استراتژی بازاریابی محتوایی: راهنمای گام به گام تدوین استراتژی تولید محتوا

استراتژی محتوایی: راهنمای گام به گام برای تدوین بهترین استراتژی محتوا

اگر صاحب کسب و کاری هستید و در زمینه بازاریابی دیجیتال اقداماتی انجام داده اید حتما نام تولید محتوا یا دقیق تر بازاریابی محتوایی به گوشتان خورده است.

اما استراتژی بازاریابی محتوایی دقیقا چیست؟ چگونه باید یکی استراتژی محتوایی مناسب تدوین کنیم؟ با ما همراه باشید:

استراتژی بازاریابی محتوایی چیست؟

استراتژی محتوایی: اگر شما برای مارکتینگ خود از محتوا استفاده می‌کنید (از جمله مقالات، ویدئوها، پادکست و…) بهتر است بدانید که قبل از تولید هر محتوایی باید استراتژی مناسب با آن را تهیه کنید.

برای تهیه استراتژی مناسب، سوالاتی را باید از خودتان بپرسید. سوالاتی از این قبیل:

 1. مخاطب شما چه کسی است؟

مخاطبین هدف شما چه کسانی هستند؟ چه کسانی محتوای تولیدی توسط شما را مشاهده خواهند کرد؟ همانطور که شما در زمان فروش محصول تنها یک مشتری ندارید در زمان تولید محتوا نیز تنها یک مخاطب نخواهید داشت.

تولید انواع مختلف محتوا مانند مطالب سودمند، ویدئوهای آموزشی، فایل های پی دی اف و… میتواند موجب جذب مخاطبان مختلف شود.

لذا با انتشار محتواهای متنوع در فضاهای متنوع موجب جذب مخاطبان متنوع و بیشتر شوید و لذا کسب و کار خود را وسیع تر کنید.

 1. کدام نیاز مخاطبتان را رفع خواهید کرد؟

محصولی که تولید کرده اید برای رفع نیاز و یا حل مشکل افراد تهیه شده است. لذا محتوایی هم که تولید میکنید باید مخاطب را در زمینه یافتن مشکل و نیاز خود راهنمایی کند.

مخاطب با مشاهده محتوای تولیدی شما پی به نیاز خود میبرد و در نهایت توسط استراتژی محتوایی شما به سوی خرید محصول و رفع نیاز خود میرود.

در واقع در اینجا شما دو گروه از مخاطبین را هدف قرار داده اید. مخاطبینی که در پی یافتن راه حل مشکل خود هستند و مخاطبینی که قبلا مشکل خود را توسط محصول شما رفع کرده اند و اکنون در پی خرید دوباره از شما هستند.

 1. چه چیزی شما را منحصر به فرد میکند؟

مطمئنا محصولی که شما در حال فروش ان هستید را رقبایتان نیز ارائه کرده اند. مخاطب از این موضوع اگاهی دارد و با خود فکر میکند چرا محصول شما را خریداری کند و نه محصول رقبایتان را؟

اینجاست که باید خود را به عنوان شرکتی منحصر به فرد و یا حداقل متفاوت در معرض نمایش قرار دهید. در واقع اینجا جایی است که با تولید محتوای مناسب باید نشان دهید که چرا ارزش گوش دادن و در نهایت خرید کردن را دارید.

 1. به چه نوع محتوایی نیاز دارید؟

این مساله که به چه نوع محتوایی نیاز دارید به این مساله بستگی دارد که در چه فضایی قصد تولید و انتشار محتوای خود را دارید.

محتوای شما به صورت ویدئو منتشر شود و یا مطالب خواندنی؟ این امر به این بستگی دارد که در یوتیوب محصول خود را معرفی میکنید و یا در توئیتر؟

 1. روش های انتشار محتوای تولیدی تان چه هستند؟

به محض اینکه انتخاب کردید که چه نوع محتوایی را تولید کنید فضای انتشار ان را نیز در نظر بگیرید. این فضا میتواند شخصی سازی شده مانند وبسایت و وبلاگ شما باشد و یا از رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام استفاده کنید.

 1. چگونه تولید و انتشار محتوا را مدیریت خواهید کرد؟

سوالات مهمی که در این خصوص مطرح میشود این است که چه کسی و کجا محتوای مورد نظر شما را تولید میکند و در چه زمانی قرار است که این محتوا منتشر شود.

چرا به استراتژی محتوایی نیاز داریم؟

همانطور که شاید تا الان نیز متوجه شده باشید تولید محتوا را نمیتوان از مرحله تولید اغاز کرد. بلکه پیش از ان باید اقدام به تهیه استراتژی محتوایی کرد.

این استراتژی به شما کمک میکند تا در هزینه های مربوط به کمپین تبلیغاتیتان صرفه جویی کنید، مخاطبان خود را به سوی هدفی که میخواهید راهنمایی کنید و در نهایت حتی میتوانید در سایت های معتبری لینک دریافت کنید.

استراتژی محتوایی

سوالی که حالا در ذهن شما نقش بسته است این است که چگونه یک استراتژی محتوایی مناسب را تهیه کنید. بیایید تا گام به گام بهترین استراتژی محتوایی را تدوین کنیم.

راهنمای گام به گام تدوین بهترین استراتژی محتوایی

تعیین هدف

ابتدا سعی کنید تا پاسخی برای این سوالات ” که هدف شما از تولید محتوا چیست و چرا نیاز دارید تا استراتژی تولید محتوا تهیه کنید ” بیابید.

پاسخ این سوالات هدف شما از این کار را به شما نشان خواهد داد و لذا گام های بعدی را بر اساس هدفی که دارید برخواهید داشت.

تحقیق درباره پرسونا رفتار

همانطور که پیشتر نیز در این خصوص صحبت کردیم بسیار اهمیت دارد که مخاطبان خود را شناسایی کنید. پرسونای رفتار مخاطبان (Buyer Persona چیست؟) در واقع مرحله ای عمیق تر از شناختن ویژگی های ابتدایی مخاطبان است.

در این مرحله باید سعی کنید تا در خصوص علایق مخاطبان، مدت زمانی که در اختیار دارند، نیازهایشان، خصوصیات اخلاقی و خریداری ان ها نیز اطلاعاتی را جمع اوری کنید.

این مساله در تولید محتوایی که مناسب مخاطبانتان باشد به شما بسیار کمک خواهد کرد. به خصوص اگر شرکتی نوپا و یا استارت اپی با بودجه محدود باشید.

ممکن است که شما مارکتی باشید که تا به امروز به صورت حضوری فعالیت میکرده اید و اکنون تصمیم گرفته اید تا وارد بازار مارکت دیجیتالی بشوید.

در اینجا باید مشخص کنید که ایا مخاطبین هدف شما همان مخاطبین حضوری شما هستند و یا میخواهید ان ها را گسترش دهید و مخاطبان جدیدی را اضافه کنید؟

حسابرسی محتوایی دقیق

بیشتر افراد زمانی که اقدام به تولید محتوا میکنند اولین مطالب خود را در وبلاگ خود منتشر میکنند. اما اگر قصد دارید تا محتواهای دیگری را نیز به تولید برسانید در نظر داشته باشید که به سراغ کدام دسته خواهید رفت.

به عنوان مثال اگر به صورت هفتگی در طول یکسال، مطالب و راهنمایی هایی را در وبلاگ خود منتشر میکرده اید اکنون اقدام به جمع اوری ان ها به عنوان یک کتاب کنید و ان را به صورت یک فایل قابل دانلود در وبلاگ خود قرار دهید.

اگر مدت زمان زیادی است که به تولید محتوا در سایت خود مشغول هستید میتوانید به مطالعه دقیق ان ها بپردازید و ببینید که اگر چه اقدامی را به چه صورتی انجام میداده اید نتیجه بهتری دریافت میکرده اید.

پاسخ این سوال میتواند هدف شما برای محتواهای تولیدی بعدیتان باشد. پس این هدف را با سایر اهداف تیمی شرکت خود هماهنگ کنید.

انتخاب یک سیستم مدیریتی تولید محتوا

استفاده از ابزارها برای پیشرفت در روند بازاریابی دیجیتالی به شما بسیار کمک میکند تا در طول این روند گیج نشوید و راه خود را گم نکنید.

بنابراین ابزار مناسبی را برای مدیریت محتوای تولیدی، محتوای منتشر شده، بازخوردها و نتایج در نظر بگیرید تا با تحلیل ان ها بتوانید محتوای بهتری را برای سایر محصولات خود به تولید برسانید.

ایده های حاصل از طوفان ذهنی

اکنون زمان ان است تا ایده هایی را برای تولید محتوا به دست بیاورید. این ایده ها را از روش های مختلفی میتوان به دست اورد.

یکی از قدیمی ترین روش ها استفاده از ایده هایی است که از طریق طوفان ذهن به دست امده اند. به این ترتیب که هر ایده ای که به ذهنتان میرسد را بنویسید و از میان ان ها بهترین ایده ها را برگزینید.

روش های معتبر دیگری که در این زمینه وجود دارد استفاده از وبسایت هایی است که در این خصوص فعالیت میکنند و میتوانند به شما ایده هایی را در زمینه تولید محتوا ارائه کنند.

انتخاب نوع محتوا

همانطور که پیشتر نیز بیان کردیم برای تولید محتوا میتوانید انواع مختلفی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال میتوانید از مطالب، ویدئوها، عکس ها و… استفاده کنید.

انتشار و مدیریت محتوای تولیدی

زمانی که اقدام به انتشار محتوای تولیدی میکنید باید مساله زمان را نیز در نظر داشته باشید. یعنی سعی کنید تا البومی از محتواهای تولیدی خود تهیه کنید.

با استفاده از تقویم زمانی میتوانید به این منظور دست یابید. در مدت زمان مشخصی اقدام به انتشار محتواهای تولیدی خود در وبسایت و صفحات مجازی خود کنید.

این مساله که بسیاری معتقد هستند که در زمان های به خصوصی مانند تعطیلات نوروز، تبلیغات جنبه ی بسیار مهمی پیدا میکند انچنان اهمیت ندارد.

یعنی شما در تعطیلات کم اهمیت تر و کوچک تر نیز میتوانید به همان اندازه که از تعطیلات نوروز بهره میبرید بهره ببرید.

و در نهایت انواع محتواهای تولیدی را به شما معرفی میکنیم که با توجه به بستر مورد نظرتان از هر کدام که مناسب تر است استفاده کنید:

 • پست های وبلاگ و سایت
 • کتاب هایی از محتواهای تولید شده قبلی
 • مطالعات موردی
 • الگوها
 • اینفوگرافی (تصاویر اطلاعاتی)
 • ویدئو
 • پادکست
 • رسانه های اجتماعی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید