رپورتاژ آگهی (Advertorial) چیست و چه اهمیتی دارد؟

رپورتاژ آگهی چیست؟
رپورتاژ آگهی چیست؟

هدف تمامی کسب‌و‌کارها رسیدن به سود از طریق فروش محصولات یا ارائه خدمات‌شان است؛ پس برای اینکه مسیر موفقیت را به‌درستی طی کنند باید شناخته شوند! برای شناخته شدن در دنیای امروزه راه‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد که برخی پرهزینه و تعداد معدودی نیز کم‌هزینه هستند.

اما اینکه کدام را انتخاب کنید تا علاوه بر ماندگاری در ذهن مخاطب به هدف اصلی‌تان یعنی کسب درآمد بیشتر نیز برسید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بله! رپورتاژ آگهی (خبری) دقیقا همان انتخاب شماست! اما رپورتاژ آگهی چیست؟!

طبق نظر کارشناسان سئو:

“رپورتاژ آگهی (Advertorial): یک روش سنتی برای صحبت با مخاطب است تا پیام کسب‌و‌کار خود را به پرسونای هدف انتقال دهیم.”

 با ما همراه باشید تا تمام مفاهیم مرتبط با رپورتاژ خبری را بررسی کنیم؛ تا در نهایت با صرف هزینه مناسب باعث تبدیل مخاطبین هدف (پرسونا) به مشتریان شوید و یک تبلیغ همیشگی و دائمی را تجربه کنید.

چرا رپورتاژ آگهی؟!

رپورتاژ خبری نوعی تبلیغات متنی است که در قالب گزارش در رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود؛ البته فراموش نکنید به عنوان یه متن کاملا بی‌طرف! زیرا افراد مختلف نسبت به نوشته‌های تبلیغاتی گارد خاصی از خود نشان می‌دهند و سراغ این گونه متن‌ها نمی‌روند، زیرا با توجه به پیش‌فرض ذهنی که دارند پیام‌ها و متن‌های تبلیغاتی همگی نوعی کلاه‌برداری به شمار می‌آیند! همان ضرب‌المثل همیشگی، مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید!

رپورتاژ آگهی به‌عنوان یک متن بی‌طرف در رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود.
رپورتاژ آگهی به‌عنوان یک متن بی‌طرف در رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود.

در گذشته که این‌ شیوه‌های تبلیغاتی برای معرفی برند و یا محصول به کار گرفته نمی‌شد و روش‌های سنتی مثل تبلیغ دهان‌به‌دهان مورد توجه عموم افراد بوده است، همین موضوع سبب گردیده تا هنوز این ذهنیت در آن‌ها وجود داشته باشد که جنس خوب نیاز به تبلیغ ندارد! از این رو یکی از نکات مهمی که در رپورتاژهای تبلیغاتی خود باید به آن توجه کنید نوشتن یک متن کاملا بی‌طرف است.

سئوکاران در استراتژی لینک‌سازی خود به رپورتاژهای اگهی جایگاه خاصی اختصاص می‌دهند زیرا در سال‌های اخیر در  برخی کسب‌و‌کارها تاثیر زیادی از خود به جا گذاشته است.

شما با انتشار مناسب رپرتاژهای آگهی، با ترغیب مخاطبان به صورت کاملا غیرمستقیم می‌توانید محصول و خدمات خود را معرفی کرده و افزایش فروش خود را رقم بزنید.

تفاوت رپورتاژ خبری (آگهی) و بک لینک

فرق اصلی رپورتاژ آگهی (خبری) و بک‌لینک قضیه محدودیت زمانی است، در رپورتاژ خبری محدودیت زمانی مطرح نمی‌شود اما در بک‌لینک محدودیت زمانی وجود دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به طور دقیق‌تر به این موضوع بپردازیم.

رپورتاژ آگهی یا خرید بک لینک؟ کدام یک بهتر است؟
رپورتاژ آگهی یا خرید بک لینک؟ کدام یک بهتر است؟

اگر تاکنون اقدام به خرید بک‌لینک کرده باشید، متوجه شده‌اید که سایت‌ها به ازای قرار دادن لینک سایت شما در موقعیت مشخص شده در سایت‌شان محدودیت زمانی برای‌تان مشخص می‌کنند، یعنی بعد از اتمام آن مدت زمان، لینک سایت‌تان را حذف می‌کنند. که این روش اصلا توصیه نمی‌شود.

فرض کنید بک‌لینک ۳ ماهه برای سایت خود خریداری کرده‌اید، اگر سایتی که از آن اقدام به خرید بک‌لینک کرده‌اید هزار صفحه ایندکس در گوگل داشته باشد، لینک سایت شما در هر هزار صفحه تکرار می‌شود و تعداد بک‌لینک‌های سایت‌تان به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد و این خود عاملی مشکوک برای الگوریتم‌های گوگل خواهد بود.

در این شرایط امکان پنالتی شدن سایت‌تان نیز وجود دارد؛ حال فرض کنید بودجه کافی برای خرید بک‌لینک برای ماه‌های دیگر نداشته باشید و این خود فاجعه به بار خواهد آورد زیرا همان‌گونه که تعداد بک‌لینک‌های سایت‌تان به طور غیرمنتظره افزایش یافته بود، به طور ناگهانی نیز از تعداد آن کاسته خواهد شد.

اما با رپورتاژ تبلیغاتی شما می‌توانید اقدام به خرید بک‌لینک دائمی کنید بدون آنکه عوارض خرید بک‌لینک با محدودیت زمانی را تجربه کنید.

آیا می‌دانید در چه موقعیت و چه زمان باید سراغ رپورتاژ آگهی برویم؟

بسیاری از افراد به‌دلیل نداشتن اطلاعات کافی از رپورتاژهای تبلیغاتی و اینکه چه موقع و در چه شرایطی سراغ این شیوه تبلیغاتی بروند، هزینه‌های زیادی متحمل می‌شوند بدون آنکه نتیجه‌ای را شاهد باشند. پول بادآورده‌ای که نمی‌دانند کجا از آن استفاده کنند تا به بهبود شرایط کسب‌ و‌ کار شان منجر شود.

فرض کنید ۱ هفته فعالیت در سایت‌تان را شروع کرده‌اید و بلافاصله رپورتاژ خبری منتشر کرده‌اید و در سایت‌های مختلف خبری از محصول خود و خدمات‌تان صحبت کرده‌اید.

حال فرض کنید در یک ساختمان ۳ طبقه زندگی می‌کنید، بخاطر شرایطی باید به مسافرتی بروید و کلید خانه خود را باید به یکی از همسایه‌هایی خود بسپارید، یکی از همسایه‌ها ۱ هفته و دیگری را ۱ سال می‌شناسید. کلید خانه را به کدام یک می‌سپارید؟ مشخص است همسایه‌ای که مدت طولانی‌تری از او شناخت دارید.

کسب‌و‌کار شما چه زمانی نیاز به رپورتاژ خبری دارد؟
کسب‌و‌کار شما چه زمانی نیاز به رپورتاژ خبری دارد؟

حال در رابطه با مثال اولیه، خود را را جای الگوریتم‌ های گوگل بگذارید، چرا باید سایت‌های پربازید به سایتی که تنها ۱ هفته فعالیت می‌کند لینک دهند؟ با این مثال باید کامل متوجه شده باشید که این قضیه که چه زمانی و در چه شرایطی باید رپورتاژ آگهی را منتشر کنیم از اهمیت بالایی برخوردار است.

در ادامه به بررسی مواقعی که باید از رپورتاژ خبری در کسب‌و‌کار خود استفاده کنیم خواهیم پرداخت.

به طور کلی انتشار رپورتاژ تبلیغاتی در شرایط زیر توصیه می‌شود:

 • تاسیس یک سایت جدید
 • عرضه محصول جدید
 • توسعه خط تولید
 • میزبانی از یک سمینار یا کارگاه
 • دریافت یک جایزه معتبر
 • حضور در یک رویداد بین‌المللی
 • گرامی‌داشت یک اتفاق مهم

و…

ویژگی‌هایی که یک رپورتاژ آگهی خوب دارد:

برای اینکه یک رپورتاژ تبلیغاتی بتواند نتیجه موثری داشته باشد باید ویژگی‌های منحصر به‌فردی داشته باشد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • نوشتن یک تیتر جذاب و مناسب
 • منحصر به‌فرد بودن محتوا (محتوا نباید کپی باشد و اصول نگارشی محتوا به‌درستی در آن رعایت شده باشد)
 • صداقت در معرفی محصول و خدمات و…
 • باارزش و کاربردی بودن محتوا
 • استفاده از المان‌های گرافیکی مرتبط با محتوا
 • مختصر و مفید بودن محتوا

و…

ویژگی‌هایی که یک رپورتاژ آگهی خوب باید داشته باشد.
ویژگی‌هایی که یک رپورتاژ آگهی خوب باید داشته باشد.

سخن پایانی

در این مقاله فهمیدم رپورتاژ آگهی چیست؟ در واقع رپورتاژ آگهی لازمه کسب‌و‌کار شما است، اما چون برای انتشار آن باید هزینه زمانی و مالی کنید باید رپورتاژ خبری خود را به بهترین و تاثیرگذارترین شکل ممکن تدوین کنید. در این‌صورت با تحت تاثیر قرار دادن مخاطبین خود و تبدیل آن‌ها به مشتریان کسب‌و‌کارتان، هزینه‌هایی که برای نمایش رپرتاژ آگهی صرف کرده‌اید بازخواهد گشت. اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید یا تجربه‌ای داشته‌اید از طریق کامنت با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید و در صورت هرگونه سوال آن را مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید