۵۰ نکته که رهبر هر تیمی باید بداند – بخش سوم

۵۰ نکته که رهبر هر تیمی باید بداند – بخش سوم
۵۰ نکته که رهبر هر تیمی باید بداند – بخش سوم

در ۲ مقاله‌ی قبلی، ۲۰ مورد از نکات اصلی را ذکر کردیم. برای مطالعه‌ی ۱۰ مورد بعدی، با بخش سوم ۵۰ نکته که رهبر هر تیمی باید بداند همراه باشید:

۲۱) تجزیه و تحلیل علت شکست‌های سازمانی

علت شکست‌های سازمانی را تجزیه و تحلیل کنید تا ضمن تشخیص مسیر نادرست، از تکرار آن جلوگیری کنید!

نکات رهبری تیم

۲۲) الگوی پیروان‌تان باشید!

طوری رفتار کنید که دیگران شما را به عنوان الگو انتخاب کنند و آینده‌ی کاری دلخواه را در قالب شخصیت شما مجسم کنند. این کار علاوه بر داشتن شخصیتی ایده‌آل، مستلزم داشتن ارتباطات قوی در کل سازمان می‌باشد.

نکات رهبری تیم

۲۳) دوراندیش باشید!

برای حل مشکلات احتمالی دوراندیش باشید. مطمئن باشید با درنظرداشتن چند راهکار تخصصی، هرگز در موارد اضطراری غافلگیر نخواهید شد!

نکات رهبری تیم

۲۴) مراتب کاری را به کارمندان گوشزد کنید

همزمان با داشتن روابط غیر رسمی دوستانه در سازمان، روابط رسمی و بوروکراتیک را حفظ کنید و رعایت سلسله مراتب کاری را به مسئولین و سرپرستان گوشزد کنید.

نکات رهبری تیم

۲۵) از خبرهای بد و انتقادات، با آغوش باز استقبال کنید!

انتقادات را بپذیرید تا بدانید که دقیقا در کجا نیازمند بهینه‌سازی و پیشرفت هستید. هرچند هیچ کس چندان دوست ندارد که دیگران به انتقاد از نحوه‌ی تفکر و عمل وی بپردازند، اما در فقدان این موضوع، پیشرفت بسیار کندتر خواهد بود.

انتقادات معمولا فرد را با زاویه‌های جدید از موضوع مواجه می‌سازد که پیش از آن پنهان بوده‌اند. در این میان رهبر باید از قوه‌ی قضاوت خود برای تشخیص انتقادات مناسب و کاربردی از موارد بی‌فایده استفاده کند و یاری بگیرد.

نکات رهبری تیم

۲۶) مراقب بوروکراسی بیش از اندازه باشید!

یک رهبر باید بدون مستهلک کردن خود، کارهای بزرگ انجام دهد و سازمان را طوری اداره کند که مدیر و تمامی کارکنان آن به خاطر زندگی کار کنند نه این که به خاطر کار زندگی کنند!

نکات رهبری تیم

۲۷) به پیروان خود ماهی ندهید!

به جای ماهی دادن به پیروان‌تان، به آن‌ها ماهیگیری یاد دهید. دلسوزی بی‌مورد یک رهبر و تلاش او برای انجام تمام وظایف به تنهایی، او را به فروپاشی دچار می‌کند!

نکات رهبری تیم

۲۸) رهبری به موقعیت‌های سخت محدود نمی‌شود!

مدیریت و رهبری یک پروژه تنها به حل و فصل چالش‌های آن خلاصه نمی‌شود، بلکه علاوه بر این‌ها، باید برای آینده و مسیر پیش روی پروژه نیز برنامه‌ریزی کرد. به عبارت دیگر رهبری به لحظه و موقعیت‌های سخت محدود نمی‌شود و برنامه‌های بلندمدت و آینده را دربرمی‌گیرد.

نکات رهبری تیم

۲۹) شکست خوردن امری بدیهی‌ست!

رهبران نباید از بیان و ابراز شکست‌های خود بترسند، هر انسانی شکست می‌خورد و اشتباه می‌کند، آن چه که اهمیت دارد رفتار و تصمیماتی است که پس از شکست اتخاذ می‌شود.

نکات رهبری تیم

۳۰) به ایده‌های تازه اهمیت دهید!

هر چقدر هم که تجربه دارید، به ایده‌های تازه اجازه بیان، شکوفایی و اجرایی شدن دهید؛ یادتان نرود که آموزه‌های قبلی شما، راه حل مشکلات گذشته بودند، نه مسائل آینده و پیش روی شرکت!

نکات رهبری تیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید
بوم مدل کسب و کار (BMC) گوگل
ادامه مقاله

بوم مدل کسب و کار (BMC) گوگل

راهنمای مطالعه بخش مشتریانارتباط با مشتریانکانال توزیعارزش پیشنهادیفعالیت‌های اصلیمنابع اصلیشرکای کلیدیجریان درآمدساختار هزینه‌ها در مقاله‌ی «بوم مدل کسب…