نرخ کلیک یا CTR چیست؟ روش های بهبود CTR را یاد بگیرید!

نرخ کلیک یا CTR چیست؟
نرخ کلیک یا CTR چیست؟

یکی از نتایج مهم در سئو، بالا بردن نرخ کلیک وب سایت است. اینکه بیان می‌کنیم نتیجه، به این دلیل است که افزایش نرخ کلیک یا همان CTR هدف سئو نیست، بلکه دستاوردی است که بر اثر انجام درست مراحل سئو، به‌دست خواهد آمد. اما اینکه بدانیم دقیقاً “CTR چیست؟” به درک مطلب و فهم بهتر نکات اجرایی آن بسیار کمک خواهد کرد.

از این رو در این مقاله به ارائه توضیحاتی مختصر ولی مفید، پیرامون این موضوع پرداخته‌ایم. نکاتی را بیان نموده‌ایم که کاربردی هستند. مطالعه این مقاله ۴ دقیقه از شما وقت شما را خواهد گرفت، اما اطمینان می‌دهیم این ۴ دقیقه، سرمایه‌گذاری خوبی از جانب شما برای یادگیری است. در ادامه با ما همراه باشید.

CTR چیست؟ و چرا حائز اهمیت است؟

در ابتدا لازم است CTR را به‌طور کامل و واضح معرفی کنیم. CTR مخفف Click Through Rate است. اگر لغت به لغت به فارسی ترجمه کنیم باید بگوییم معنی آن ارزیابی به‌واسطه کلیک است. اما از آنجایی که کلمه Rate به‌معنی نسبت دو یا چند چیز نسبت به یکدیگر است، پس در ترجمه بهینه، از واژه نرخ استفاده شده است.

از این موضوع متوجه می‌شویم CTR یک مفهوم نسبی است یعنی یک نسبت است و از یک نسبت با ما صحبت می‌کند که برای ما معنادار است. به دلیل اینکه این نرخ یا نسبت، به کلیک کردن کاربر مربوط است (Click Through Rate) پس به آن نرخ کلیک می‌گوییم.

 

CTR یا نرخ کلیک را در سرچ کنسول می‌توانید مشاهده کنید
CTR یا نرخ کلیک را در سرچ کنسول می‌توانید مشاهده کنید.

نموار سرچ کنسول، در بخش Performance، به نمایش دو موضوع بسیار مهم می‌پردازد:

 • Total Clicks
 • Total Impressions

برای توضیح بهتر، ابتدا با معانی این ۲ موضوع بیشتر آشنا می‌شویم:

 1. Total Clicks: به‌معنی کل دفعاتی است، که کاربران روی لینک سایت ما کلیک کرده‌اند. در حقیقت به‌طور معمول، هر کلیک معادل یک ورود به سایت است. یعنی هربار که یک نفر کلمه کلیدی مورد نظر را در گوگل سرچ کرده است و لینک سایت ما در نتایج نشان داده است، کاربر به هر دلیلی (که بعداً در همین مقاله به‌آن می‌پردازیم) روی لینک سایت ما کلیک کرده و وارد سایت شده است.
 2. Total Impressions: به‌معنی کل دفعاتی است که لینک سایت ما در صفحه نتایج جستجو (Search Engine Result Page) فقط نمایش داده شده است. لازم به ذکر است Impression ارتباطی به دیده شدن یا دیده نشدن لینک توسط کاربر ندارد. همین که لینک ما در صفحه نتایج که مخففاً آن را SERP یا سرپ می‌گوییم نمایش داده شود، یک Impression برای ما محسوب خواهد شد.

نرخ کلیک در حقیقت عدد حاصل تقسیم Total Clicks بر Total Impressions است. در حقیقت نسبت کلیک‌های دریافتی بر کل دفعات حضور در نتایج جستجو است.

تعداد کل کلیک‌های دریافتی در صفحه سرپ

Total Clicks

تعداد کل دفعات نمایش داده شده در صفحه سرپ

Total Impressions

( ImpressionsTotal )/(Total Clicks )

CTR

.نرخ کلیک به معنی نسبت تعداد کلیک‌ها بر تعداد دفعات حضور در نتایج جستجو است

کاربرد CTR چیست؟ چرا نرخ کلیک در سئو حائز اهمیت است؟

اولین بار در سال ۱۹۹۴ بود که مفهوم CTR مورد توجه قرار گرفت. وقتی که بنر تبلیغاتی شرکت مخابراتی AT&T بیش از ۴۰% کلیک‌ها را به‌خود اختصاص داده بود. این شرکت در سایت اولین مجله اینترنتی، یعنی HotWired.com در سال ۱۹۹۴ یک بنر تبلیغاتی داشت. برای سنجش میزان اثرگذاری آن بنر، مفهوم نرخ کلیک یا همان CTR به‌جود آمد.

همان‌طور که گفته شد، نرخ کلیک بیان‌گر یک نسبت است و این نسبت برای ما دارای پیام است. در حقیقت عدد این نسبت، که به صورت درصد بیان می‌شود، برای ما معنادار است. به‌عبارتی نسبت تعداد کلیک دریافتی، به تعداد دفعات حضور در سرپ، به‌معنی میزان جذابیت لینک ما در سرپ برای مخاطب است. این موضوع را گوگل از طریق الگوریتم‌های خود متوجه می‌شود. درباره مهم‌ترین الگوریتم های گوگل بیشتر مطالعه کنید.

نرخ کلیک به ما می‌گوید که لینک ما در سرپ چقدر برای کاربران جذاب است.
نرخ کلیک به ما می‌گوید که لینک ما در سرپ چقدر برای کاربران جذاب است.

یعنی به ما می‌گوید چند نفر از بین تمام دفعاتی که ما در نتایج حاضر شده‌ایم، مطالعه مطلب ما را انتخاب کرده‌اند و خواسته‌اند محتوای ما را ببینند. به‌عبارتی، چقدر برای مخاطب جذاب هستیم؟

درست است که نرخ کلیک یا CTR یک آیتم کمی است، اما برای ما مفهوم کیفی دارد و مستقیماً در موارد کیفی اثرگذار است. اکنون با بیان این مطلب پاسخ سوال CTR چیست را بهتر می‌توانید دریابید.

اینکه چرا CTR در سئو حائز اهمیت است به این دلیل است که میزان گیرایی عناوین و توضیحات ارائه شده پیرامون محتوا در صفحه نتایج (Meta Description) را در ورودی ارگانیک، برای ما روشن می‌کند.

کاربرد نرخ کلیک در بررسی اثربخشی تبلیغات در گوگل

نرخ کلیک از طرفی قابلیت سنجش میزان اثرگذاری تبلیغات کلیکی را نیز دارد. به‌این معنا که وقتی ما با استفاده از گوگل ادز (Google Ads) اقدام به تبلیغ در گوگل می‌کنیم، می‌توانیم میزان اثربخشی آن را بر اساس عدد CTR برآورد کنیم. هر چند در این زمینه نیز موضوع بررسی کیفیت Meta Description به‌قوت خود باقی است.

افزایش نرخ کلیک نتیجه بیشتر دیده شدن کسب و کار شما است.
افزایش نرخ کلیک نتیجه بیشتر دیده شدن کسب و کار شما است.

معرفی روش‌های افزایش نرخ کلیک

در این بخش به‌طور خلاصه به بیان راه‌کارهای افزایش نرخ کلیک می‌پردازیم. این راه‌کار‌ها برای هر پروژه‌ای متناسب با موضوع آن قابل پیاده‌سازی هستند. پس از مطالعه، می‌توانید با در نظر گرفتن شرایط پروژه و کسب‌وکار خود، نسبت به این موارد اقدام کنید تا نتیجه آن را در افزایش نرخ کلیک سایت در سرچ کنسول مشاهده کنید.

 1. ابتدا نرخ کلیک سایت خود را ثبت نمایید.
  این کار برای سنجش میزان موفقیت اقدامات شما بسیار ضروری است.
 2. روی بهبود و ارتقاء عناوین صفحه تمرکز کنید. برای این کار موارد زیر را در نظر بگیرید:
  تیترهای مختلف را امتحان کنید. اولین قدم برای ایجاد عناوین عالی این است که به خودتان گزینه‌هایی برای انتخاب بدهید. فوری اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد را ننویسید، بلکه سعی کنید چندین جایگزین پیدا کنید.
  روی احساسات تمرکز کنید. بیشتر تصمیمات با انگیزه احساسات گرفته می‌شوند، از جمله کلیک‌ها.
  از لیست‌ها استفاده کنید. ثابت شده است که پست‌های لیستی نرخ کلیک را افزایش می‌دهند. (۱۰ زبان برتر برنامه نویسی، ۱۰ گوشی برتر سال، ۷ روش برای بهبود و افزایش نرخ کلیک، … )
  از قالب بندی مناسب استفاده کنید. ظاهر بسیار مهم است، از جمله برای عنوان پست های بلاگ.
 3. عناوین مختلفی را برای صفحه آزمایش کنید تا مؤثرترین آن‌ها را انتخاب کنید.
  از ابزارهای رایگان برای بررسی تایتل سایت استفاده کنید. مانند Headline Analyzer (https://coschedule.com/headline-analyzer)
  عناوین را در شبکه‌های اجتماعی تست کنید. در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی معمول است که یک محتوا را چندین بار با عناوین مختلف پست می‌کنند. بدین صورت می‌توانید بازخوردها را بررسی کنید.
  از تبلیغات PPC برای آزمایش استفاده کنید. اگر امکان هزینه کردن دارید، می‌توانید تیترها را با تبلیغات آنلاین نیز آزمایش کنید.
 4. ساختار URL را بهبود دهید تا آن را توصیفی کنید.
  یعنی در URL از کلماتی استفاده کنید که کاربر بتواند متوجه موضوع محتوا بشود. می توانید URL های خود را با استفاده از دسته‌بندی و زیرمجموعه‌سازی، بهبود بخشید. این نتایج جستجو را در زمینه وسیع‌تری قرار می‌دهد و به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد بدانند که بیش از این یک مقاله یا محصول در زمینه مورد علاقه آن‌ها در وب‌سایت شما وجود دارد.
 5. به توضیحات متای خود توجه کنید (Pay attention to your meta descriptions)
  توضیحات متا دیسکریپشن را مورد بررسی قرار دهید. اولین قانون برای بهبود CTR ارگانیک از طریق توضیحات متا این است که مطمئن شوید برای هر پست، یک توضیح سفارشی و مجزا تنظیم می‌کنید. یکی از راه های موثرتر کردن توضیحات متا استفاده از کلمات قدرتمند است. اینها عبارات و کلماتی هستند که برای بخش عاطفی مغز جذاب هستند.
 6. از داده‌های ساختار یافته استفاده کنید.
  منظور استفاده از اسکیما کد است. گوگل به طور فزاینده‌ای از داده‌های ساختار یافته (Structured Data) برای نمایش اطلاعات درست در صفحه نتایج استفاده می‌کند.
 7. سرعت بارگذاری صفحه را در اولویت قرار دهید.
  آخرین عنصر برای افزایش نرخ کلیک ارگانیک این است که مطمئن شوید سایت شما در سریع‌ترین زمان ممکن بارگذاری می‌شود. پس از همه این‌ها، یک کلیک تنها زمانی به حساب می‌آید که بازدیدکننده واقعاً به صفحه شما وارد شود.

توضیحات کامل این موارد را می‌توانید از طریق این لینک به زبان اصلی مطالعه نمایید.

از سوال‌های متداول درباره نرخ کلیک، CTR چیست است.
از پر شمارترین سوال‌های متداول درباره نرخ کلیک، پرسش “CTR چیست” است.

سوال‌های متداول درباره نرخ کلیک

بعد از پاسخ‌گویی به سوال CTR چیست، بد نیست مواردی را که همواره ایجاد سوال می‌کند برای مخاطبان بررسی نماییم. در ادامه بعضی سوال‌های رایج را مطرح نموده و به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

آیا CTR یک سیگنال برای رتبه‌بندی در گوگل است؟

کارمندان Google بارها و بارها گفته‌اند که داده‌ها بعضاً ناواضح هستند و به راحتی قابل دست‌کاری هستند و بنابراین استفاده از آن برای گوگل منطقی نیست. پس این نشان می‌دهد این یک عامل رتبه‌بندی نیست. اما در بهبود شرایط کیفی برای کسب رتبه بهتر اثر دارد.

آیا افزایش نرخ کلیک، سئو را بهبود می‌بخشد؟

پاسخ منفی است. به ندرت در سئو پاسخ‌های این‌چنین مطلق داریم. اما به صراحت می‌توانیم بگوییم که کلیک مکرر بر روی سایت خود باعث افزایش رتبه نمی‌شود. در واقع، تا آنجا که می‌دانیم، اصلاً هیچ فاکتور رتبه‌بندی‌ای که بر اساس رفتار کلیکی باشد وجود ندارد.

چه چیز CTR برای سئو مفید است؟

با توجه به اطلاعات ما، دریافتیم که عناوین بین ۱۵ تا ۴۰ کاراکتر بالاترین CTR ارگانیک را دارند. این بدان معنی است که وقتی عنوان مقاله شما توضیحی و توصیفی باشد، راحت‌تر مخاطب را قانع می‌کند که روی لینک سایت شما کلیک نماید. در حقیقت نتایج به‌دست آمده از افزایش نرخ کلیک به ما کمک می‌کند تا راه‌کارهای مناسب را برای خود پیدا کنیم.

در این مقاله تلاش کردیم تا سوال CTR چیست را به‌طور کامل پاسخ دهیم و انتظار می‌رود پس از مطالعه این مقاله راه‌کارهایی برای افزایش نرخ کلیک را فراگرفته باشید و نسبت به پیاده‌سازی آن‌ها در سایت خود اقدام نمایید. با توجه به موارد بیان شده لطفاً تجربیات شخصی خود را پیرامون تأثیرات نرخ کلیک بر روی بازدید سایت برای ما در قسمت ارائه دیدگاه‌ها بنویسید.


بیشتر بدانید: سئوی خارجی سایت یا Off-Site چیست؟

28 دیدگاه
 1. سلام و درود، مقاله کامل و جامعی بود. برای من که اطلاعات زیادی در مورد سئو نداشتم بسیار مفید بود و حقیقتا استفاده کردم. موفق و پیروز باشید🙏

  1. با سلام. خوشحالیم که تونستیم در راستای آشنایی با مفاهیم سئو کمکی انجام بدیم. از توجه شما سپاسگزارم. 🙏

 2. سلام عرض میکنم. خسته نباشید.
  خیلی سپاسگزارم از مطلب مفید و خوبتون.
  یه سوالی برام پیش اومد. آیا میشه از ربات ها برای افزایش ctr استفاده کرد؟ مثلا به صورتی که ربات در زمان های خاص تعیین شده ای وارد سایت و مطلب نوشته شده بشه و روی لینک کلیک کنه؟
  متشکرم از لطف شما

  1. سلام. در پاسخ به سوال شما باید بگم بله این کار امکان پذیر است، اما مورد پیشنهاد ما نیست. چرا که ابزارهای سنجش گوگل بسیار قوی و پیشرفته هستند و به‌سرعت چنین اقداماتی را ردیابی می‌کنند. در نتیجه بهتر است با از این اقدام صرف نظر کنیم.
   ممنونم که با ما همراه بودید 🙏

 3. بسیار عالی
  آیا امکان این هست که CTR با روباتهای افزایش پیدا کنند؟
  در آن صورت رفتار گوگل دراین باره چه خواهد بود؟

  1. سلام. این موضوع امکان پذیر است، اما به‌طور کاملاً موقت. زیرا گوگل به‌راحتی این موضوع را تشخیص داده و سایتی را که از ربات استفاده کرده باشد را جریمه (penalty) می‌کند.
   از توجه شما بسیار سپاسگزارم 🙏

 4. چقدر این مقاله مفید بود. چقدر واضح و عالی توضیح دادین. ممنونم واقعا

 5. سلام
  مقاله ctr بسیار جامع و کاربردی بود
  بصورت روان و ساده شرح دادین
  امیدوارم مقالات بیشتری از شما ببینیم.

  1. سلام. خوشحالیم که در جهت آگاه‌سازی در زمینه مفاهیم سئو توانستیم کمکی انجام بدهیم.
   از توجه شما سپاسگزارم 🙏

 6. سلام و عرض ادب
  واقعا مطلب جامع و خیلی خوبی بود
  ممنون از شما بابت دقت و توضیح کاملتون
  ☘️☘️

  1. سلام. خوشالیم که مفید واقع شده.
   ممنونیم از توجه‌تون 🙏

 7. بسیار عالی و کاربردی بود و توضیحات واضحی راجع به CTR داده شده؛ ممنونم جناب فدایی فرد..
  یه سوال داشتم ازتون،
  آیا تعداد کلمه های یک مقاله میتونه روی نرخ کلیک این محتوا تاثیر گذار باشه یعنی مقالات طولانی نسبت به مقالات کوتاه تر و لقمه ای از دید گوگل امتیاز بیشتری می گیرند؟ هر مقاله بهتره چند کلمه ای باشه؟

  1. سلام. در پاسخ به سوال شما باید بگم حجم محتوا در افزایش نرخ کلیک تأثیری نداره، بلکه در اولین قدم کیفیت عنوان مقاله و توضیحات (Meta Description) توسط کاربر دیده میشه. در قدم دوم با اطمنیان می‌گم کیفیت محتوا نقش بسیار مهمی در تأثیرگذاری در رفتار کاربران رو داره. ممکنه محتوای شما کوتاه یا طولانی باشه، اما از کیفیت لازم برخوردار نباشه، قطعاً مورد توجه کاربران قرار نخواهد گرفت. از این رو بهتره که توجه اصلی رو بر روی کیفیت مقاله بگذاریم تا کمیت اون.
   درباره حجم مقاله هم که پرسیدید، این موضوع کاملاً به موضوع محتوا برمی‌گرده و نمیشه یک نسحه عمومی برای همه پیچید. اما در پاسخ باید بگم محتوا باید مختصر، مفید و در عین حال جامع باشه. هدف از محتوا نباید سئو باشه، بلکه باید پاسخ دادن به نیاز کاربر باشه. امیدوارم تونسته باشم سوال شما رو به‌درستی پاسخ بدم.
   از توجه شما متشکرم 🙏

 8. ممنون توضیحات مفیدی بود، ممنون می شم در خصوص ECTR هم در مطالب بعدی توضیحاتی ارائه بدین.

  1. سلام. بله حتماً در این‌باره هم مطلبی ارائه خواهیم کرد.
   از توجه شما سپاسگزارم 🙏

 9. خیلی ممنونم جناب فدایی فرد ، مقاله بسیار مفید و کاربردی بود. هم از نظر سادگی بیان مطلب و هم از نظر در کنار هم قرار دادن موارد پایه ای و سوالات متداول و کاربرد ctr.
  من یک سوال هم میخواستم از شما بپرسم در این رابطه… با توجه به تجربه شما در حوزه سئو، به نظرتون با بهبود ctr و عنوان مقالات سایت و رعایت دیگر موارد، از لحاظ زمانی چه مدت طول میکشه تا رشد قابل توجه سایت در نتایج گوگل شروع بشه و ادامه پیدا کنه؟

  1. سلام. خیلی از لطف شما سپاسگزارم. سوالی که مطرح فرمودید سوالی در ظاهر ساده اما دارای پیچیدگی‌ها و ظرافت‌های بسیاری است. رشد نتایج در گوگل به بیش از یک آیتم بستگی داره، لذا به‌سادگی نمیشه زمانی رو مشخص کرد برای این موضوع. اما قاطعانه می‌تونم بگم بهبود عناوین و ctr در رشد نتایج می‌تونه موثر باشه، چون در حقیقت باعث توجه بیشتر کاربر به محتوای سایت میشه. ناگفته نماند که کیفیت خود محتوا اصل اول در تمام موارد در سئو محسوب میشه. خیلی از توجه شما متشکرم.

 10. با سلام و خسته نباشید
  ممنون از مقاله‌ی خوب‌تون.
  خواستم بدونم که آیا سئوی تصاویر هم می‌تونه ارتباط مشخصی با نرخ کلیک داشته باشه؟ ممنون

  1. سلام. خیلی از لطف شما متشکرم. استفاده از تصاویر خوب، گویا و مرتبط در بالا بردن نرخ کلیک می‌تونه موثر باشه. اما سئوی تصویر بیشتر برای درک بهتر گوگل از تصویر مدنظر ما صورت می‌گیره، هرچند که در حوزه خودش می‌تونه در گرفتن کلیک بسیار موثر باشه. در نهایت می‌تونیم این نتیجه رو بگیریم که بالا بودن کیفیت عکس، ارتباطش با موضوع و متن و همچنین یونیک بودنش، در بالا بردن کیفیت محتوا اثر بسیار زیادی داره. محتوای با کیفیت هم قطعاً مورد انتخاب مخاطب قرار خواهد گرفت. از توجه‌تون سپاسگزارم.

 11. سلام
  سوالاتی داشتم ،
  استفاده از کلمات کلیدی بسیار مهم هست ولی آیا میشه از کلمات کلیدی و مترادف ها و هم معانی آنها بصورت زیاد استفاده کرد ؟ محدودیتی برای تکرار هست یا نه ؟
  و اگر محدودیتی نداره، آیا استفاده گسترده از کلمات کلیدی کمکی به بالاتر رفتن نرخ کلیک می کنه یا نه ؟

  1. سلام. خیلی از توجه شما متشکرم. در پاسخ باید عرض کنم که در حال حاضر استفاده زیاد از کلمات کلیدی نه تنها تأثیر مثبتی در سئو نداره، بلکه کاملاً به‌عنوان یک عملکرد خلاف قوانین شناخته میشه. به‌عبارتی برای استفاده از کلمات کلیدی محدودیت‌هایی وجود داره که الگوریتم‌های گوگل مسئول اون‌ها هستند. در مقاله الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل دقیقاً به این موضوع پرداخته شده. در نهایت باید بگم اگر به مواردی که بیان کردیم در مقاله عمل کنید، قطعاً نتایج خوبی در زمینه بالا بردن نرخ کلیک به‌دست میارید.

 12. مقاله خیلی مفید و جامعی درباره ctr و نرخ کلیک در سئو بود. برای seo بسیار کاربردی هست.

 13. خیلی هم عالی ، علاوه بر نرخ کلیک
  مدت زمانی که در سایت سپری میشه هم اهمیت داره ؟

  1. اگر درست منظورتون رو متوجه شده باشم، حضور کاربر در وبسایت، (متناسب با نوع وب‌سایت البته) قطعاً در بهبود وضعیت سئوی سایت اثر داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید