازی موتورهای جستجو در صفحه نتایج موتورهای جستجوی گوگل شده است. چرا که این الگوریتم از هوش مصنوعی استفاده می کند و نتایج بهتری را به کار نشان می دهند. در این مقاله شما به طور کامل با این الگوریتم آشنا خواهید شد.

۳ فاکتور مهم در رتبه بندی گوگل

یکی از نکات مهم برای سئوکاران این است که با فاکتورهای مهم رتبه بندی گوگل آشنا باشند. اینکه شما فقط الگوریتم های گوگل را بشناسید؛ از شما یک متخصص سئو نمی سازد. یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی گوگل، الگوریتم رنک برین است.

گرگ کورادو در مورد الگوریتم رنک برین گفته است: “رنک برین سومین سیگنال مهم در موتور جستجو است.”

این صحبت ها نشان می دهد که یک عامل مهم در نتایج ارگانیک، الگوریتم رنک برین است. اگر به سادگی RankBrain و فناوری پشت آن را نادیده بگیرید ، رتبه بندی و ترافیک ارگانیک خود را به خطر می اندازید.

بنابراین ، دو عامل رتبه بندی دیگر که سه عامل اصلی را تشکیل می دهند چیست؟

محتوا و نحوه لینک سازی شما هستند. با بررسی سرچ کنسول تا حدودی می توانید ببینید در این زمینه ها چقدر قوی عمل کرده اید.

  • پس به صورت خلاصه می توانیم سه فاکتور مهم را اینگونه بیان کنیم:
  • الگوریتم رنک برین
  • محتوا
  • نحوه لینک سازی

پس اگر می خواهید در سئو به یک متخصص تبدیل شوید، سعی کنید محتوای مناسب تولید کنید. از لینک سازی صحیح غافل نشوید و برای اینکه بتوانید در صفحه اول گوگل جایگاه خوبی پیدا کنید قوانین الگوریتم رنک برین را رعایت کنید.

الگوریتم RankBrain چیست؟

الگوریتم رنک برین RankBrain نتایج جستجو را بر اساس رفتار کاربر بهینه می کند. به عبارت دیگر ، این الگوریتم رتبه بندی را با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی انجام می دهد.

برای اینکه بتوانید درک بهتری از الگوریتم رنک برین به دست آورید، این مثال را به دقت مطالعه کنید.

تصور کنید که در موتور جستجوی گوگل درحال جستجوی مطلب مورد نظر خود هستید ، پس از مشاهده صفحه نتایج جستجو ، معمولاً روی اولین وب سایتی که نمایش داده می شود کلیک می کنید. در واقع ، این وب سایت که روی آن کلیک کرده اید دارای رتبه اول در صفحه نتایج جستجو است ، اما با نگاهی گذرا به محتوای وب سایت متوجه می شوید که این وب سایت نه تنها برای شما مناسب نیست و بلکه حاوی پاسخ سوالات شما هم نمی باشد، بنابراین شما به سرعت وب سایت را ترک کرده و مجدداً همان عنوان را جستجو می کنید.

در این صورت در این مرحله الگوریتم گوگل متوجه می شود که وب سایت مطلب مورد نیاز شما را ارائه نکرده و در صورت تکرار مجدد این مورد توسط سایر کاربران ، گوگل تصمیم می گیرد رتبه وب سایت را با توجه به رفتار کاربر تغییر دهد.

از طرف دیگر ، ممکن است عکس این اتفاق بیفتد و وب سایتی که رتبه پایین تری در صفحه نتایج موتورهای جستجو دارد ، در بین کاربران محبوب شود ، با تجزیه و تحلیل رفتار کاربران ، رتبه سایت تغییر کرده و به بالای صفحات نتایج جستجو نزدیک می شود.

گوگل با الگوریتم رنک برین به طور مداوم جستجوهای پیچیده و با عملکرد بالا، برای پاسخ های مناسب انجام می دهد و بهترین نتایج در اختیار کاربر قرار می گیرد تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن به پاسخ همه سوالات خود دست یابد.

اهمیت الگوریتم رنک برین RankBrain

قبل از انتشار الگوریتم رنک برین RankBrain ، الگوریتم های گوگل باید دائماً فرمول ها و الگوریتم های ریاضی خود را تغییر داده و دستکاری می کردند تا رتبه بندی هر وب سایت در صفحه نتایج جستجو مشخص شود ، و فرمول هایی که برای رتبه بندی وب سایت ها استفاده می شد تا زمان انتشار نسخه جدید، ثابت بود.

اما با انتشار الگوریتم رنک برین به دلیل این که این الگوریتم بخشی از هسته گوگل است ، نتایج جستجو دائما در حال تغییر هستند و رتبه ای که یک وب سایت می گیرد دائمی نیست و مدام تغییر می کند.

لازم به ذکر است که الگوریتم RankBrain از زمان انتشار به طور مداوم در حال توسعه است و تغییرات قابل توجهی روی آن انجام می گیرد.

و آنچه در مورد الگوریتم رنک برین از اهمیت زیادی برخوردار می باشد این است که با گذشت زمان ، RankBrain نکات بیشتری را در مورد رفتار کاربر ، رابطه بین کلمات جستجو شده توسط کاربران و موارد دیگر شناسایی خواهد کرد و توانایی بیشتری برای رتبه بندی بهتر وب سایت ها به دست خواهد آورد.

الگوریتم رنک برین RankBrain چگونه بر نرخ کلیک CTR تاثیر می گذارد؟

نرخ کلیک یا CTR عبارتست از درصد بازدیدکنندگانی که در نتایج جستجو روی لینک وب سایت شما کلیک می کنند. به عبارت دیگر می توان گفت CTR برابر است با تعداد کلیک کاربران سایت شما تقسیم بر تعداد نمایش صفحات به کاربران.

تاثیر الگوریتم رنک برین RankBrain بر CTR

وقتی تعداد زیادی از کاربران روی لینک وب سایتی که در صفحه نتایج جستجو نمایش داده می شود کلیک می کنند و این امر بارها و بارها اتفاق می افتد ، نرخ کلیک از طریق سایت افزایش می یابد و گوگل متوجه می شود که وب سایت کاربران زیادی را جذب کرده است ، بنابراین رتبه بالایی به وب سایت می دهد ، به این ترتیب کاربران بیشتری به سمت سایت شما جذب می شوند.

چگونه از طریق الگوریتم رنک برین به رتبه بهتری دست پیدا کنیم؟

برای دستیابی به رتبه های بالا و در نهایت بازدید زیاد، وب سایت شما باید فیلتر الگوریتم RankBrain را پشت سر بگذارد، حال سوال این است که چگونه می توانیم از این الگوریتم برای رسیدن به اهداف خود در سئو و بهینه سازی سایت استفاده کنیم؟

برای این منظور لازم است خودتان را به جای کاربر قرار دهید و توجه داشته باشید که هدف آن ها از جستجوی هر کلمه کلیدی چیست تا بتوانید به نیازهای کاربر به درستی پاسخ دهید، به این ترتیب ترافیک بیشتری را به سمت سایت خود جذب خواهید کرد.

پس از کلیک کاربر روی سایت شما، هر چه محتواهای مرتبط و با کیفیت تری ارائه کرده باشید، کاربر نیز زمان بیشتری را در وب سایت شما خواهد گذراند تا به آنچه می خواهد دست یابد. بنابراین کاربر نیازی به جستجوی مجدد و خواندن مطالب دیگر وبسایت ها ندارد که در نهایت تکرار همین عمل توسط کاربران باعث بالا رفتن رتبه سایت شما خواهد شد.

چگونه وب سایت خود را با الگوریتم رنک برین بهینه سازی کنیم؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است؛ کافیست نیاز کاربران را در اولویت قرار دهید و به این چند نکته مهم نیز توجه کافی داشته باشید.

مطالب را مرتبا به روزرسانی کنید

آیا تاکنون برای شما هم پیش آمده که مطلبی را در گوگل جستجو کرده باشید اما محتوایی که برای شما نمایش داده شده با تغییرات فعلی آن موضوع سازگار نباشد؟ قطعا شما هم وفتی به دنبال نکاتی برای بهبود مهارت های فتوشاپ خود در گوگل می گردید. پس از انجام جستجو، بدیهی است که محتواهای به روز و جدیدتر را که با آخرین نسخه در اختیار شما هماهنگ هستند را برای مطالعه انتخاب خواهید کرد.

چون مطالب قدیمی تر دیگر چندان به کارتان نمی آید. بنابراین، سعی کنید محتواهای جدید بنویسید یا محتواهای قدیمی خود را به طور مرتب تغییر دهید و به روز رسانی کنید. به روزرسانی محتوا این نکته را به گوگل گوشزد می کند که شما علاوه بر اینکه یک محتوای مفید برای کاربر تهیه کرده اید بلکه تغییرات جدید را نیز در نظر گرفته اید و به محتوای خود اضافه کرده اید. این موضوع را فراموش نکنید که محتوا پادشاه است؛ نه سرباز!

استفاده از کلمات کلیدی درست

از کلمات کلیدی عجیب و غیر عادی که معمولا هیچ کاربری آن ها را جستجو نمی کند، استفاده نکنید. تمرکز خود را بر ایجاد مجموعه ای از کلمات کلیدی اصلی بگذارید.

ابزارهای بسیار زیادی وجود دارند که با بهره مندی از آن ها می توانید کلمات کلیدی محتوای خود را پیدا کنید. فقط لازم است زمانی که برنامه یا تقویم محتوایی را تهیه می کنید از این ابزارها استفاده کنید تا به رتبه خوبی در سئو دست پیدا کنید.

نگارش محاوره ای

آیا می دانید چه نوع محتوایی برای یک کاربر معمولی جذاب ترین است؟ محتواهایی که هوشمندانه نوشته شده است، گهگاه با طنز آمیخته شده و دارای لحن کاربر پسند باشد. اگر می خواهید در بازاریابی محتوا، به یک متخصص تبدیل شوید؛ هیچگاه از استراتژی بازاریابی محتوا غافل نشوید.

می خواهید بدانید چگونه در ۶ قدم، محتوایی بنویسیم که خوانده شود؟ سعی کنید محتوایی ایجاد کنید که کاربران را درگیر خود کند و او را در صفحه وب سایت شما نگه دارد. وقتی کاربر از محتوای شما رضایت داشته باشد، در نظر سنجی های شما نیز ممکن است شرکت کند و این به عنوان تجربه کاربری خوب می تواند دیگران را نیز به سمت سایت شما جذب نموده و ترافیک سایت تان افزایش پیدا کند.

سخن پایانی

به طور کلی، الگوریتم های گوگل مجموعه برنامه هایی هستند که دارای توابع و فرمول های ریاضی بسیار پیچیده ای هستند و با کمک خزنده های گوگل محتویات وب سایت ها را تجزیه و تحلیل کرده و دسته بندی می کنند، این الگوریتم ها روز به روز کاربرد بیشتری پیدا می کنند و در نهایت هدف گوگل که ارائه مناسب ترین نتیجه برای کاربر هست را دنبال می کنند. به طوری که اگر کاربری وارد وبسایت پیشنهاد شده توسط گوگل می شود، بتواند با دریافت پاسخ خود و با کسب رضایت کامل از آن صفحه خارج شود.

پس از خواندن این مقاله، مطمئناً می دانید که به دلیل وجود الگوریتم هایی مانند RankBrain، برای بهینه سازی سایت خود باید چه کار کنید. اگر می توانید به محتوای این مقاله اطلاعاتی بیفزایید؛ در کامنت ها منتظر پیام های شما هستیم.

4 دیدگاه
    1. بله… الگوریتم رنک برین نتایج جستجو در صفحه SERP را بر اساس رفتار کاربر بهینه می کند؛ که این بهینه شدن با الگوریتم های هوش مصنوعی اتفاق می افتد.

    1. بله الگوریتم رنک برین روی نرخ CTR تاثیر مثبت دارد… زمانی که کاربران زیادی روی لینک وب سایتی که در صفحه SERP نمایش داده شده؛ کلیک می کنند، نرخ کلیک از طریق سایت افزایش پیدا کرده و در نتیجه رتبه سایت افزایش پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید