۵ نکته برای از بین بردن اختلاف بین کارمندان شرکت

5 نکته برای از بین بردن اختلاف بین کارمندان شرکت
5 نکته برای از بین بردن اختلاف بین کارمندان شرکت

اوج فاجعه‌ای که می‌تواند برای یک استارت‌آپ (و یا هر کارآفرینی دیگر) اتفاق بیفتد این است که بین کارکنان آن اختلاف بیفتد و این تنش، چه بلاهایی که بر سر شرکت و اهدف آن نمی‌آورد!!

این مقاله به شما ۵ نکته را برای رفع اختلاف بین کارمندان آموزش می‌دهد. با Modir TV همراه باشید:

نکته ۱:

با هر دو طرف بحث به صورت جداگانه صحبت کنید. با این کار شما داستان را از زبان هر کدامشان به صورت جداگانه خواهید شنید. فقط گوش کنید و دلخوری هایشان را بشنوید؛ به هیچ وجه (در مرحله اول) برای هیچکدام از آن‌ها حکم ندهید (حق را به کسی ندهید).

نکته ۲:

مسئله اصلی دعوا را پیدا کنید. ببینید کارمندانتان به چه دلیل است که با هم اختلاف دارند. گاهی تفاوت قومیتی یا گاهی تفاوت جنسیتی منجر به یک بحث می‌شود. برخی اوقات، تفاوت در میزان علم و تجربه‌ی تخصصی و فنی باعث می‌شود که دو یا چند نفر با یک دیگر اختلاف پیدا کنند.

در هر صورت شما به عنوان رهبر تیم، باید سعی کنید تا آن جا که ممکن است، برای موضوعات اصلی و ریشه‌ای دلخوری‌ها، راه حل پیدا کنید، نه صرفا دعوایی که شروع گشت و تمام شده است. چون ممکن است به همین دلیلی که امروز بحث پیش آمد، روز دیگر و روزهای دیگر نیز بحث و اختلاف پیش بیاید و در آن زمان، کنترل این اختلاف و درگیری بسیار سخت‌تر خواهد بود!

نکته ۳:

هر دو کارمند را دربرابر هم احضار کنید و به آن‌ها اجازه دهید تا با نظم و آرامش با یکدیگر صحبت کنند. اجازه دهید که کارمندانتان احساساتشان را بیان کنند تا احساسات سرکوب شده‌ی آن‌ها منجر به دعوای بعدی بینشان نشود! بسیاری از اوقات، اطلاع نداشتن از منظور و احساس فرد مقابل است که کار را به بحث و جدل می‌کشاند.

نکته ۴:

چند راه حل پیشنهاد دهید. این راه حل‌ها باید جوری باشند که هر دو طرف مجبور شوند از موضع خود کوتاه بیایند. پیشنهاداتی که به تغییر رفتار صرفا یکی از طرفین بحث منجر شود، اصلا پیشنهادات مناسبی نیستند.

نکته ۵:

ارتباط نزدیک با کارمندان، از ابتداییترین ملزومات رهبری تیم است. همیشه سعی کنید ارتباط نزدیکی با کارمندانتان داشته باشید. از مشکلات و احساسات آن‌ها آگاه باشید. این کار از بحث‌ها و اختلافات آینده جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود آرامشی که مدنظرتان است، برای مدت طولانی‌تری حکم فرما شود.

3 دیدگاه
  1. بعضی وقت ها( یا بهتر است بگویم بیشتر مواقع) دعوا ها و اختلافات بخاطر شوخی های بی جا در محیط کار شروع میشوند، راهکار اولیه که به ذهن مدیر میرسد، به شدت جدی گرفتن محیط کار است، اما این راهکار چندان کاربردی نیست
    پیشنهاد شما چیست برای چنین موقعیتی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید علاقه‌مند باشید مطالعه کنید