چگونه در سخنرانی‌هایمان صدای بهتری داشته باشیم؟

چگونه در سخنرانی‌هایمان صدای بهتری داشته باشیم؟
چگونه در سخنرانی‌هایمان صدای بهتری داشته باشیم؟

پرکاربردترین روش برای بیان کردن منظور و تفکر هر فرد، قدرت بیان و تکلم اوست. در هنگام بیان کلمات، یکی از مهم‌ترین المان‌ها، تُن صدای گوینده می‌باشد.

داشتن یک تن صدای مناسب، علاوه بر روابط عمومی، بر رهبری تیم نیز تاثیر غیر قابل انکاری دارد. امروز قصد داریم تا ۶ تکنیک را برای بهبود صدایتان در سخنرانی معرفی کنیم. در پایان این مقاله خواهید توانست تا بهتر از قبل، منظورتان را به مخاطبان و شنوندگان خود برسانید و با اعتماد به نفس بیشتری در سخنرانی‌های خود ظاهر شوید. با «چگونه در سخنرانی‌هایمان صدای بهتری داشته باشیم» همراه باشید.

۱) آهسته و شمرده:

سعی کنید آهسته و شمرده صحبت کنید، وقتی شمرده صحبت کنید صدای شما قدرت و نفوذ بیشتری پیدا می‌کند. چراکه:

 • شنوندگان فرصت فکر کردن به حرف‌های شما را خواهند داشت.
 • اندکی تامل می‌کنند.
 • حرف شما را مزه مزه می‌کنند.
 • و برای شنیدن ادامه‌ی صحبت‌هایتان آماده می‌شوند.

این نکته را هم در نظر بگیرید که آهسته و شمرده حرف زدن، صدای شما را بم‌تر و با اعتماد به نفس بیشتر نشان می‌دهد. وقتی که سریع حرف می‌زنید، صدای شما زیر شده و مانند صدای یک بچه به نظر می‌رسد.
چه کسی به حرف یک بچه گوش می‌کند؟!

۲) تمرینات صدا انجام دهید:

صدای انسان مانند یک عضله است. می‌توانید تمرینش بدهید و تقویتش کنید! بسیار بودند کسانی که صدای خوبی نداشتند، اما با تمرین و ممارست، توانستند به بهترین سخنورهای عصر خود تبدیل شوند!

مثال:

مثلا این تمرین می تواند برای شما مناسب باشد:

«قسمتی از یک شعر یا نمایشنامه را بخاطر بسپارید و در هنگام رانندگی یا قدم زدن، آن را با خودتان بلند بلند تکرارش کنید. انگار که در یک سالن بزرگ، برای جمعیت زیادی نمایشنامه را اجرا می کنید!

به هر جمله حس و حالی متفاوت بدهید. گاهی از زبان یک فرد افسرده متن را بخوانید، گاهی از جانب یک جنجگوی باستانی و…»

 

۳) صدایتان را ضبط کنید:

زمانی که تمرین می‌کنید، صدایتان را ضبط کنید و بعد از آن حتما به آن گوش کنید! دقت کنید که اگر این کار را انجام ندهید، عملا بازدهی تمرین‌های خود را به نصف کاهش داده اید!

ریزبینانه و دقیق، صدای خود را تحلیل کنید و ببینید که چه کاری را می توانید برای بهبود صدای خود انجام دهید؟ شما باید بهترین و سخت‌گیر منتقد خود باشید!

۴) مکالمات تلفنی خود را ضبط کنید:

هنگامی که با مشتری خود و یا هر فرد معمولی دیگری صحبت می‌کنید، می‌توانید با ضبط مکالمه‌ی خود و بررسی آن، نقاط قوت و ضعف خود را در موارد متعددی بررسی کنید.

۵) تمرکز بر مکث‌ها:

میزان احساس و میزان تاثیرگذاری یک مکالمه را «مکث»ها و «سکوت»هایی تشکیل می‌دهد که در مکالمه‌ی خود از آن‌ها استفاده می‌کنید.

انواع سکوت‌ها و مکث‌ها شامل:

 • سکوت دراماتیک
 • سکوت پایان جمله
 • سکوت تاکیدی
 • و…

۶) خوردن و آشامیدن مناسب:

 • بدن شما، هنجره شما و صدای شما به غذا و آشامیدنی‌های مناسب نیاز مُبرم دارد.
 • بهترین غذا برای تفکر سریع و تصمی‌گیری مناسب درهنگام صحبت کردن، پروتئین است.
 • آب ولرم (هم دمای اتاق) نیز به نرم شدن هنجره کمک می‌کند.
 • آب یخ می‌تواند صدای شما را بم‌تر و نرم‌تر جلوه دهد؛ طوری که انگار چند نفر باهم صحبت می‌کنند.
 • اگر گلو درد دارید، آب گرم می‌تواند راهکار خوبی برای بازیابی صدای ازدست رفته‌تان باشد.

۷) روی هجاها و کلمات سخت تمرین کنید:

بعضی از حروف و کلمات به خاطر حروف سختی که کنار هم چیده می شوند تلفظ سخت تری دارند. برای مثال سانترفیوژ به دلیل پشت هم آمدن ت و ر سخت تلفظ می شوند. یا حروف ل و ر چون بسیار شبیه به هم در دستگاه گفتاری ساخته می شوند بیان واضح یک کلمه را سخت می کنند.

سعی کنید کلماتی که سخت تلفظ می شوند را با سرعت کم بیان کنید و بعد آنها را در یک جمله به کار ببرید. یا چندین بار پشت سر هم با سرعت های مختلف تکرار کنید. می توانید جلوی آیینه تمرین کنید و به صورت خود دقت کنید. همچنین فراموش نکنید که گردن خود را صاف نگه دارید. وقتی سرتان پایین باشد دستگاه های تلفظی و حنجره شما زیر فشار قرار می گیرد و صدای شما به اصطلاح خفه می شود.

نوع بیان شدن حروف را بشناسید و صدای خود را از ته گلوه بیرون بدهید. صحبت از جلوی دهان خیلی سر سری و تند انجام می شود و باعث می شود تپق بزنید.

اگر می توانید تمرین های بیان را از کتاب ها یا ویدئو ها ببنید و انجام دهید و فراموش نکنید که بیان خوب نیازمند تمرین مداوم و تنفس مناسب و صحیح است. سخرانی ای که به شیوایی و بدون تپق انجام شود بسیار بیشتر مخاطب را جذب می کند و اعتماد به نفس شما را بالا می برد.

 

5 دیدگاه
 1. سلام و عرض ادب
  از اینکه سایت شما بسیار کاربردی و مفید می باشد ، به نوبه خود از زحمات شما عزیزان قدردانی نموده ، و امیدوارم در خصوص بازاریابی پارتیزانی یا چریکی مطالب کاربردی جدیدی از شما ببینیم . متشکرم
  ایام به کام

  1. خوشحالیم که مقالات تونسته رضایت شما رو جلب کنه امیر جان. ممنون که با Modir TV همراه هستید!

 2. سلام
  با سایت شما تازه آشنا شدم سایت بسیار خوبی دارین یکی از نقاط قوت شما خلاصه و کوتاه بودن مطالب و در عین حال رسوندن مطلب و درک آن به خواننده هست من به شخصه از مطالب سایت شما لذت میبرم.
  آیا شما مشاوره هم میدهید؟

  1. سلام جناب امینی
   خیلی خوشحالیم که تونستیم نظرتونو جلب کنیم! نظرتون به ما قوت قلب میده!
   بله، شما میتونید از طریق روش های بخش تماس با ما، در زمینه هایی که نیاز دارید مشاوره بگیرید. امیدواریم بتونیم کمکتون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید