برند بوک (Brand Book) یا کتابچه برند چیست؟ + نمونه

برند بوک (Brand Book)
برند بوک (Brand Book)

قبل از شرح مفهوم کاربرد برند بوک یا دفترچه برند؛ تصور کنید که شخصی به شما یک کارت ویزیت بسیار شیک و شکیل را می‌دهد و از شما می‌خواهد که به همکاری با او فکر کنید. شما هم کارتش را می‌گیرید و وب‌سایت، بروشورها، تصاویر و… او را بررسی می‌کنید؛ اما…! بعد از این گشت و گذار، حس فردی را داریم که انگار به او آدرس اشتباهی داده‌اند! انگار به ما دروغ گفته‌اند؛ انگار صاحب کارت یک شخص است و صاحب وب‌سایت، فردی دیگر! حس می‌کنیم همان کیفیتی را که از کارت ویزیتش می‌بینیم، مثلا در وب‌سایتش نمی‌بینیم و…

چگونه جلوی این اتفاق را بگیریم؟

برای از بین بردن این احساس، ما نیاز داریم که همه چیز را یکپارچه کنیم، گویی که همه‌ی آن‌ها به یک زبان صحبت می‌کنند؛ انگار که همه‌ی آن‌ها از یک خانواده هستند، از یک مجموعه هستند. مواردی مثل:

 • وب‌سایت
 • عکس‌ها
 • لوگوها و آرم‌ها
 • رنگ‌بندی‌ها
 • فعالیت‌های بازاریابی
 • شعارها و ادعاهای برندتان
 • نوع برخورد شما با مشتری
 • لحن نوشته‌هایتان
 • و…

باید به صورت یکپارچه و در یک راستا باشد. در غیر این صورت شما نمی‌توانید ادعا کنید که یک برند دارید. پیش از این در مقاله «برند چیست؟» و «برندینگ چیست؟» در مورد کلیت مفهوم برند و برندینگ صحبت کرده بودیم. در سری مقالات برندینگ نیز سعی کرده‌ایم تا در مورد جنبه‌های مختلف برندینگ و ترفندها و مبانی آن صحبت کنیم. اما امروز قصد داریم تا در Modir TV، شما را با بخشی از برندینگ آشنا کنیم به نام «برند بوک (Brand Book) یا کتابچه برند».

برند بوک چیست؟

برند بوک (Brand Book) یا کتابچه برند، مجموعه‌ای گردآوری شده از یک سری اصول و قوانین است که به این سوال پاسخ می‌دهد: «برند شما چگونه نمایش داده شود؟» یا «برند شما چطور و چه کار می‌کند؟».

برند بوک شامل چه مواردی‌ست؟

کتابچه برند (Brand Book) شامل موارد زیر است:

 • نگاه کلی به تاریخچه شخصیت و اهداف برندتان
 • واژه شناسی برند (Brand Terminology)
 • لوگو، آرم و شعار ثابت تبلیغاتی (به همراه توضیح آن، که چرا این لوگو؟ چرا این شعار؟)
 • مثال‌هایی از حالت صحیح و نادرست لوگوی شما (تصویر زیر را ببینید.)
 • رنگ برند شما
 • فونت اختصاصی برند
 • کارت ویزیت، روش طراحی آن و مفاهیم درون آن
لوگوی همراه اول، در این موقعیت‌ها نمی‌تواند (نباید) قرار بگیرد.
لوگوی همراه اول، در این موقعیت‌ها نمی‌تواند (نباید) قرار بگیرد.

اگر به تازگی برندتان را راه‌اندازی کردید، همین المان‌ها می‌تواند شاکله کلی برندتان را معین کند؛ اما جزییات بیشتری مانند گزینه‌های زیر نیز در کتابچه برند، قرار می‌گیرد:

 • ساختار تبلیغات محیطی، مانند:
 1. ساختار تابلوهای اصلی و نمایندگی‌ها
 2. تابلوهای راهنمای ورودی‌ها
 3. معماری داخلی
 4. ساختار برگزاری همایش‌ها، سمینارها و…
 5. پرچم‌ها
 6. ساین بردها
 7. استندها و بنرهای تبلیغاتی
 8. ساختار تبلیغات ویدیویی
 9. ساختار عکس‌ها در متریال‌های تبلیغاتی
 10. نحوه‌ی استفاده از لوگو به عنوان زیرمجموعه و Co-Branding
 11. ساختار زیرنویس تلوزیونی
 12. ساختار ایمیل
 13. سبک نوشتن متن‌های تبلیغاتی و کپی‌رایت‌ها
 14. و…
ساین بوردهای همراه اول
ساین بوردهای همراه اول
ساختار فایل‌های PDF راهنمای خدمات همراه اول
ساختار فایل‌های PDF راهنمای خدمات همراه اول
 • ساختار بسته‌بندی محصولات، مانند:
 1. بسته‌بندی کالا
 2. ساختار ساک‌های دستی
 3. وسایل نقلیه حمل و نقلی
فواصل و اندازه‌های لوگو در کارت بانکی انصار
فواصل و اندازه‌های لوگو در کارت بانکی انصار
 • ساختار نقاط فروش، مانند:
 1. ساختار استندهای نمایشگاهی
 2. ساختار غرفه‌های نمایشگاهی
 3. لباس فرم کارکنان
 4. تیپ هدایا
 • سبک عکس برداری
 • ساختارهای کلی وب‌سایت
 • راهنمای ویرایشگران، گرافیست‌ها و کپی‌رایترها

این قوانین و قواعد که برای برندتان طراحی کرده‌اید باید به گونه‌ای باشد که ویرایشگران، کپی رایترها، گرافیست‌ها، عکاسان و… دستشان برای خلاقیت باز باشد، اما یکی سری چارچوب‌بندی‌های ثابت، آن‌ها را به نحوی یکپارچه‌سازی و هدایت کند که تداعی کننده برند شما باشد.

بهترین زمان برای نوشتن برند بوک

بهترین زمان برای طراحی و نوشتن کتابچه برند، زمانی‌ست که توسط یک آژانس برندینگ، هم‌زمان با آغاز فعالیت‌های آژانس بازاریابی (که با آن کار می‌کنید) و هم‌زمان با طراحی لوگوی شما نوشته شود. به این صورت فعالیت‌های شما یک‌پارچگی بیشتری خواهند داشت.

برند بوک، قابل تغییر است!

پس از نوشتن برند بوک، ایرادی ندارد که بعدا بخواهید بازهم روی آن کار کنید. به طور مثال برای بهبود و توسعه برندتان، می‌توانید یک گرافیست را (ترجیحا گرافیستی که کار طراحی برند بوک شما را انجام داده) به کار بگیرید و اگر لازم شد، تغییراتی را در برند بوک خود اعمال کنید. همواره راه را برای بهتر شدن خودتان و برندتان باز نگه دارید. (بهتر است همه‌ی این مراحل را به یک آژانس برندینگ بسپارید.)

بدانید برند بوک را برای چه مخاطبی طراحی می‌کنید

قبل از طراحی برند بوک، باید به این نکته توجه کنیم که قرار است چه کسانی برند بوک ما را دریافت، مطالعه و استفاده کنند. دانستن مخاطبین شما در طراحی برند بوک به شما کمک می‌کند تا استاندارد ها را به صورت قابل فهم تری ارائه دهید. برای مثال اگر قرار است برند بوک شما برای افرادی خارج از تیم شما فرستاده شود، باید توجه کنید از هیچ لغت نامفهوم یا درون سازمانی یا موارد فنی که فهم آن ها توسط افراد دیگر سخت است، استفاده نکنید. در عوض لحن در برند بوک شما باید دوستانه باشد تا علاوه بر فهم آسان به تعامل افراد با آن منجر شود.

برند شما قبلا کجا استفاده شده است؟

اگر در برند بوک لوگو ، فونت یا رنگ ها و … را تغییر دادید، لازم است نگاهی به سوابق تبلیغاتی و فعالیت های برند بیاندازید و تمامی فضاهایی که برند حضور داشته را در لیستی گردآوری کنید. (توجه کنید که کوچکترین و جزیی ترین فضاها نیز حائز اهمیت هستند.)  سپس به اعمال تغییرات در تمامی موارد لیست بپردازید.

برند بوک،؛ مانعی برای اتلاف هزینه

برای بازاریابی، تبلیغات، برندینگ و تقریبا همه‌ی فعالیت‌های ترویجی‌تان، شما به سوم شخص‌هایی مانند گرافیست‌ها، کپی رایترها، تبلیغات چی‌ها و… نیاز خواهید داشت.

احتمال بسیار زیادی وجود دارد که اگر خودشان بخواهند برای شما به صورت سرخود، یک بنر، شعار، بیلبورد، لیوان و… طراحی کنند، مفهوم اصلی برند شما را متوجه نشوند و طرح‌هایی را بسازند که همسویی با برند شما ندارد یا حتی گاهی در خلاف جهت اهداف اصلی برند شماست!

با استفاده از کتابچه برند، از برخی از اشتباهات رایج آن‌ها و در نتیجه هدر رفت هزینه و زمان خودتان جلوگیری می‌کنید.

برند بوک بهتر است چند صفحه باشد؟

برند بوک ها می‌توانند یک صفحه تا صد ها صفحه گرد آوری شوند، این بستگی به پیچیدگی برند و المان های تصویری و متریال های بازاریابی تولید شده توسط شما دارد.

برای مثال یک وبسایت با یک لوگو، تایپوگرافی و رنگ ها، بدون فعالیتی در فضای آفلاین می‌تواند فقط یک صفحه برند بوک داشته باشد. اما یک کمپانی با ابعاد مختلفی از فعالیت ها و اقدامات بازاریابی و تبلیغاتی برای شفاف سازی استاندارد های تعیین شده احتیاج به برند بوک مفصل و طولانی تری دارد.

به هر حال برند بوک شما نباید از آنچه لازم است، طولانی تر باشد. از طرفی باید به قدری مفصل باشد تا اهمیت اطلاعات پیرامون برند شما را به خوبی نشان دهد.

برند بوک را خلاقانه بسازید!

برند بوک ها میزان خلاقیت برند شما را نمایش می‌دهند. برای به وجود آوردن برند بوک، قانون خاصی وجود ندارد. از این مسئله استفاد کنید و خلاقیت به خرج دهید تا در نتیجه “آگاهی از برند” بیشتری به وجود بیاورید. مثلا هیچ قانونی وجود ندارد که برند بوک شما حتما با فرمت پی دی اف ((PDFباشد، می‌توانید همه چیز را در بستر وب و به صورت آنلاین نگه دارید تا از تمامی المان ها خلاقانه مورد نظرتان به راحتی استفاده کنید. فقط در نظر داشته باشید که برند بوک را پیچیده نکنید و همواره به حفظ سادگی و رسانایی مطلب اهمیت بدهید.

2 دیدگاه
 1. خیلی مقالتون خوب بود، ولی اگر راجع به قیمت طراحی برندبوک هم میگفتید عالی میشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید