محتوا پادشاه است؛ نه سرباز!

محتوا پادشاه است؛ نه سرباز!
محتوا پادشاه است؛ نه سرباز!

اگر تجربه فعالیت در فضای آنلاین را داشته باشید، حتما جمله محتوا پادشاه است را بارها شنیده اید. این جمله که یکی از معروف ترین نقل قول های بیل گیتس است، یا بهتر است بگوییم یکی از بزردگترین پیش گویی های او.

این موضوع در زمینه بازاریابی محتوایی و بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان سئو ، همیشه مورد توجه بوده، هست و خواهد بود. قطعا زمانی که بیل گیتس محتوا را پادشاه و رمز موفقیت وب سایتها دانسته، منظورش هر نوع محتوایی با هر کیفیتی نبوده است!

اما واقعا منظور از محتوا پادشاه است، چیست؟! آیا هر محتوایی را می توان پادشاه در نظر گرفت؟! برای فتح کردن لینک های برتر صفحه اول نتایج گوگل، به چه محتوایی نیاز است؟ با توجه به آپدیتهای اخیر گوگل، گسترش روزافزون تولید محتوا در بلاگ ها و شبکه های اجتماعی، آیا محتوا هنوز هم می تواند پادشاه باشد؟!

اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید و از مزایای تولید محتوای سئو شده و کاربرپسند، اطلاعی ندارید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

محتوا پادشاه است؛ یعنی چه؟

اولین سوالی که احتمالا برای شما، به عنوان کارفرمایی که قصد انجام بازاریابی محتوا دارد یا فردی علاقه مند به تولید محتوا، ایجاد می شود این است که منظور از پادشاه بودن محتوا چیست و تاریخچه این جمله چیست؟!

بیل گیتس (1996): محتوا پادشاه است!
محتوا پادشاه است! -بیل گیتس، ۱۹۹۶

عبارت محتوا پادشاه است در واقع یکی از مقاله های معروف بیل گیتس در سال ۱۹۹۶، بنیانگذار مایکروسافت، است. سالهای زیادی از انتشار این مقاله میگذرد، اما هنوز هم زمانی که صحبت از بازاریابی آنلاین میشود، جزء اولین جملاتی است که به گوش میرسد.

بر اساس پیش بینی بیل گیتس در این مقاله؛ در آینده ای نه چندان دور، برای موفقیت در زمینه فروش آنلاین، بدون شک به محتوا نیاز است و معتقد بود که درصد زیادی از موفقیت یک وب سایت، به محتوای آن برای مخاطبینش بستگی دارد!
موضوعی که دیگر امروز اهمیت آن برای ما انکار ناپذیر است!

اما منظور از این محتوا چیست؟ آیا صرفاً با تولید زیاد محتوا میتوانیم موفق شویم؟ آیا تمرکز روی تولید محتوا کلید موفقیت در بازار آنلاین امروز است؟

Gary Vaynerchuk کارآفرین مطرح آمریکایی؛ یک جمله جالب در این خصوص دارد:
اگر محتوا پادشاه است؛ پس مفهوم خداست!

مفهوم محتوا پادشاه است در بازاریابی محتوا

برخلاف تصور بسیاری از افراد، اهمیت محتوا در طی چند سال گذشته نه تنها کمتر، بلکه بیشتر هم شده است. اگر نگاهی به آپدیتها و الگوریتم های گوگل داشته باشیم، به راحتی میتوان متوجه شد که محوریت اکثر آنها، محتوا و کیفیتشان است.

جالب است بدانید که بر اساس یکی از بررسی های انجام شده توسط Contentbird، حدود ۷۳ درصد از کمپانی های بزرگ و موفق در زمینه بازاریابی آنلاین، در تدوین استراتژی بازاریابی محتوایی و تقویم محتوایی بودجه اصلی را برای تولید محتوا با کیفیت تخصیص داده اند و نه تبلیغات!

دلیل این مسئله هم تغییر الگوی رفتار کاربر در فضای آنلاین است. تا همین چند سال پیش، محتوای تبلیغاتی برای جلب نظر کاربر، بسیار مثمر ثمر بود. اما شرایط تغییر کرده و مردم از دیدن محتواهایی صرفا جهت تبلیغ یک برند و محصول، خسته شده اند. در حال حاضر مردم به دنبال محتوایی هستند که به سوال آنها پاسخ داده و نیازشان را برطرف کند. حال این نیاز میتواند یک پاسخ ساده باشد یا معرفی یک محصول یا خدمت!
جمله جالبی از کتاب Brandscaping نوشته Drew Davis هست که شنیدن آن خالی از لطف نیست:

شرکت های معمولی برای برندشان محتوا تولید می کنند ولی شرکت های تاثیر گذار محتوایشان برای خودش برند دارد!

بنابراین پیشنهاد میکنیم که اگر تا کنون صرفا سرمایه اولیه خود را خرج تبلیغات بنری در سایت های مختلف کره اید، برنامه خود را تغییر داده و به سمت رفع نیاز مخاطب از طریق ارائه محتوای کارآمد، پیش بروید.

نگاه اصولی به این مقوله در بازاریابی و تولید محتوا دستاورد های ارزشمندی برای سازمانتان می تواند خلق کند و این آورده ها می توانند منجر به موضوعات مختلفی مانند موارد زیر شوند:

  1. معرفی برند
  2. دیده شدن به عنوان یک متخصص به روز در حوزه فعالیت کاریتان
  3. بهبود جایگاه سایت در موتورهای جستجو
  4. افزایش تعداد مشتریان
  5. ایجاد ترافیک برای وب سایت از طریق وبلاگ
  6. برقراری ارتباط موثر با مشتریان قدیم و جدید
  7. آشنا شدن با نیاز مخاطب و تلاش برای رفع آن
  8. پیشی گرفتن از سایر رقبای خود چه در فضای آنلاین و چه آفلاین

 

تولید محتوای پادشاهانه چه ویژگی هایی دارد؟

اما بپردازیم به سوال اصلی. برای تولید محتوای اصولی، یعنی هم کاربرپسند و هم گوگل پسند، به چه مواردی باید توجه داشت؟

در ادامه به معرفی مواردی میپردازیم که با رعایت اصولی آنها هنگام بازاریابی محتوا، تا حد زیادی از مسیر موفقیت را طی کرده اید.

هر محتوایی، پادشاه نیست!
هر محتوایی، پادشاه نیست!

شناسایی مخاطب هدف و درک نیاز او

تولید محتوا بدون آنکه درک درستی از مخاطب داشته باشید، قطعا بی نتیجه خواهد بود. در این روزها که تامین هزینه توسعه سایت و بهبود شرایط آن، برای بسیاری از کسب و کارها مشکل است، بهتر است که از بودجه محدود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

اولین کاری که قبل از تولید محتوا باید انجام دهید، شناسایی مخاطب هدف و تعیین استراتژی مناسب با نیاز او است. بنابراین بهتر است که تنها افرادی که به نوعی با کسب و کار شما مرتبط هستند و به خدمات و محصولات شما نیازمند، ارتباط برقرار کنید. و این مهم میسر نمیشود مگر آنکه بدانید مخاطب شما در فضای آنلاین چه رفتاری از خود نشان میدهد.

تولید محتوای یونیک

محتوا پادشاه است زمانی محقق می شود که همتایی نداشته باشد! پس محتوایی خلق کنید که نه تنها پاسخگوی نیاز مخاطب بلکه منحصر به فرد است. به خاطر داشته باشید که هرچه از دل برآید ناگزیر بر دل نشیند! پس به جای بازنویسی و ترجمه محتوا از منابع مختلف، محتوایی خلق کنید که از جنس تجربه است.

تولید محتوا سئو شده

اگر قصد دارید محتوای کاربر پسند را در اختیار مخاطب هدف قرار دهید، باید از فیلترهای مختلفی که توسط موتورهای جستجو تعیین می شوند، رد شوید. به همین خاطر مهم است که هنگام خلق محتوا، نه تنها کاربر بلکه استانداردهای سئو را هم مد نظر داشته باشید.

خلق محتوای هدفمند و ساختاریافته

فراموش نکنیم که ما برای مخاطب خود محتوا خلق میکنیم. پس احترام به شعور و آگاهی فرد، اهمیت زیادی دارد. به همین خاطر در نظر گرفتن یک ساختار مناسب برای محتوا، بدون هیچگونه غلط اهمیت زیادی دارد. خصوصا در مورد محتوای متنی که به وفور در سطح وب وجود دارد!

تولید محتوا

“محتوا پادشاه است” در سئو

محتوای منحصر به فرد ، با کیفیت بالا و به روز برای کسب رتبه برتر در موتورهای جستجو مانند Google ضروری است. در سالهای ابتدایی ظهور اینترنت و سایت، تنها کاری که برای رتبه گرفتن باید انجام می شد، تکرار پشت سرهم کلمه کلیدی مورد نظر بود!

 

اما پس از معرفی الگوریتم های Panda ،Penguin و Hummingbird، شرایط برای بهبود رتبه سایت بسیار مشکل و البته چالش برانگیز شده است. همانطور که در ابتدای مطلب بیان شد، بسیاری از الگوریتم های گوگل حول محتوا بوده و مسئولیت بررسی کیفیت محتوا را به عهده دارند. بنابراین در شرایط کنونی تنها با بهبود کیفیت محتوا میتوان شانس سایت را برای قرارگیری در صفحه اول گوگل و نتایج برتر افزایش داد.

نتیجه گیری

عوامل مختلفی در رتبه سایت تاثیر گذار است که یکی از مهمترین آنها، کیفیت محتواست. به همین خاطر است که عبارت “محتوا پادشاه است” نه تنها از دور خارج نشده بلکه در بازاریابی محتوا وزن بیشتری هم گرفته است. امّا فراموش نکنید؛ محتوا فقط متن نیست! این روزها تاثیر محتواهایی که در قالب پادکست و ویدئو نیز تولید می شوند روی نتیجه برنامه های محتوایی شما تاثیر گذاری ویژه ای دارند.
بنابراین اگر به فکر تعیین استراتژی سئو و تولید محتوا برای بهبود کسب و کارتان در گوگل هستید، از اهمیت محتوا غافل نشوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محتوا و تاثیر آن در رشد تجارت آنلاین، از مطالب زیر استفاده کنید:

 تصاویر در بازاریابی محتوایی

تصورات غلط رایج در سئو: بک لینک بیشتر بهتر از محتوای بیشتر

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید